https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safe-diesel-rozsiri-kvuli-dieselgate-zalobu-zastupuje-7000-cechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safe Diesel rozšíří kvůli dieselgate žalobu, zastupuje 7000 Čechů

22.6.2020 07:33 | PRAHA (ČTK)
Nároky na odškodnění obvodní soud původně uznal ve výši 220 000 korun na jednoho zákazníka, spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení.
Nároky na odškodnění obvodní soud původně uznal ve výši 220 000 korun na jednoho zákazníka, spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | SMG / Shutterstock
Společnost Safe Diesel podá kvůli takzvané kauze dieselgate na koncern Volkswagen rozšířenou žalobu. Přihlásili se jí další poškození, aktuálně tak firma zastupuje už téměř 7000 Čechů. Žalovaná částka je více než 1,5 miliardy korun. ČTK to sdělil mediální zástupce společnosti Safe Diesel Ondřej Píša. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi.
 

Dosud firma v Česku zastupovala zhruba 6400 lidí. "Mezi tím, kdy se společnost Safe Diesel bezvýsledně pokusila o smír, se přihlásili další poškození klienti, kteří budou v rozšíření žaloby obsaženi," uvedl Píša. Společnost podá rozšířenou žalobu v úterý k Obvodnímu soudu pro Prahu 8.

V první instanci Volkswagen spor s majiteli aut prohrál proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Pražský městský soud ale později uznal námitku koncernu, že dostal výzvu k vyjádření pouze česky, nikoli německy. Ve verdiktu našel odvolací senát i další pochybení. Odvolací senát se zabýval pouze procedurálními otázkami, samotný obsah žaloby ale neřešil. Safe Diesel podala proti rozhodnutí odvolacího soudu dovolání.

Nároky na odškodnění obvodní soud původně uznal ve výši 220 000 korun na jednoho zákazníka, spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení. Částka je odvozena od modelu odškodnění v USA, kde VW už dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až 10 000 dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s upravenými motory.

V roce 2015 americká Agentura pro životní prostředí obvinila koncern VW, že jeho turbodieselové motory jsou schopné obcházet homologační emisní měření. Řídicí jednotka motorů TDI o objemu od 1,2 do 2,0 litru poznala, když se vůz podroboval emisnímu testu a následně přešla na ekologický režim, při kterém vůz produkuje výrazně nižší množství škodlivin. Celkově byly tyto motory namontovány v 11 milionech aut koncernu VW po celém světě, z toho je asi 1,2 milionu škodovek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist