https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/scidevnet-solarni-energie-muze-pomoci-chudym-zemim?ids%5Bx8913961b072e3d0375f9544c7ea72b67%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Scidev.net: Solární energie může pomoci chudým zemím

6.4.2010 10:55 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Sluneční energie by mohla přispět ke zmírnění chudoby na venkově. Širší přístup k energiím je rozhodující pro zajištění sociálně-ekonomického rozvoje v nejchudších zemích světa. Odhaduje se, že 1,5 miliardy lidí v rozvojových zemí nemá přístup k elektřině, uvádí server Science and Development Network (Scidev.net). Více než 80 % z nich žije v subsaharské Africe nebo Jižní Asii.
 

Barmánci s FV panelem.
Sluneční energie by mohla přispět ke zmírnění chudoby na venkově. Na snímku projekt barmské solární nemocnice - nominace na Energy Globe World Awards 2009.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Border Green Energy Team/E.ON

Nejnaléhavější je tento problém v odlehlých oblastech: 89 procent lidí na venkově v subsaharské Africe žije bez elektřiny. Pro tyto lidi by přístup byť k malému množství elektřiny znamenal zlepšení životních podmínek navýšením efektivity v zemědělství, zdravotnictví, vzdělávání, komunikace a v přístupu k čisté vodě.

Možnosti rozšíření přístupu k elektřině v rozvojových zemích směřují k centralizované energetice z fosilních paliv jako je ropa, zemní plyn a uhlí, a rozšíření distribuční soustavy, píše server Scidev.net. Tento přístup má však jen malý přínos pro chudé z venkova. Zavedení rozvodné sítě do těchto oblastí je buď nepraktické, nebo příliš drahé.

Výroba energie se nyní podílí 26 % na celosvětových emisích skleníkových plynů. Většina tohoto množství pochází z rozvinutých zemí, do roku 2030 se předpokládá, že rozvojové země budou ročně využívat o 70 % víc energie než rozvinuté země.

Proto je jasná potřeba hledat nízkouhlíkové a chudým lidem rozvojových zemí dostupné možnosti přístupu k elektrické energii. Solární energie by mohla být jedním takovým řešením. Země od slunce získává za jednu hodinu více sluneční energie, než světová populace spotřebuje jediném roce. Téměř všechny rozvojové země mají obrovský potenciál sluneční energie – na většině území Afriky je přibližně 325 dní v roce silný sluneční svit, který nese v průměru více než 6 kWh energie na metr čtvereční a den.

Článek serveru Scidev.net dále rozebírá vhodné technologie využití solární energie a upozorňuje i na úskalí a překážky spojené s rozvojem solární energie v rozvojových zemích.

Podle článku ´Solar power for the poor: facts and figures´ vydaného 23. března 2010 na SciDev.net.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

solární el. energie - 6. 4. 2010 - Jasan

Ano, vodní elektrárny v subsaharské Africe mají jistě široké použití a skvělou budoucnost, zvláště kvůli stabilitě dodávek, jen nevím proč tam skoro žádné nejsou, že by nedostatkem vody :)?
Budovat uhelné zdroje tam, kde nejsou ani doly ani železnice ani přístavy je ještě větší fantasmagorie (plynové el bez zdrojů plynu a plynovodů dtto). Stejně tak tam není dostatek biomasy, větrné elektrárny nevydrží písečné bouře, jádro jste zavrhl sám, a navíc tam není a dlouho nebude rozvodná síť. Je tedy jasné že nic jiného než FTV v ostrovním režimu tam nemá budoucnost, ostatně už jich tam tisíce pracují.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist