https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/s-projektem-stezky-v-oblacich-na-klinovci-nesouhlasi-cast-verejnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S projektem stezky v oblacích na Klínovci nesouhlasí část veřejnosti

11.6.2021 10:56 | JÁCHYMOV (ČTK)
Vizualizace stezky v oblacích na Klínovci.
Vizualizace stezky v oblacích na Klínovci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Skywalk Klínovec
Část veřejnosti stále nesouhlasí s plánovanou výstavbou stezky v oblacích na Klínovci, kterou soukromý investor na nejvyšší hoře Krušných hor připravuje několik let. Takzvaný Skywalk Klínovec podle nich negativně ovlivní dopravu v přilehlých městech a přispěje ke zničení přírody. Své připomínky sdělili na veřejném projednávání, kterého se zúčastnilo vedení města Jáchymova i soukromý investor. Přípravy jednoho z největších projektů na Klínovci v posledních letech se nicméně blíží ke konci, investor musí ještě získat stavební povolení.
 

Odpůrci upozorňovali, že podporou masivního cestovního ruchu se navýší dopravní komplikace zejména v Jáchymově, který leží na jedné z hlavních příjezdových cest na Klínovec. Chybí podle nich také parkovací místa. Stezkou v oblacích a podobnými projekty se podle některých zničí zdejší netknutá příroda, plánovaná stavba se stane rušivým elementem vrcholu Klínovce, uvedli.

Podle Petra Zemana z firmy Skywalk, který na Klínovci provozuje také rozsáhlý skiareál, je nyní cílem odkup zbývajících pozemků, které vlastní město Jáchymov. Zeman uvedl, že má příslib města. Odkup pozemků se bude projednávat na zářijovém zastupitelstvu Jáchymova.

Firma pak bude usilovat o stavební povolení a stavba by poté mohla do roka začít. Práce by měly trvat podle Zemana několik měsíců, s náklady se počítá okolo 200 milionů korun. Současně chce firma na vrcholu Klínovce začít stavět multifunkční objekt, ve kterém by mělo vzniknout zázemí a restaurace, ale třeba i dětské hřiště nebo naučné centrum.

Vedení Jáchymova vyjádřilo projektu podporu. Podle starosty Bronislava Grulicha (TOP 09) bude mít kladný vliv na rozvoj města, podpoří cestovní ruch i místní podnikatele. Městu zajistí i pravidelný finanční výnos.

"Město bude mít jednorázový příjem šest milionů korun za prodej pozemku pod věží, dále se podařilo vyjednat každoročně jeden milion korun za pronájem přístupové stezky. Další statisíce přijdou z vybírané daně z nemovitosti či z daně příjmu právnických osob se sídlem na území města," uvedl starosta.

Stezka v oblacích by měla být 500 metrů od osy klínoveckého vysílače. Vysoká bude 50 metrů, podle Zemana tedy nepřesáhne výšku bývalého hotelu na vrcholu Klínovce. Stavba je podle něj navržena tak, aby se pokácelo minimum stromů. Stezka bude dřevěná s ocelovou konstrukcí, součástí bude například i naučná trasa.

Podle Zemana se stavbou stezky rozvine na Klínovci a v jeho okolí letní turistika, která zajistí celoroční provoz místním podnikatelům. Vzniknout by tam měly v návaznosti až stovky pracovních míst, díky kterým si podnikatelé podle Zemana udrží zaměstnance ne pouze na zimní sezonu. Jedním z dalších cílů je zvrátit dnešní výrazný a negativní trend krátkodobé návštěvnosti, se kterou se oblast potýká, uvedl Zeman.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

11.6.2021 12:14
Z té vizualizace „stezky v oblacích“ je mi smutno, už jen samotná stavba na vrcholu Klínovce mi připadá nevhodná a rušivá. Městu Jáchymov by to přineslo prosperitu, ale na úkor zdejší přírody.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 12:53 Reaguje na Majka Kletečková
Peníze nejsou všechno.
Odpovědět

Jirka Černý

13.6.2021 11:52 Reaguje na Majka Kletečková
Myslím že město Jáchymov ostrouhá protože zisk bude mít jen ten soukromý investor a všem okolo to přinese místo prosperity jen starosti navíc.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.6.2021 12:52
Proč je tady snaha dělat z naší přírody Disneyland? Když jsem se podíval na tu vizualizaci, tak si říkám, že větší pitomost se snad už vymyslet nedala.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.6.2021 15:07
Jděte s tímhle už do......, opravdu!
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.6.2021 17:15
Prosím Vás, má tenhle projekt EIU? Já to na Cenii nemohu dohledat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.6.2021 17:37 Reaguje na Katka Pazderů
To nevím jestli "chtěli" EIU. Zase vím, že se jedná o neskutečný zdroj zisku - ta samá stavba na Horní Moravě se zaplatila za dva roky při vlezným 350 Kč. Roční návštěvnost 180 tis. zvědavců.
============
Ochrany přírody má každý plnou hubu - zejména politici bažící po hlasech voličů.
Z praxe vám mohu říci, že realita je doslova z zblití, a to si nevymýšlím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.6.2021 17:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vše nové a jedinečné jednou zestárne a zevšední a pak
bude problém, co s těmi monstry. Stejné je to s
některými rozhlednami, na které už nikdo nechodí a
přitom na ně s velkou slávou přispělo i EU.
Některé už jsou v tak špatném technickém stavu , že
jsou adepty na likvidaci. Ona každá stavby podléhá
i kontrolám a revizím technického stavu a i přes tu
návratnost investice si nemusí v budoucnu každá
atrakce vydělat na údržbu a provoz. Komu pak asi
potom zůstane Černý Petr? Obci, CHKO nebo Pepkovi
Vyskoč?
Odpovědět

Jirka Černý

13.6.2021 11:49
No to je"krása", možná tam budou i prodávat cukrovou vatu a vedle stánku s tureckým medem bude střelnice.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist