https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/semafory-jsou-na-idealnim-miste-ve-vidni-budou-sbirat-data-o-kvalite-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Semafory jsou na ideálním místě. Ve Vídni budou sbírat data o kvalitě prostředí

20.3.2018 10:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Město Vídeň během příštích let vybaví 1200 semaforů 10.000 čidly k zaznamenávání dat o počasí a životním prostředí. Ilustrační foto.
Město Vídeň během příštích let vybaví 1200 semaforů 10.000 čidly k zaznamenávání dat o počasí a životním prostředí. Ilustrační foto.
Licence | Volné dílo (public domain)
Město Vídeň během příštích let vybaví 1200 semaforů 10.000 čidly k zaznamenávání dat o počasí a životním prostředí. Již během roku 2018 proběhne testovací provoz podél ulice Ringstraße. Informoval o tom Eurocomm-PR Praha, zahraniční kancelář města Vídně.
 

Díky tomu mohou být ve městě například detekována místa s vysokou okolní teplotou. S pomocí inteligentní regulace provozu dojde k okamžitému zlepšení stavu ovzduší, jelikož se při brždění a akceleraci uvolňuje výrazně více škodlivých látek než za plynulého provozu.

Vídeň na projektu spolupracuje s Centrálním ústavem meteorologie a geodynamiky (ZAMG). "Signalizační dopravní systém ve městech je svou hustou dopravní sítí ve městech ideálním prostředkem pro sběr dat o počasí a životním prostředí," říká Günther Tschabuschnig, vedoucí oddělení informatiky a komunikačních technologií při ZAMG. Zejména proto, že jsou semafory nepřetržitě napojeny na elektrickou síť, připojeny na internet a nachází se přímo v okolí bydlišť.

Hustá síť měřících míst

Extrémní počasí, především dlouho trvající období horka, představuje pro města velkou výzvu. Centrální ústav meteorologie a geodynamiky už nyní má model městského klimatu. Hustší síť měřících míst by mohla posloužit k jeho zpřesnění. Cílem je vybavit světelné signalizační zařízení kvalitními senzory, jejichž data budou online okamžitě zpracovávána a vyhodnocována.

V první fázi budou semafory vybaveny čidly pro měření teploty a vlhkosti, v další fázi měřiči CO2, SO2 a hluku. Systém je podle ZAMG udržitelný a koncipován pro pro připojení jakéhokoli čidla. Ta poskytnou denně velké množství dat, která budou analyzována a vyhodnocována vysoce výkonnými počítači a strojovým učením, prostřednictvím analýzy datových sad se pak rozpoznají určité vzorce a souvislosti pro praktické využití.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist