https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klara-kocmanova-odvolani-reditele-narodniho-parku-vzbuzuje-otazky.prioritou-musi-byt-ochrana-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klára Kocmanová: Odvolání ředitele národního parku vzbuzuje otázky. Prioritou musí být ochrana přírody

28.9.2022 | PRAHA
Odvolaný ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.
Odvolaný ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP České Švýcarsko
Ředitel NP České Švýcarsko je odvolán k 30.9. Důvody uváděné pro jeho odvolání jsou špatné krizové řízení během požáru a dlouhodobá nedostatečná komunikace s obcemi. Souhlasím s tím, že je klíčové, aby mezi správou NP a obcemi byl vzájemný soulad a spolupráce. Je ale otázkou, jestli odvolání ředitele správy vztahy skutečně zlepší. Navíc, politický tlak na správy všech národních parků byl vždycky obrovský, České Švýcarsko nevyjímaje, ať už jde o otázku splavnění Labe nebo různé pohledy na hospodaření v lesích národního parku. Budu se paní ministryně ptát na podrobnosti všech důvodů k odvolání.
 

V minulém týdnu schválil také bezpečnostní výbor Sněmovny usnesení, ve kterém vyzývá vládu, aby se "zasadila o změnu filosofie národních parků s ohledem na bezpečnost osob a majetkové hodnoty".

Přestože souzním s důrazem na bezpečnost, musím apelovat na vyváženost s ochranou národních parků samotných. Je to nejcennější přírodní bohatství, které v naší republice máme, a při jakémkoli přehodnocování filosofie je na to potřeba myslet.

Stejně tak se vyjadřilo i 70 odborníků, kteří napsali otevřený dopis adresovaný ministerstvu životního prostředí. Uvádí v něm, jak po podobných přírodních katastrofách postupovat.

Ať už je to povodeň, lavina, kůrovec, nebo požár, příroda narozdíl od lidí pomoc s obnovou nepotřebuje.

Už teď to jde v Českém Švýcarsku sledovat na zasažených místech, kde znovu obráží první trávy a na stromech raší nové větvičky.

Na místech, kde byly velké požáry v minulosti, je již po několika letech svěží obnovený různorodý les, který je mnohem odolnější vůči všem vnějším vlivům, včetně požáru nebo kůrovce. A hlavně to lépe odpovídá účelu národního parku - chránit přírodní dědictví, které nám ještě v naší zemi zbylo.

Doufám tedy, že se co nejdřív podaří najít nové vedení parku, které bude ochraně přírody nakloněno tak, jako to dosavadní.


reklama

 
foto - Kocmanová Klára
Klára Kocmanová
Autorka je česká politička, od roku 2021 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.9.2022 08:18
No, prioritou musí být návrat k tomu, jak fungovala Šumava do r.1939 !
Přednost musí mít starousedlíci = práce v místě. A ne tůristi + lunaparky pro ně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.9.2022 09:56 Reaguje na smějící se bestie
nepředstavujete si to v realitě 21. století trochu moc jednoduše? do roku 1939 existovalo na Šumavě zemědělství, malovýroba, drobné živnostenství, vše co globalizace zničila.
Dnes jedou resorty, bungalovy a podobné věci, které ničí to, proč by tam měl člověk vůbec jezdit. Jak chcete Šumavu vrátit před rok 1939?

Ono život na Šumavě, jako v každých horách nebyl nikdy žádná romantická poetika ale tvrdá práce, kterou už dneska nikdo nechce a ani k tomu žádnou generaci nevedeme...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.9.2022 16:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Byla by to paráda, kdyby to na té Šumavě bylo jako před r.1939.
A tůristi za všechno velmi tvrdě platili ! Alespoň by jich ubylo, nebo by si Šumavy konečně začali vážit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 11:34 Reaguje na smějící se bestie
No, malý problém je ten, že starousedlíci jsou už 3/4 století v Bavorsku. A Šumava za totáče byl velmi zvláštní svět ...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 09:40
Dotyčná K.K. dříve pracovala na Krajském úřadě Středočeského kraje jako referentka, poté jako provozní pražské čokoládovny. Mezi její záliby patří četba, vaření, basová kytara, fotografování, běh a jízda na koni. Jako poslankyně chce změnu legislativy v oblasti domácího násilí a znásilnění. A chce se zasadit o ochranu osobních údajů, zejména na internetu.

Kromě stesků nad odvoláním ředitele NP se na Twitteru dozvíme obecné plky , že:
"Dva roky od havárie na Bečvě. Situace je o to urgentnější, že dosud nebyl nikdo dohnán k zodpovědnosti." , "Argumentovat tak, že klimatická změna zaviněná člověkem je konspirační teorie, a proto není potřeba s ní bojovat, je ostuda. ", "Už žádné jednorázové plasty!" " Odmítám rasismus v jakékoliv podobě. "Dnes je Světový den oceánů. Zdravé oceány jsou nutné pro naše přežití." plus další výkřiky od potratů po pedofily.

Tak tohle je přesně ukázka toho, co znamená členství ve Výboru pro životní prostředí a Podvýboru pro ochranu krajiny a přírody v podání K.K.

Nenašel jsem ani jediný solidní návrh poslankyně Kláry Kocmanové, který by směřoval ke zlepšení zoufalého stavu ochrany životního prostředí, které je v ČR na nejhorší úrovní od vzniku ČR v r. 1993.

Škoda, že v PS nacházíme doslova karikatury ochránců ŽP, kteří vědí všechno a nedělají nic. A jak vidno jejich odborná úroveň leží hluboko pod čárou ponoru podprůměrného IQ.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.9.2022 10:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych se do paní poslankyně až tak neobouval. Odvádí politický standard. O to je to smutnější.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

2.10.2022 13:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud za politický standard považujete bezobsažné floskule a ideové blouznění podpořené čtením schválených příruček pro širokou veřejnost... Informační hodnota "článku" je nulová.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

28.9.2022 15:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobrý den, tohle je text, který jsme s Klárou psali pro její facebook, podle toho je stylizovaný. Ano, na twitteru najdete zkratkovitá vyjádření, od toho je zase tamta sociální síť. Zkuste místo urážek a argumentů ad hominem argumentovat věcně, jestli se vám něco nezdá, prosím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 18:52 Reaguje na Dan Leština
Vážený pane Leštino ,

prosím napište nám, jaké návrhy či změny zákonů týkajících se ochrany životního prostředí předložila poslankyně za Piráty od svého vstupu do Sněmovny do současnosti.

Pokud to známo není , předložte nám jakoukoli publikaci či odborný článek s tématikou ochrany krajiny a přírody, který dotyčná publikovala.
Nebo její aktivní poslaneckou účast při pomoci libovolnému spolku jehož posláním je ochrana krajiny a přírody v reálném střetu se státní mocí.

Jsem letitým aktivistou v oblasti ŽP na lokální úrovni a je mi znám jediný člověk z Parlamentu ČR, senátor Petr Orel , o kterém mohu prohlásit, že se skutečně a nezištně snaží pro ŽP něco udělat.
Druhým , který pro ŽP také spoustu práce udělal byl pan Pavel Poc ,bývalý europoslanec za ČSSD.
Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

29.9.2022 09:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže věcně k textu nic opravdu nemáte?

Omlouvám se, nemám čas tu vyjmenovávat práci paní poslankyně, budeme pracovat na větší propagaci toho, co dělá v oblasti ŽP tak ji sledujte.
Minulý týden jsme třeba strávili prosazováním, aby se nově navrhované usnadnění výstavby solárních a větrných elektráren nevztahovalo na zvláště chráněná území, tedy jen omezeně. A povedlo se, snad. Každý den je to něco.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.9.2022 09:48 Reaguje na Dan Leština
Dobrý den, za sebe bych chtěl naopak poděkovat za práci nejenom paní poslankyně, ale i Vám.

Jen doufám, že nový ředitel/ka bude nejenom kvalitní odborník, ale že bude i mnohem lépe pracovat s veřejností. Ředitel/ka by se měl jasně postavit za park, za svá rozhodnutí, vysvětlit co se stalo/nestalo a současně s tím co bude následovat (jaká opatření bude chtít prosadit apod.). To sem bohužel moc neviděl. Je to jeden z důvodů, proč je pan Hubený z NP Šumava tak úspěšný - on pro tu oblast žije, správa se ke všemu vždy vyjádří, obhájí se a řekne, co bude následovat. Dělá jasná a logická rozhodnutí a park se za jeho působení posunul na trajektorii, kde by měl být. Proto bych i Vás chtěl poprosit, jakožto občas žijící u Českého Švýcarska, aby jste pomohli vybrat toho správného člověka. Děkuji.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2022 14:48 Reaguje na Dan Leština
Děkuji, to mi stačí. Práci poslance hodnotím podle konkrétních věcí, které prosadil (prosazuje) v rámci své činnosti ve Sněmovně.
Právo poslance m.j. - právo vystoupit k věci, podávat pozměňovací návrhy k pořadu jednání, proceduře, předloženým návrhům, právo ověřit své vystoupení v záznamu. Dále mají právo předkládat návrhy zákonů.
Dále právo na informaci, právo na intervenci a právo na interpelaci.
Právo na intervenci spočívá a nepřímo upraveno v podobě žádosti o informace a vysvětlení, interpelací.
============================
Jasně jsem vás požádal o konkrétní věci a vy odpovíte přihlouplou otázkou "Takže věcně k textu nic opravdu nemáte?" a neuvedl jste vůbec nic.

Z čehož plyne, že jsem ve svém předchozím diskuzním příspěvku věrně popsal obsahovou prázdnotu poslankyně Kláry Kocmanové.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

30.9.2022 01:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dal jsem vám příklad z minulého týdne, přestože se to vůbec netýká tématu, kterým je odvolání pana ředitele Bendy. Pokud máte nějakou výhradu k textu o něm, rád si ji poslechnu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2022 06:26 Reaguje na Dan Leština
Podíval jsem se na váš profil i práci pro ŽP , kterou děláte. O.K.
Tak se tady nezastávejte poslankyně za Piráty , která občas vykřikne větu o mediálně přitažlivém tématu a tím její výkon končí.
Poslanec - to už musí být někdo a jeho práce musí být a) na úrovni
b) musí být vidět

Tohle béčko skutečně obhajovat nemusíte.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

7.10.2022 22:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlasím, že na b) je třeba zapracovat. a) myslím v rámci možností zvládáme, jak je to jen možné.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.9.2022 07:10 Reaguje na Dan Leština
Vážený pane, vykřikovat předvolební zkratky přírodě nepomůže. Původní les byl listnatý, docela odolný ohni. A pak se v tomto parku se sešly dvě škůdné události. Nejprve po pařezení byl les následně převeden na užitkovou jehličnatou plantáž. Na požár bylo zaděláno. Pak byla komerční jehličnatá plantáž převedena zcela chybně do bezzásahového režimu, což umocněnilo nebezpečí požáru. Od založení parku se tedy bezzásahovostí promrhalo 20 let vhodných na intenzivní, alespoň částečnou obnovou listnatého lesa blízkého původnímu. Zásah-nezásah proti kůrovci nic nezlepšil, ale není zásadní příčinou rozsáhlého požáru. A bezzásahovost má pokračovat? Co vyroste na spáleništi víme, jsou tam "pokusné" plochy po minulých požárech. Bude to bříza + opět jehličnatý les. Bříza je požárně ještě horší než jehličiny, hoří jako celuloid a tedy na požár je opět zaděláno. Přirozené zalesnění listnáči není možné- chybí semenné stromy. Plochu po požáru je nutno co nejrychleji zalesnit (v prvním kole vysadit) druhově potřebným listnatým lesem a vytlačit smrk, vejmutovku, douglasku a případně další invazní stromy, které číhají na okrajích a i v Mezné!! (jako je agát a pajasan). V listnatém lese by se měla vysadit i jedle a možná i tis.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.9.2022 08:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

30.9.2022 01:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, s něčím, co píšete, velmi souhlasím, s něčím moc ne. Za sebe jsem něco k požáru sepsal tu: https://www.facebook.com/panDanLestina/photos/145518721451938
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.9.2022 09:52 Reaguje na Dan Leština
Z Vinklera si nic nedělejte. Kdyby měla paní poslankyně na twitteru něco ve smyslu ,,Změna klimatu je hoax,, , tak ji Vinkler poleze do jistých partií až po kotníky.

Nejlepší je na tohoto místního bojovníčka nereagovat. :-)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.9.2022 08:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Klára Kocmanová je pirátka. Navíc se zastřešuje výzvou 70 ti ekologistických deviantů. Toto mluví za vše. Paní ministryně se ředitele dlouho a silně zastávala, ale jako politický praktik ho musela ve jménu svého politického přežití obětovat. Konec konců ve jménu ekologismu je obětována i příroda.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.9.2022 09:53 Reaguje na Michal Ukropec
To jsi zase sesmolil blábol.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 11:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Nenašel jsem ani jediný solidní návrh poslankyně Kláry Kocmanové, který by směřoval ke zlepšení zoufalého stavu ochrany životního prostředí, které je v ČR na nejhorší úrovní od vzniku ČR v r. 1993."

... teda, překvapuji sám sebe a fakt bych od sebe nečekal, že se budu zastávat někoho od Pirátů, ale tohle je úplně mimo. Holčině je 30, v PS nesedí ani rok a je tam za stranu, které je tam reálně jen do počtu. A vy po ní chcete, aby navrhovala k projednání návrhy zákonů??? To je z pozice jednotlivých poslanců vždy smutný příběh. Kdo má trochu rozum, tak pokud to jen trošku jde, tak se snaží svůj návrh vnutit příslušnému ministerstvu, aby to bylo předloženo k projednání jako vládní návrh. A z pozice nějakého "hloučku 4"? Prostě marné lásky snaha.

Já dotyčnou neznám, P jsem nevolil a ani nebudu, ale tady jste čistě technicky úplně mimo mísu. Takhle to v PS fakt nefunguje.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

30.9.2022 01:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Zvlášť u vládní strany, no. Podávat pozměňovací návrhy koaličním ministrům by byla spíš známka toho, že bychom si to neuměli vysvětlit na normální pracovní rovině předtím. Ne že by se k tomu občas neschylovalo, ale snažíme se o změny právě dávno předtím, než něco poputuje do sněmovny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2022 06:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Zato tam stále funguje lidová poslanecká restaurace , kde zrak přechází nad cenami jídel. Smažák k obědu ve Sněmovně stojí 78 Kč,špagety aglio olio za 93 korun.
Češi nyní zaplatí za oběd v průměru 160 korun.

Kolikrát tohle bylo terčem veřejné kritiky a stále nic.

A jak vidět i našim revolučním Pirátům tam tak chutná, že ani neprotestují.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 13:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
A proč by jako nefungovala? Když půjde úplně běný zaměstnanec do hospy na oběd, a dá tam za něj těch 160 Kč, tak min polovinu uhradí stravenkou, takže na tom bude úplně nastejno.

Zcela upřímně, platy poslanců, náhrady, nebo dokonce taková prkotina, jako je cena jídla v kantýně jsou fakt to poslední co by mne zajímalo.

Když tam budou za min mzdu a nosit si svačiny z domu, a z PS bude vycházet jedna hrůza za druhou, tak mi to jako výhra fakt nepřijde.

Z pohledu rozpočtu jsou tohle fakt drobné a nemá smysl je řešit, smažákem za osm pětek mne fakt ani nedojmou, ani nenaprdnou.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2022 14:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Dovolím si nesouhlasit. Věcně sice pravdu máte, ale u nás je zavedena zastupitelská demokracie a zastupitel na nejvyšším orbitu, poslanec Sněmovny ČR, má jít svým přístupem příkladem pro všechny občany- voliče.
Tady je jasný vzkaz lidu - hlupci, dali jste mi hlas a já si budu čtyři roky užívat, morál-nemorál.
A vy si choďte a plaťte tržní ceny, My jsme vejš !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 14:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Budu se opakovat, pokud u zaměstnavatele za nějaké tři pětky nafasujete stravenku za 100-130 Kč, tak jste s tím obědem na tom úplně stejně, jako ten poslanec bez stravenky se smažákem za 80.

Ostatně, zkuste si někde zjistit, za kolik jsou obědy v závodkách na některých úřadech.

V tom bych opravdu nějaké (ne)příklady, zvůli nebo elitářství nehledal.

