https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-schvalil-zakon-ktery-umozni-vznik-energetickych-komunit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát schválil zákon, který umožní vznik energetických komunit

21.12.2023 00:55 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku by měly do budoucna vznikat energetické komunity, které budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Bude také možné sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Příslušnou novelu energetického zákona, přezdívanou Lex OZE II, schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
 

Novinka má také omezit závislost na fosilních palivech. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) posílí tato novinka energetickou nezávislost každého občana i celé společnosti, umožní snížit výdaje za energie a pomůže i životnímu prostředí. Členové takové komunity si budou vyrábět energii z obnovitelných zdrojů a navzájem ji sdílet.

Schválená novela zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, které se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a budou registrovány na Energetickém regulačním úřadu, bude společná výroba energie například solárními nebo větrnými elektrárnami a její následné sdílení mezi členy. Půjde například o sdílení energie mezi domácnostmi nebo různými komunitami, jako jsou obce, školy, úřady nebo podniky.

Hlasovací práva členů komunit budou omezena. Každý z nich bude mít maximálně desetinový podíl. Členy komunity budou moci být i takové obecní nebo krajské příspěvkové organizace, které jsou podnikem. Vláda v návrhu dočasně omezila rozsah a regionální působnost společenství na 1000 odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení má platit do 30. června 2026.

V této souvislosti má vzniknout také Elektroenergetické datové centrum, které bude sledovat výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě. Zpravodaj k předloze Miroslav Plevný (STAN) upozornil také, že novela zavádí takzvané součtové měření pro fakturaci elektřiny místo dosavadního fázového měření.

Novela energetického zákona zavádí i institut takzvaného zranitelného zákazníka, který bude ve srovnání s jinými odběrateli více chráněný. Půjde o lidi, kteří ve svém bydlišti využívají zařízení vyžadující nepřetržitou dodávku elektřiny, jehož využívání je nezbytné pro zachování základních životních funkcí. Přesný výčet těchto pomůcek stanoví vláda nařízením. Zranitelný zákazník bude mít například právo na bezplatné upozornění, pokud nebude řádně platit. Má také právo na bezplatné adresné upozornění na omezení nebo přerušení dodávky elektřiny kvůli plánovaným pracím, a to nejpozději 15 dní předem.

Sněmovna přes nesouhlas ministra Síkely vložila do zákona provozní podporu výroby elektřiny v nových bioplynových stanicích, jak navrhl Josef Kott (ANO). Podpora má podle zdůvodnění umožnit rozvoj malých bioplynových stanic a pomoci k decentralizaci elektrizační soustavy. Podle vyjádření Reného Neděly z ministerstva průmyslu pro senátory z hospodářského výboru však stát žádnou takovou podporu spustit nemůže, protože by ji kromě jiného musel nechat schválit v Bruselu.

Ministr Síkela na závěr dnešní rozpravy řekl, že vše, co chybí v projednávané novele, doplní do další novely, takzvané Lex OZE III, kterou chce do konce roku předložit vládě. Tato další novela má podle něj přinést principy akumulace, agregace a flexibility. To se má týkat například velkých bateriových úložišť energie.

Senát přijal k novele doprovodné usnesení. V něm především varuje před riziky dlouhodobých i krátkodobých výpadků dodávek energií a ohrožení stability sítě, které by mohly pramenit z nekoordinovaného přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Vládě proto Senát doporučuje, aby do zákona zakotvila opatření, která na tato rizika budou reagovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.12.2023 08:20
Zajímavé, že najednou to jde. Za báby se mohutně hyenizoval solární tunel, který spáchaly strany jeho koalice, on stále žvanil, že ho zruší a vyřeší, ovšem výsledkem bylo zablokování rozvoje fve a nevyřešil nic.
Fialova vláda zrušila stavební povolení pro střešní fve do 50 kWp, další buzerace s živností, když chcete prodávat do sítě atd. atd. taky proto se rozjel ten mohutný boom.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

21.12.2023 09:45
Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) posílí tato novinka energetickou nezávislost každého občana i celé společnosti, umožní snížit výdaje za energie a pomůže i životnímu prostředí.

Toto je oxymorón, dokonce bych to nazval dezinformací a to ve všech aspektech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2023 11:33 Reaguje na Vladimír Hošek
Bum plác! Zkuste to nějak vysvětlit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.12.2023 11:59 Reaguje na Vladimír Hošek
Varování, nic nevysvětlujte, je to zbytečné, trol.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2023 20:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
A vy k tomu kdákáte pitomosti jako proč? Vás se nikdo na nic neptal.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.12.2023 21:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Vás Hanzle, jakožto největšího analfabeta, se taky nikdo na nic neptal
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2023 09:19 Reaguje na Jaroslav Studnička
Místo argumentů urážka - to jasně ukazuje na řadové hlupačisko.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.12.2023 09:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Analfabet není ve vašem případě urážka kachňále.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2023 09:26
Zkusím vysvětlit: každý občan, který bude mít na střeše fve (v jakékoliv struktuře vztahů), bude energeticky více nezávislý, to pochopí snad i Studnička. Tím je nezávislejší i celá společnost. A fve je jednoznačně OZE, bo panel vyrobí za svoji životnost minimálně 100x tolik energie, než se použije na jeho výrobu, včetně recyklace.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.12.2023 09:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy se o žádné vysvětlování nepokoušejte, když místo toho jenom blábolíte.

Každý občan, který bude mít na střeše FVE, bude stále závislý. FVE nezaručuje výrobu el. energie, kdy jí je nejvíce potřeba. Pouze si občan snižuje spotřebu.
OZE se definuje zcela jinak a nesouvisí to s tím, co tu píšete.

Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.12.2023 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, většina těch provozovatelů FVE, když vítr nefouká, nebo Slunce málo svítí, pak hradí výpadek svého zdroje odběrem elektřiny ze sítě, za běžnou cenu dle tarifního ceníku. Tím, v takovém období, zvyšuje nároky na spotřebu špičkové energie, kterou při nedostatečném výkonu jeho zdroje, musí rychle vyrobit a dodat mu elektrizační soustava. To má potom dopad i na ekonomiku provozu elektrárny a tím i na cenu elektřiny, vyráběnou elektrárnou v takovém období. Majitel FVE, tímto způsobem vlastně parazituje na ostatních odběratelích bez FVE, kteří takto zvýšené náklady elektrárny, spojené se zajištěním výroby špičkové elektřiny a její dodávky, distributorovi zaplatí ve zvýšené ceně elektřiny.
Jiná situace by byla, kdyby majitel FVE nebyl připojen k distribuční soustavě...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2023 22:14 Reaguje na Tonda Selektoda
Tohle řeší třeba Němčouři běžně, říkají tomu kapitační platby. Ale ten váš problém je trochu jiný. Když svítí a fučí, je ee velmi zalevno a těží ji i ti, co fve nemají. A když nefučí a nesvítí, je dražší, ale pořád se to vyrentuje všem. A navíc se můžou zrušit některé uhláky, o což jde v první řadě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.12.2023 22:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsou to kapacitní platby kachňále.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2023 23:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kapacitní, sorry jako.
Odpovědět
va

vaber

23.12.2023 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
ty uhláky se zrušit mohou, jen když bude jiný náhradní zdroj, spolehlivý a schopný dodávat i když nebude měsíc svítit, protože spotřebovaný výkon v soustavě neklesne a nějaký trvalý zdroj ho musí dodat, soláry to nejsou,
výkon by klesl,jen kdyby se v době, kdy nedodávají sluneční el. , od sítě odpojili ti, co se chvástají, že mají sluneční elektrárny ,
tito hrdinové by si zajistili náhradní zdroj třeba DG a v době kdy nesvítí si vyrobit také vlastní elektřinu a mohou být,, off grid,,
pokud odběr neklesne , musí někdo jiný se spolehlivým zdrojem, tento zdroj nastarovat a nahradit výpadek od solárů,
nejsem proti slunečním elektrárnám ,naopak, jsem jen proti neférovým výhodám které mají a stále chtějí víc
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2023 10:18 Reaguje na vaber
Nejen vědci (těm nevěříte), ale i zastánci placatosti Země zjistili, že v dohedné minulosti několika milión let se ještě nikdy nestalo, že by měsíc nesvítilo Slunce. Ale pětikolka nás do té katastrofy dostane, nebojím se.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.12.2023 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Neruší se uhlaky, je tomu přesně naopak. Druhý největší výrobce elektřiny v Německu řadu uhelných bloku reaktivoval.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.12.2023 14:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane hanzle, 100x tolik, určitě ne, spíše 10 x ale v dvojkou soustavě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist