https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-schvalil-zakaz-klecovych-chovu-nosnic-od-roku-2027
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát schválil zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027

16.11.2020 00:56 | PRAHA (ČTK)
Obhájci zákazu klecových chovů argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu přistoupilo například Německo nebo Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025.
Obhájci zákazu klecových chovů argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu přistoupilo například Německo nebo Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Senát schválil beze změn zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. Souhlasil tak i se zvýšením pokut za týrání zvířat nebo zákazem drezúry v cirkusech a podobných zařízeních. Rozhodl o tom dnes po čtyřhodinové debatě nad novelou o ochraně zvířat proti týrání. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
 

Obhájci zákazu klecových chovů argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu přistoupilo například Německo nebo Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025. Odpůrci, k nimž patřil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), namítali, že zákaz poškodí české chovatele vůči ostatním v EU a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.

Horní komora na popud svého zdravotního výboru vyzvala podobně jako Sněmovna vládu "k aktivnímu prosazování zákazu klecových chovů na úrovni EU". Vyžádala si, aby ji kabinet o této věci informoval do konce března příštího roku. Toman poznamenal, že posun v tomto směru lze očekávat až za rok. ČR prosazuje zákaz chovu nosnic v klecích v rámci EU nejpozději od roku 2030. Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) by vláda měla připravit dotační program, který podpoří české chovatele nosnic v přechodu na bezklecové systémy s důrazem na zachování produkce vajec v ČR.

O zmírnění zákazu drezúry zvířat, které kvůli natáčení filmů prosazoval senátní zemědělský výbor, horní komora nehlasovala. Podle senátorů by tento zákaz mohlo ministerstvo zemědělství zmírnit v prováděcích předpisech. Výbor tak neprosadil ani zvýšení odškodnění majitelům zrušených kožešinových farem na 4950 korun za norka. Zákon nadále počítá s odškodněním ve výši 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku.

Novela zvyšuje na dvojnásobek, tedy až na jeden milion korun pokuty za týrání zvířat. Důvodem je zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách je novelou stanovena na 5000 korun a 10.000 korun podle míry provinění.

Ministerstvo zemědělství podle novely bude nově hradit obcím účelně vynaložené náklady, které budou spojeny s umísťováním týraných zvířat do náhradní péče. Novela mimo jiné zakazuje prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BR

Bohuslav Rosendorf

16.11.2020 09:12
Určitě bohulibý počin . Jednou jsem v takové drůbežárně byl a byl to tedy zážitek . Nic horšího jsem v chovu zvířat neviděl . Nicméně . Tento zákon a v této době je dalším krokem k nesamostatnosti v potravinách . A o to přece politikům demobloku v senátu jde . Senátoři TOP09 , STAN , KDU , ODS i Pirátů mají na čele napsáno , že jim jde co nejvíc poškodit ČR , třebaže to okecávají líbivými slovy . Cíl . Být závislý na dovozech odpadků z Německa a ostatních zemí , které nezastupoval holohlavý bandita jako vyjednavač .
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.11.2020 09:14 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Bohulibý počin?
Takže mít dražší méně kvalitní vejce z chovů, kde následkem nevhodných podmínek chcípe víc slepic než v klecích je pozitivní?

Aha - ono nejde o fakta, ale o dojmy, že?
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.11.2020 09:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Ekologové staví své názory na dojmech a propagandě.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

16.11.2020 10:29 Reaguje na Viktor Šedivý
četl si ten příspěvek celý ty inteligente ?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.11.2020 12:14
Záškodnická činnost senátu se znovu projevila v celé své nahotě.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.11.2020 13:06
Teď bude třeba usilovat o zákaz klecových chovů slepic v celé EU.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.11.2020 17:06 Reaguje na Majka Kletečková
Proč? Tady se jedná o nás a zlikvidování naší konkurenceschopnosti. O nic jiného.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.11.2020 18:26
Skvělá zpráva, děkujeme!
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 08:54 Reaguje na Slovan
Spíš špatná a stranám, které pro tuhle škodlivost hlasovaly, to bude třeba vyúčtovat příští rok ve volbách.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist