https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-np-ceske-svycarsko-konci-po-14-letech-ve-funkci-odvolala-ho-ministryne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf NP České Švýcarsko končí po 14 letech ve funkci, odvolala ho ministryně

30.9.2022 15:02 | DĚČÍN (ČTK)
Marriina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko.
Marriina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ve funkci končí ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) ho odvolala s odůvodněním, že nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. V Českém Švýcarsku vypukl koncem července rozsáhlý lesní požár, který zasáhl přes 1000 hektarů. Hasiči bojovali s plameny v těžko přístupném terénu 20 dní.
 

Benda vede národní park od července 2008. Jeho odvolání oznámila ministryně Hubáčková tento týden v pondělí. Na obsazení uvolněného místa resort vypsal výběrové řízení. Nový ředitel by se měl funkce ujmout od začátku listopadu.

Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si na nedostatečnou komunikaci se správou parku stěžovali opakovaně. "Opakovaně jsme si na tuto věc stěžovali i při osobních setkáních se současnou ministryní. Na jaře jsme u ní byli čtyři starostové. Stížnost byla o způsobu komunikace a při požáru se věci odhalily," řekl v pondělí ČTK starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2022). Rada parku se podle něj sotva scházela, účast na ní byla často jen na základě plných mocí.

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) odvolání ředitele národního parku nepřišlo ve vhodnou dobu. Je totiž potřeba dodělat mnoho věcí v souvislosti s řešením následků požáru. Také podle Schillera Benda v minulosti dost často nekomunikoval.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je už o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

1.10.2022 09:10
Chtěl bych vidět jeho životopis, až se bude někde ucházet o nové místo!
Většinou tam každý píše, že jsou za nim vidět výsledky jeho odborné práce!
Napíše to tam taky?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist