https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-osn-lide-vedou-nesmyslnou-a-sebevrazednou-valku-proti-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé vedou nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě, míní šéf OSN

19.2.2021 12:00 | NEW YORK (ČTK)
"Bez pomoci přírody nemůžeme prospívat či dokonce přežít," řekl Guterres. "Již příliš dlouho vedeme nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě," dodal.
"Bez pomoci přírody nemůžeme prospívat či dokonce přežít," řekl Guterres. "Již příliš dlouho vedeme nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě," dodal.
Foto | UN Geneva / Flickr
Lidstvo vede nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě, která způsobuje lidské utrpení, ohromné ekonomické ztráty a zároveň urychluje zkázu života na Zemi. Při příležitosti uveřejnění zprávy OSN nazvané "Usmiřování s přírodou" to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Lidé podle dokumentu ničí přírodu a dělají ze Země neobyvatelnou planetu tím, že posilují klimatické změny, úbytek biodiverzity a znečišťují životní prostředí.
 

Zpráva se podle agentury AP na rozdíl od předchozích dokumentů OSN soustředí hned na tři krize najednou a navíc světovým vůdcům jasně říká, jaké kroky by měli přijmout, aby odvrátili současný negativní trend vývoje. Navrhuje například proměnu daňové soustavy, ekonomických ukazatelů, jimiž se státy řídí, či toho, jakým způsobem získávají energii. Změn by podle ní měl doznat rovněž způsob, jakým lidé cestují, rybaří, pěstují zemědělské plodiny a co konzumují.

"Bez pomoci přírody nemůžeme prospívat či dokonce přežít," řekl Guterres. "Již příliš dlouho vedeme nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě," dodal.

Státy by podle dokumentu například měly přestat používat hrubý domácí produkt pro měření ekonomického úspěchu a nahradit jej ukazatelem, který bere v potaz vyčerpávání přírodních zdrojů. Zpráva rovněž volá po zdanění emisí oxidu uhličitého a přesměrování bilionů dolarů místo do "zvrácených" dotací pro ropný průmysl a velkozemědělství směrem k "zeleným" zdrojům energie a způsobům obdělávání půdy.

Kromě těchto systémových kroků by podle zprávy také měli lidé ve vyspělých zemích snížit svou spotřebu masa a méně plýtvat vodou a energiemi.

Předkládané změny by však podle Guterrese nevedly ke snížení životní úrovně či ukončení boje proti chudobě. "Naopak, usmíření s přírodou, zajištění jejího zdraví a využívání zásadních a podceňovaných výhod, které to s sebou přináší, je klíčem k prosperující a udržitelné budoucnosti pro všechny," dodal generální tajemník.

Současná environmentální opatření podle zprávy zdaleka nedostačují. Planeta stále směřuje k oteplení o tři stupně Celsia oproti úrovni před nástupem průmyslové revoluce, což by podle vědců mělo katastrofální důsledky pro životy lidí na mnoha místech světa. Miliony druhů čelí vyhynutí a 90 procent všech lidí žije ve znečištěném ovzduší, které způsobuje miliony předčasných úmrtí ročně.

Světoví lídři se letos mají setkat na dvou summitech pořádaných OSN, které se budou zabývat klimatem a biodiverzitou. "Víme, že jsme těžce selhali ohledně cílů zaměřených na podporu biodiverzity (stanovených v roce 2010)," řekl jeden z předních světových expertů na ochranu životního prostředí a spoluautor nové studie Robert Watson. "Budu velmi zklamán, pokud budou (lídři) na těchto summitech mluvit jen o plánech a cílech. Musí se hovořit o činech - to je skutečně to zásadní," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.2.2021 15:54
hrubý národní produkt je měřítko úspěchu ,peníze jsou na prvním místě,to znamená, že příroda nemá a nebude mít šanci,
dokonce jsou i tací co říkají, čím víc peněz, tím lépe přírodu spravíme , protože přírodu nejvíc ničí ti chudí,třeba amazonští indiáni
nesmyslná sebevražedná válka ,to docela sedí, ale lidé tomu nevěří a považují to za blbost
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.2.2021 17:09
Já bych to zkrátil na "sebevraždu sexem" (alias nekontrolovanou porodností).
Odpovědět
bu

běžný uživatel

19.2.2021 20:39
Plně souhlasím s panem generálním tajemníkem OSN.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.2.2021 21:01 Reaguje na běžný uživatel
Taky mám stejný názor.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

20.2.2021 09:30
Ano zvláště pak lidé v Africe.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2021 09:29
Je vidět, že OSN hájí zájmy Gretajugendu a nikoliv lidí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2021 09:36
K oteplování dochází nikoliv od začátku průmyslové revoluce, nýbrž od konce malé doby ledové. Myslím tím Maunderovo minimum. Od té doby dochází k opětovnému oteplování. Zatím je teplota o několik stupňů nižší než jaká byla před tisíci lety.
Odpovědět
os

orb slavík

21.3.2021 17:11
Také to tak vidím
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist