Šéf CzechGlobe považuje Zemanův projev za nepřijatelný a tragický
Zeman včera varoval, aby se pod vlivem opatření na ochranu klimatu nestal z Evropy ekologický skanzen s nižší životní úrovní obyvatel. U oteplení zmínil, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem činnost člověka, nikoliv přírodní zákony. Jako příklad zmínil Grónsko, kde podle něj před tisíci lety byly pastviny a dobytek, vlivem malé doby ledové ale obyvatelé zahynuli hladem a zimou.
Prezident podle Marka opakoval věci, které už byly tisíckrát vyvráceny. "Současné změny mají i své přirozené důsledky, ale nastávají strašně rychle a nejde opomenout, že je to vlivem lidstva. Lidská civilizace je tak silná, že diktuje planetě, nejde opomenout, že sedm miliard lidí je tak siný fenomén, že to má vliv na fungování Země," uvedl Marek. Podle něj ve vědě existují oponenti s různými názory. "Je ale jasné, že klimatická změna je tady a stojí za ní člověk. Patří to k vědeckému poznání a zpochybňovat to považuji za krajně nezodpovědné," dodal.
Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy soudí, že prezident by se měl zabývat tím, čemu rozumí, a neměl by se dotýkat "věcí, ve kterých je naprostým diletantem". "Neměl by také zneužívat svého postavení k tomu, aby lidi ohlupoval pohádkami o jakémsi klimatickém náboženství," reagoval Kindlmann na Zemanův projev.
Storch z Centra pro teoretická studia si myslí, že Zemanovy názory jsou vcelku umírněné. "Většina klimatologů se shoduje, že současné změny jsou alespoň zčásti způsobené člověkem. To ale neznamená, že se to dá dokázat. Už z principu, protože nemáme experiment, opakování a tak dále. Klimatické změny prostě nastaly. Tedy z tohoto hlediska tvrdit, že to není stoprocentně jisté, je v pořádku, jakkoliv většina klimatické obce se shoduje, že člověk tam něco způsobil," řekl biolog novinářům. Problém současných klimatických změn spočívá podle něj v tom, že jsou poměrně rychlé. "V období posledních tisíců let je to neobvykle rychlá změna, která asi souvisí s člověkem, ale jak říkám, nedá se to stoprocentně říct," uvedl Storch z centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.
Jiří Koželuh z Hnutí Duha nicméně míní, že vědci dominantní vliv lidstva na probíhající rychlou změnu klimatu prokázali pomocí měření a výpočtů.
Zeman hovořil o tom, že Evropská unie produkuje devět procent světových emisí, zbytek je Spojených států, Číny, Indie a dalších zemí. Podle Marka je Evropa zodpovědná za průmyslovou revoluci. "Pokud má Evropa intelektuální úroveň, je povinna jít příkladem, příklady táhnou. A pokud prezident mluví o Číně, tak asi neví, jaké Čína dělá pokroky, jaké tam nastávají inovace a jak likvidují uhelné elektrárny," řekl Marek.
"EU dnes zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů za Čínou či Indií. USA rychle snižují spotřebu uhlí, prezidentu (USA Donaldu) Trumpovi navzdory. Skanzenem se EU stane, naopak pokud se nebude snažit modernizovat. Zrovna Česko s vysokou závislostí na fosilních palivech a druhým nejšpinavějším vzduchem v EU má velký zájem na tom, aby se peníze a kapacity směřovaly do inovací a modernizace energetiky a ekonomiky," uvedl Koželuh.
"Projekty, které se snaží zabránit zvyšování teploty, sice mohou ovlivnit naši životní úroveň, nicméně pokud nic neuděláme, životní úroveň se sníží mnohem více," míní Kindlmann
Prezident se dotkl také studentských stávek za klima. Podle Marka mají mladí lidé právo se vyjadřovat. "Nemělo by se jim říkat, že se nic neděje a že jsou hlupáci a vytvářejí náboženství, to je pro mě nepřijatelné," dodal vědec.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (64)
Karel Zvářal
27.12.2019 17:16Richard Vacek
28.12.2019 06:03Očekávám, že takový rozbor by ukázal, že oteplení je pro Evropu přínosem.
Petr Dvořák
28.12.2019 08:06 Reaguje na Richard VacekA jak ukazují modely i měření, u nás naštěstí zatím zůstanou aspoň úhrnné srážky stejné, ale i tak se budeme potýkat se suchem. Velký přínos..
Richard Vacek
28.12.2019 08:53 Reaguje na Petr DvořákA afričtí přistěhovalci nesouvisí s klimatem, ale s obdivuhodonou porodností.
Petr Dvořák
28.12.2019 09:15 Reaguje na Richard VacekObecně se uznává, že sucho bylo jednou z příčin nedávné serie revolucí a navazujících válek a migrací na blízkém východě, i když příčin je samozřejmě více.
Nicméně zaujala mě především ta odolnost rostlin, která více než vyrovná vliv sucha, podělíte se prosím o zdroj? Děkuji.
Jan Šimůnek
28.12.2019 10:11 Reaguje na Petr DvořákPokud byste se vzdělával i jinde než v rámci agitace v zelených koutcích a v ekologickém PŠM (politickém školení mužstva), tak byste věděl i to, že prakticky na celém světě dochází k expanzi rostlin do pouští, kde dříve růst nemohly.
Petr Dvořák
28.12.2019 12:14 Reaguje na Jan ŠimůnekVladimir Mertan
28.12.2019 13:00 Reaguje na Petr DvořákFrantišek Dvořák
28.12.2019 18:19 Reaguje na Jan ŠimůnekRichard Vacek
29.12.2019 07:30 Reaguje na František Dvořákhttps://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasa-study-rising-carbon-dioxide-levels-will-help-and-hurt-crops
Jan Šimůnek
29.12.2019 08:24 Reaguje na František DvořákJinak je jasné, že političtí žvástalové, "bojující za klima", zatloukají veškeré pozitivní efekty vyšších koncentrací CO2.
Jan Šimůnek
28.12.2019 10:06 Reaguje na Richard VacekKarel Zvářal
28.12.2019 08:07 Reaguje na Richard VacekVladimir Mertan
28.12.2019 07:39Tato teorie si rychle získá podporu předních vědců, politiků a celebrit z celého světa. Výzkum je financován význačnými filantropy a prováděn prestižními univerzitami. O krizi se často hovoří v médiích. Vědecká teorie je vyučována na vysokých i středních školách.
Nemám na mysli globální oteplování. Mluvím o jiné teorii, jež se na výsluní dostala před sto lety.
Mezi její příznivce patřili Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a Winston Churchill.
Schválili ji soudci amerického nejvyššího soudu Oliver Wendell Holmes a Louis Brandeis, kteří rozhodli v její prospěch. Mezi její slavné zastánce náleželi Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu, aktivistka Margaret Sangerová, botanik Luther Burbank, Leland Stanford, zakladatel Stanfordovy univerzity, romanopisec H. G. Wells, dramatik George Bernard Shaw a stovky dalších. Podporovali ji nositelé Nobelovy ceny. Bádání financovaly Carnegieho a Rockefellerova nadace. Kvůli výzkumu byl postaven Cold Springs Harbor Institute, ovšem mnoho práce odvedly také Harvard, Yale, Princeton, Stanford a Johns Hopkins. Zákony reagující na krizi byly přijímány ve státech od New Yorku po Kalifornii.
Tyto snahy měly podporu Národní akademie věd, Americké lékařské asociace a Národní výzkumné rady. Říkalo se, že kdyby žil Ježíš, rovněž by přiložil ruku k dílu.
Sečteno a podtrženo, výzkum, přijímání legislativy a ovlivňování veřejného mínění ve prospěch teorie pokračovaly téměř půl století. Ti, kteří se postavili proti ní, byli překřičeni a označeni za reakcionáře, netečné k realitě nebo prostě za obyčejné ignoranty. Při zpětném pohledu je překvapivé, jak málo lidí odporovalo.
Dnes víme, že slavná teorie, která si získala obrovskou popularitu, byla ve skutečnosti pavěda.
Krize, před níž varovala, se nedostavila. A skutky podnikané ve jménu této teorie byly pochybné z morálního i trestního hlediska. V konečném důsledku vedly ke smrti milionů lidí.
Touto teorií byla eugenika a její dějiny jsou natolik otřesné - a pro ty, kteří se do nich zapletli, natolik zahanbující -, že se o nich v současné době mluví málokdy. Je to však příběh, který by měli znát všichni lidé, aby se hrůzy neopakovaly. Teorie eugeniky postulovala krizi genofondu, jež povede k úpadku lidské rasy. Nejlepší lidé se nemnoží tak rychle jako ti podřadní - cizinci, přistěhovalci, Židé, degenerovaní, nezpůsobilí a "slabomyslní". Nad tímto tématem jako první uvažoval uznávaný britský vědec Francis Galton, ovšem jeho představy byly dovedeny mnohem dál, než zamýšlel. Přijali je vědecky zaměření Američané stejně jako ti, kteří o vědu neměli nejmenší zájem a pouze je znepokojovalo přistěhovalectví podřadných plemen na začátku dvacátého století - "nebezpečných lidských škůdců", kteří ztělesňovali "příliv imbecilů" a znečišťovali nejlepší lidskou rasu.
Eugenici a bojovníci proti přistěhovalcům spojili síly, aby tomu zamezili. Jejich plán spočíval v identifikaci jednotlivců, kteří jsou slabomyslní - panovala shoda v tom, že slabomyslní většinou bývají Židé, ale také mnoho cizinců a černochů -, a těm pak bude zabráněno v rozmnožování izolací v ústavech nebo sterilizací.
Margaret Sangerová prohlásila: "Pečování o darmošlapy na úkor dobrých je nesmírná krutost… neexistuje větší prokletí pro příští generace, než když jim odkážeme rostoucí populaci imbecilů." Mluvila o břemeni péče o "tuto přítěž lidského odpadu".
Podobné názory byly velice rozšířené. H. G. Wells se vyslovil proti "nevzdělaným davům podřadných občanů". Theodore Roosevelt řekl, že "společnost nemá právo dovolit degenerovaným, aby rozšiřovali své řady". Luther Burbank: "Přestaňte zločincům a slabochům umožňovat rozmnožování." George Bernard Shaw vyjádřil názor, že jedině eugenika může spasit lidstvo.
Pro hnutí byl typický otevřený rasismus, vyjádřený texty jako Vzestup barevných proti nadvládě bílého světa od amerického autora Lothropa Stoddarda. Tehdy však byl rasismus považován za nikterak pozoruhodný aspekt úsilí o dosažení vznešeného cíle - budoucího zdokonalení lidstva. Byl to avantgardní koncept, který přitahoval ty nejliberálnější a nejpokrokovější myslitele své doby. Kalifornie se stala jedním z devětadvaceti amerických států, jež přijaly zákony umožňující sterilizaci, ale projevovala v tomto směru nejvíce odhodlání - v Kalifornii se uskutečnilo více sterilizací než kdekoli jinde v USA. Eugenický výzkum byl financován Carnegieho nadací a později Rockefellerovou nadací.
Druhá jmenovaná se vyznačovala takovým nadšením, že když eugenické bádání přesunulo své těžiště do Německa a zahrnovalo zabíjení chovanců ústavů pro choromyslné plynem, nadace neustala ve výrazné podpoře německých výzkumníků. (Veřejně se o tom nehovořilo, avšak financování pokračovalo ještě v roce 1939, jen několik měsíců před vypuknutím druhé světové války.) Od 20. let 20. století američtí eugenici žárlili, protože je Němci připravili o vedoucí postavení v rámci hnutí. Němci byli obdivuhodně progresivní. Zřizovali nenápadně vypadající domy, v nichž byli "mentálně defektní" lidé jednotlivě vyslýcháni a pak odváděni do zadní místnosti, což byla v podstatě plynová komora. Tam je zahubil oxid uhelnatý a těla byla likvidována v krematoriích na stejném pozemku.
Z tohoto programu se později vyvinula široká síť koncentračních táborů poblíž železničních tratí, jež umožňovala efektivní přepravu a zabíjení desítek milionů nežádoucích osob.
Po druhé světové válce se nikdo nepokládal za eugenika a nikdo si ani nevzpomínal, že by jím někdy byl. Životopisci oslavovaných a mocných se nerozepisovali o slabosti svých hrdinů pro tuto teorii. O eugenice se přestalo hovořit ve vysokoškolských učebnách, třebaže některé její myšlenky si svou popularitu v zakamuflované podobě zachovávají dodnes.
Z dnešního pohledu stojí za zmínku především tři skutečnosti. Za prvé, bez ohledu na vybudování Cold Springs Harbor Laboratory, univerzitní bádání a snahy právníků neměla eugenika žádný vědecký základ. V té době vlastně nikdo pořádně nevěděl, co je to gen. Hnutí se mohlo rozvíjet díky tomu, že používalo vágní termíny, které nikdo přesně nedefinoval.
"Slabomyslnost" mohla znamenat cokoli od chudoby a negramotnosti po epilepsii.
Neexistovala ani jasná definice "degenerovaných" nebo "nezpůsobilých".
Za druhé, eugenické hnutí bylo ve skutečnosti sociálním programem, jenž se vydával za vědecký. Poháněly jej obavy z přistěhovalectví, rasismus a nežádoucí lidé, kteří se přistěhovali do vaší čtvrti nebo země. Neurčitá terminologie opět pomáhala zakrýt, oč doopravdy jde.
Třetí a nejvíce znepokojivou skutečností je, že se vědecký establishment jak ve Spojených státech, tak v Německu nevzmohl na žádný trvalejší protest. Právě naopak. V Německu se vědci do programu ochotně zapojili. Moderní němečtí badatelé se rozhodli prozkoumat nacistické dokumenty ze 30. let. Předpokládali, že naleznou direktivy, jež vědcům přikazovaly, jaké výzkumy je třeba uskutečnit. Nic takového nebylo zapotřebí. Ute Deichmannová konstatuje: "Vědci včetně těch, kteří nebyli členy [nacistické] strany, snadněji získávali fondy pro svou práci s pomocí pozměněného chování a přímé spolupráce se státem."
Deichmannová hovoří o "aktivní roli samotných vědců ve vztahu k nacistické rasové politice… kdy [výzkum] byl zaměřen na potvrzení rasové doktríny… nelze zaznamenat žádný vnější tlak". Němečtí vědci upravili své badatelské zájmy podle nové politiky. A ti, kteří se nepřizpůsobili, zmizeli. "
Jan Lenart
28.12.2019 08:46 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.12.2019 13:27 Reaguje na Jan LenartMiroslav Vinkler
28.12.2019 13:00 Reaguje na Vladimir MertanDnes eugeniku uplatňujeme ve šlechtění rostlin, zvířat a nikdo neprotestuje.
Genové inženýrství zašlo ještě podstatně dál a ať se to někomu líbí nebo nelíbí , pokusy na lidských embryích přerostou v praktické pokusy i na lidských jedincích. /tady nikdo neřve/.
Mimochodem , základy eugeniky položil již Platón - ideální potomstvo vzejde z „nejlepších“ mužů a žen.
Dnes naopak začíná dominovat sociálně-politické hnutí volající po vytvoření kulti-multi populace jako společenské normy,která musí být uplatněna i proti vůli národních států.
Vizionáři pocházejí právě z Německa a Bruselu , mám za to , že se jedná ještě o důsledek výsledku druhé světové války, sebemrskačství za pocit viny v třetí generaci.
Tato ideologie je stejně zhoubná jako nacismus a komunismus.
Požaduje zřeknutí se práv jedince na svobodný život a svobodu rozhodování podle vlastního přesvědčení ve prospěch světlých a radostných zítřků.
Ty budou určeny řadou povinných norem a kontrolovány totalitním státem vedený Velkým Bratrem. (viz Orwell-román "1984" )
Vladimir Mertan
28.12.2019 13:36 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
28.12.2019 13:56 Reaguje na Vladimir MertanJinak toulavým kočkám, které k nám chodí na zahradu, dám vždy na výběr, že pokud chtějí potravu a zázemí, tak pojedou na kastraci. Zatím si každá vybrala kastraci.
Miroslav Vinkler
29.12.2019 10:13 Reaguje na Vladimir MertanProblém spočívá v tom, že dnešní technologie vytvářejí materiální nadprodukci, která vede k tomu, že společnost je bohatá.
Dříve tomu tak nebylo a jedinci,kteří nebyli přínosem byli utraceni.(ať už se to pojmenovalo jakkoli)
Současnost je postavena před obdobný problém. Exponencionální nárůst populace vytváří obrovské tlaky na životní prostředí, které kolabuje.
Přijde doba, která společnost opět přinutí k výběru mezi "špatným jednáním" anebo ještě horším (sebedestrukce).
Jan Šimůnek
28.12.2019 10:03Karel Zvářal
28.12.2019 10:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.12.2019 13:36 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
28.12.2019 16:35 Reaguje na Petr DvořákVladimir Mertan
28.12.2019 19:28 Reaguje na Petr DvořákKarel Zvářal
28.12.2019 14:30 Reaguje na Jan ŠimůnekProstě přijmout tezi hochů z prognosťáku: Ať provedeme Zemi opakovaně sebevětší prasárny, nemá to na klima sebemenší vliv:-), jednoduše nemohu. Zažil jsem a viděl dosti hrůz, abych na tento blud přistoupil.
Jan Šimůnek
28.12.2019 16:38 Reaguje na Karel ZvářalRichard Vacek
28.12.2019 17:33 Reaguje na Karel ZvářalOd slunce ročně dostáváme 3 850 000 EJ energie.
Lidstvo ročně využívá 539 EJ energie, z toho elektřiny 67 EJ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_energy
Karel Zvářal
28.12.2019 18:22 Reaguje na Richard Vacekhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ceska-puda-uz-roky-strada.pritom-existuje-nenapadny-nastroj#diskuse
a druhý odstavec z:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-travniky-bez-travy-a-globalni-oteplovani
Prostě vedlejší ("nežádoucí?") účinky exploatace planety: Je ti teplo, človíčku, teplo?
Richard Vacek
29.12.2019 14:53 Reaguje na Karel Zvářalhttps://oneearthsangha.org/wp-content/uploads/2019/07/CO2-and-Temperature-Graph.jpg
Karel Zvářal
29.12.2019 16:26 Reaguje na Richard VacekJaroslav Kořínek
30.12.2019 14:34 Reaguje na Karel ZvářalČlověk si polínko přiložil , ale není takový frajer který tyto změny zavinil a vůbec aby je dokázal zastavit.
Klimatická změna na Zemi probíhá stovky a tisíce let zcela přirozeně. I když jsme oba pamětníci tak si ani jeden nepamatujeme ledovec na území npř. Polska.
Argument že jsou změny čím dál víc rychlejší jsou velice lehce vysvětlitelné. Představte si v zimě si postavte dva sněhuláky jednoho obrovského bude představovat ledovec od pólu až do Polska. A pak hodně malého ten bude představovat ty čepičky které nám zbyly dnes na pólech. Na jaře sledujte jakou rychlostí každý z nich taje. Pan prezident je pamětník jako my dva , ale na rozdíl od Vás má více rozumu a ví že vědci na tuto změnu už upozorňují mnoho desítek let. Ti co na to upozorňovali jako první chtěli aby se nato lidé připravily a né aby bojovali. Dnešní vědci jsou placeni granty různých společností které vidí ohromný potenciál k nesmírným ziskům které boj přináší. Prosím nezaměňovat se zlepšením životního prostředí !!!
Radim Polášek
29.12.2019 09:50Panu Michalu Marekovi se nedivím, čím větší bude oteplovací alarmismus, tím líp se jeho ústavu povede a tím snadnější bude mít živobytí.
Karel Zvářal
29.12.2019 12:12 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
29.12.2019 19:54 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
30.12.2019 08:44 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
30.12.2019 13:41 Reaguje na Karel ZvářalDaleko více mi vadí to, že bylo před nějakou dobou schváleno, že "závaznou smlouvu" můžete uzavřít i po telefonu a dokonce i tehdy, když v celém hovoru o nějaké smlouvě nepadne ani zmínka. To je ta pravá žeň pro šmejdy všeho druhu a chtělo by to přestat volit strany, jejichž poslanci pro to zvedli pracky.
pavel peregrin
30.12.2019 14:43 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
30.12.2019 20:10 Reaguje na Jan Šimůnekpavel peregrin
30.12.2019 14:42 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
30.12.2019 15:58 Reaguje na pavel peregrinProč se tito podomní prodejci zaměřují specielně na kategorii 75+? Nevíte? Tak vám napovím. Špatně slyší, špatně vidí, pomalu chápou a špatně si pamatují. Ale rádi si povykládají, při své samotě... A to je ta správně zakalená voda pro úspěšný lov predátora. Ani umístěné cedulky Zákaz podomního prodeje je nezastaví, najdou si jinou cestičku.
Koupil jsem loni mobil, který mi prodavačka doporučila, neb se v nich nijak nevyznám. Po pár dnech jsem ho chtěl vrátit, že mi jeho software nevyhovuje, beru to jako krok zpět, páč starý mobil mi vyhovoval daleko lépe. Zpátky nebereme... Když jsem je odkázal na obchodní zákoník a 14 dní bez udání důvodu (a já navíc důvody měl) - prý si mám přečíst JEJICH obchodní podmínky! Byli neoblomní, a než se s blbama hádat, bral jsem to jako poučení a výchovnou lekci dnešními "demokraty".
A vám, pane Peregrine, přeji z celého srdce, abyste si užil své stařecké nemohoucnosti s podobnými vykuky, kteří jsou k vidění na Černých ovcích. Zajisté finanční nouzí netrpíte jakožto úspěšný podnikatel, a oni vám od té zátěže rádi pomohou! Peníze navíc kazí charakter, takže nakonec budete šťasten a děkovat na Vysočinu našemu senilnímu velikánovi. Poprvé jsem mu hlas dal, podruhé - a to nejen kvůli těmto kecům, už ani náhodou.
pavel peregrin
30.12.2019 19:52 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
30.12.2019 20:22 Reaguje na pavel peregrinA právě na takové lidi cílí důchodcovští šmejdi, na lidi, u kterých už ten alzheimer začíná, takže jsou velmi snadno ovlivnitelní, ale přitom jsou pořád svéprávní.
pavel peregrin
31.12.2019 11:28 Reaguje na Radim PolášekKarel Zvářal
30.12.2019 21:28 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2019 11:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
31.12.2019 11:59 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2019 14:32 Reaguje na Karel Zvářalb) když už by s tím chtěl někdo něco dělat, stačí tyto praktiky postavit mimo zákon, což se neděje
Takže prezident, jestli jste to už konečně pochopil, neschvaluje tyto praktiky, ale pouze bez vší korektnosti označil většinu z cílů šmejdů a s tím souhlasím.
Karel Zvářal
31.12.2019 14:44 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
31.12.2019 17:26 Reaguje na Karel ZvářalJan Šimůnek
2.1.2020 09:32 Reaguje na pavel peregrinAlzheimer může probíhat v podstatě skrytě i deset let a sklon naběhnout šmejdům je jeden z mála příznaků toho, že se na mozku něco děje.
V současné době je věnováno dost velké úsilí včasné diagnostice této choroby, protože ji umíme přibrzdit (a někdy i dočasně zastavit), ale nemůžeme vrátit to, co ta choroba vzala.
Právě proto se dnes o tom dlouhém předchorobí ví, akorát ho zatím neumíme efektivně diagnostikovat u zdánlivě zdravých lidí.
Radim Polášek
30.12.2019 20:13 Reaguje na Radim PolášekMilan Milan
2.1.2020 19:42 Reaguje na Radim PolášekVladislav Kolesnikov
29.12.2019 13:08david matoušek
29.12.2019 17:03 Reaguje na Vladislav KolesnikovJan Škrdla
29.12.2019 23:28 Reaguje na david matoušekAkorát si říkám, jeslti má Ekolist zapotřebí nechat se obohacovat takovými duchaplnými příspěvky, navíc s nádechem antisemitismu.
Jan Šimůnek
30.12.2019 13:43 Reaguje na david matoušekJakub Graňák
30.12.2019 14:42 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Dvořák
30.12.2019 16:04 Reaguje na Jan ŠimůnekJakub Graňák
30.12.2019 14:45 Reaguje na Vladislav KolesnikovJan Křížek
30.12.2019 15:44Do průhledné plastové koule (třeba od bonboniéry) vložte několik železných kuliček, pak kouli několikrát omotejte izolovaným vodičem a připojte na zdroj třeba 12V baterii. Pohybují se kuličky v kouli? Přesně takto působí rozvodné sítě elektriky na planetu a její geomagnetické pole...