Odpovědět
FD

František Dvořák

28.9.2022 10:44
Já si myslím, ale mohu se mýlit, prezident Zeman v jednom rozhovoru minulý týden označil ministryni životního prostředí za dobromyslnou tetu. To jí asi dohnalo ke konání.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.9.2022 11:45 Reaguje na František Dvořák
Kdysi mi jeden známý říkal, že iniciativní blbec je horší než rota školených diverzantů. Podle této definice si říkám, že by někteří lidé neměli konat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.9.2022 19:50
Opět nesmysly o bezzásahovosti podle Ameriky. U nás, na rozdíl od USA, byly téměř všechno to nejcennější přírodní bohatství, které v naší republice máme vytvořeno obhospodařováním generacemi obyvatel za posledních cca 10 tisíc let. Tvrzení: příroda na rozdíl od lidí pomoc s obnovou nepotřebuje je sice pravdivé, ano vždy něco vyroste, ale obvykle to není to, co tam bylo hezkého (v širším slova smyslu, včetně vědy) tj. to cenné. Zřejmě jde jen o výkřiky sloganů. Připomíná mi to známou Biomasu.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

30.9.2022 02:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nemyslím, že by Klára v textu propagovala bezzásahovost zrovna v Českém Švýcarsku. Jen přirozenou obnovu, to ano. Ale v takto nízkých polohách mi rozsáhlé komplet bezzásahové zóny opravdu nepřijdou šťastné ani z ochranářského pohledu. Mrkněte třeba na tento text Lukáše Čížka a Jana Miklína: https://www.casopis.forumochranyprirody.cz/magazin/analyzy-komentare/chranene-druhy-v-chranenych-uzemich-odsouzeny-k-bezzasahovosti
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.9.2022 08:20 Reaguje na Dan Leština
I jen přirozená obnova bude trvat tisíce let. A nebo cíleně vysadíme původní dřeviny, a máme to za 100 let v cajku. Jenže to by musel být někdo mezi piráty, ekologisty a pracovníky parku přiměřeně vzdělaný. A to pan ředitel ani K.K. nejsou. Jsou to jen ideologisti.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

30.9.2022 13:19 Reaguje na Michal Ukropec
Mrkněte na Havraní skálu. A zkuste to prosím bez těch zbytečných útoků a nálepek.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.9.2022 13:37 Reaguje na Dan Leština
když se to nechá přírodě napospas, tak samozřejmě pionýrské dřeviny (bříza) naletí třeba i kilometry a nějak to poměrně rychle a úspěšně zaroste. ale než tam doputuje celá kýžená rozmanitost, tak to zas tak rychle není, žaludy a bukvice se opravdu dva kilometry do kopce nedokutálejí (berte to prosím jako nepříliš šikovný ale názorný příklad). otázka, jestli neudělat aspoň lokální "oka" výsadby je naprosto legitimní.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 13:49 Reaguje na Lukas B.
Otázka je zcela legitimní, ale prostě někdo ji bude muset jednoznačně zodpovědět a je jisté, že nikomu se to nebude líbit.

Jinak k těm požárům, já na youtube rád koukám na kanály ár pádlistů z kanady, a shodou náhod jsem v posledních dnech narazil na dvě, kde hoši:-) byli zrovna v lokalitách, kde pár let před tím požáry byly ... a už od pohledu teda slušný ... jedno bylo okolo Steel river v Ontariu, druhé bylo na severu Saskatchewanu. A byla to docela zajímavá podívaná, na ty stojící mrtvé stromy ... tohle na Šumavě, tak pár lidí jebne:-) ... a druhá na to už komplet zelené spodní patro vegetace. Vyhrát o víkendu Sportku, tak balím a jedu! .-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2022 09:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Srovnávat požáry v Kanadě, kde je nízká až nulová zásahovost tisíce let, a u nás, kde je les naopak tisíce let tvořen člověkem, je nesouměřitelné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 12:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Proboha, taky jsem netvrdil, že si tu máme hrát na Ontario, jen to byl příklad, že pro samotný les ... samozřejmě ne něčí chalupu!! ... ten požár fakt není zas taková hrůza.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2022 09:09 Reaguje na Lukas B.
A nejen bříza, vejmutovka, modřín, smrk, a další, což s břízou je nový ohnivý koktejl.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

7.10.2022 22:56 Reaguje na Lukas B.
Jednak časem se tam dostanou třeba s ptáky, a jednak rozmanitost se nepočítá jen na počet druhů stromů, ale všeho celkem. A bezobratlí, ptáci, rostliny a vůbec všechno nezávisí jen na druhové skladbě stromů, ale i na prostorové, věkové struktuře, rozmanitosti mikrostanovišť apod.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.10.2022 15:11 Reaguje na Dan Leština
Děkuji za upozornění. Mám sice 2 dioptrie, ale původní cílové dřeviny jsem tam neviděl. Pouze nálet a pionýrské. Asi jako na opuštěné černé skládce. Je vidět, že jste pirát a ekologista! Nepřítel přírody.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.10.2022 15:40 Reaguje na Michal Ukropec
Předpokládám, že pan Leština byl zjišťovat druhovou skladbu že se neozývá.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

7.10.2022 22:52 Reaguje na Michal Ukropec
Nechodím si to sem číst každý den, mám fakt jinou práci :)
Nevím, co je na náletu a pionýrských dřevinách nepůvodního a necílového :) Bavíme se o národním parku.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

7.10.2022 22:53 Reaguje na Michal Ukropec
A prosím bez těch nálepek a nadávek, jinak už na vás nebudu reagovat, díky.
Odpovědět
Sl

Slovan

30.9.2022 16:46 Reaguje na Dan Leština
Tento text jsem si přečetl v minulosti a dnes znovu (od té doby předpokládám, že došlo ke zplepšení, které pan Čížek naznačoval roce 2019 v jiném článku). Pan Čížek je velký entomologický odborník (pokud se nepletu, pracuje v CHKO Pálava) a správně poukazuje na to, že bychom měli dát větší prostor světlým lesům i v NP Podyjí. Ty bohužel mizí na úkor lesů hustých a s tím i logicky druhy na tento biotop vázané. Na druhou stranu autor bezzásahový režim jako takový nijak nedehonestuje, ostatně v jeho jiném článku např. píše: “NP Šumava je jeden z mála úspěchů naší ochrany přírody, protože tam nerušeně běží nikoli jednosměrná sukcese, ale skutečná přírodní dynamika. A tu, samozřejmě s přáteli Kyrillem a Emmou, rozjel klíčový druh smrčin jménem kůrovec”.
Je také podepsán pod “podpora národním parkům”, která reaguje na požár v NPČŠ.
Osobně bych pana Čížka velice rád viděl v čele velkoplošného chráněného území na Jižní Moravě, jejíž ochraně se aktivně věnuje... NP Podyjí, CHKO Pálava nebo připravovaná CHKO Soutok.
Suma sumárum - bezzásah tam, kde má smysl a nebát se smysluplně pomoci tam, kde to má větší smysl v ochraně vzácných druhů. I kdyby bylo 75% rozlohy NP v bezzásahu, stále zbývá celá 1/4, která může fungovat jinak. Určit co je nebo není vhodné by mělo být ale bezesporu na odbornících, kteří danému problému rozumí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2022 09:03 Reaguje na Slovan
I kdyby mělo být 100% plochy se zásahem, v případě potřeby je to velmi ale velmi hodné. Je to případ od případu. A mít na to paušální zákon je kokotina.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

7.10.2022 22:49 Reaguje na Slovan
Kolega Čížek pracuje na Entomologickém ústavu AV ČR. Myslím, že jste jeho názory vystihl správně a já se s nimi v tomto ztotožňuji.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.9.2022 10:11
funkce ředitele národního parku je funkce manažerská. z takové může být odvolán pro své pochybení, ale také z důvodů ležících zcela mimo něj. pro další spolupráci parku a obcí je nutno udělat nějakou tlustou čáru která nastartuje vztahy tak, aby nebyly zatěžovány nějakou požárovou hořkostí a křivdou (jestli má nebo nemá reálný podklad je zcela irelevantní), a výměna manažera je jedním z kroků, které se v podobných situacích používají téměř vždy a téměř automaticky bez ohledu na to, zda se dopustil nebo nedopustil chyb.
proto má také manažer větší plat než řadový zaměstnanec a v případě odvolání z funkce je mu toto kompenzováno nějakým "zlatým padákem" (ať už odchodnou prémií, nebo pobíráním platu po několik měsíců po odvolání).
Odpovědět
Anyr

Anyr

2.10.2022 16:00
Podle mého jde o populistické řešení. Aby se zdálo, že ministerstvo "něco" udělalo, a aby k tak "hrozné katastrofě už nikdy nedošlo".

Subjektivně, přijde mi to jako zcela zbytečný krok, ono odvolání, a ten požár nemám za žádnou katastrofu. Nicméně: https://1gr.cz/fotky/idnes/10/123/cl6/CHU37ee2a_Gaussova_krivka.jpg - průměrná populace si žádá přístup a řešení, které pochopí. :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist