https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-schvalil-ratifikaci-parizske-klimaticke-dohody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát schválil ratifikaci pařížské klimatické dohody

19.4.2017 23:45 | PRAHA (ČTK)
Senát dnes schválil ratifikaci pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Naopak ve Sněmovně se debata o smlouvě protahuje, poslanci zatím nedokončili ani úvodní kolo jejího projednávání. Ilustrační snímek z jednání senátu.
Senát dnes schválil ratifikaci pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Naopak ve Sněmovně se debata o smlouvě protahuje, poslanci zatím nedokončili ani úvodní kolo jejího projednávání. Ilustrační snímek z jednání senátu.
Foto | V. Groulík / Archiv Kanceláře Senátu
Senát dnes schválil ratifikaci pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Naopak ve Sněmovně se debata o smlouvě protahuje, poslanci zatím nedokončili ani úvodní kolo jejího projednávání. Dohoda přitom nabyla platnosti už loni v listopadu. Ze států Evropské unie ji vedle Česka zatím neratifikovalo podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jen Nizozemsko.
 

"Považuji za žádoucí, aby se Česká republika připojila ke globální solidaritě," řekl Brabec. Senátory ujistil, že dohoda nebude pro Česko znamenat žádný další závazek nad rámec těch, které už byly přijaty v unii. Česko se zavázalo snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o dvě pětiny ve srovnání s rokem 1990. "Česká republika závazek úspěšně plní," zdůraznil Brabec.

Už před dvěma lety podle něho činil pokles emisí 35 procent. Do roku 2030 se sníží možná až o polovinu, dodal ministr.

Senátoři nepřistoupili na požadavek Tomáše Jirsy (ODS), aby horní komora projednávání dohody přerušila. Jirsa žádal vzhledem k tomu, že podle jeho názoru má smlouva obrovský vliv na hospodářství, přítomnost ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD). Dohodu pak podpořilo 45 ze 61 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo.

Nový klimatický plán podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí. K loňskému 5. říjnu se dosáhlo cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Dohoda pak mohla vstoupit do 30 dní v platnost.

Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého, a to i rozvojové země. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997, který byl závazkem jen části států.

Ve Sněmovně se naposledy debatovalo o dohodě začátkem března, už počtvrté. Předmětem sporu byla mimo jiné její závaznost a důsledky. Poslanci se přeli rovněž o to, zda je růst teploty v posledních letech opravdu globálním oteplováním a zda je způsoben emisemi skleníkových plynů.

Ratifikaci musí schválit obě parlamentní komory. Následně by měl dohodu podepsat prezident.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist