https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sest-ceskych-mest-se-zucastni-svetove-souteze-v-pozorovani-mestske-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody

23.4.2024 00:53 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj | pixabay
Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
 

"Je to úplně jednoduché. Vyrazte do parku, na louku, kamkoli do svého okolí a foťte vše, co roste, běhá, létá, plave nebo se plazí. Svá pozorování pak nahrajte do aplikace iNaturalist, buď rovnou v mobilu, nebo na webu," uvedla koordinátorka výzvy v Českých Budějovicích Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR.

Aplikace iNaturalist po obdržení fotografie vyhodnocuje, o jaký druh živočicha, rostliny nebo houby se jedná. Po skončení soutěže získané záznamy využívají vědci po celém světě. V roce 2023 publikovali 890 vědeckých článků využívajících data z platformy iNaturalist, od studie o včelách v městském prostředí po revizi globální biogeografie rostlin.

Výzvu City Nature Challenge globálně koordinují Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědné muzeum v Los Angeles od roku 2016. Loni se zapojilo přes 66 000 lidí ve více než 450 městech po celém světě. Aplikace tehdy zaznamenala 1,87 milionu fotografií.

V porovnání s loňským rokem letos vzrostl počet měst o 200, což patří k jednomu z nejvýraznějších nárůstů v historii soutěže. Také v České republice se letos počet zapojených oblastí rozrostl o nová dvě místa - Ostravu a Veselí nad Moravou. Opakovaně se účastní Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice a Praha, která je matadorem soutěže umisťujícím se každoročně mezi 20 nejlepšími městy světa co do počtu zaznamenaných pozorování.

Jednotliví organizátoři z měst v souvislosti se soutěží připravují speciální program. V Praze Národní muzeum pořádá tradičně Víkend otevřených dveří běžně nepřístupného areálu Kroužkovací stanice. Novinkou letošního pražského ročníku jsou kurzy fotografování městské přírody se zoologem Vítem Lukášem, které budou pro přihlášené v Královské oboře Stromovka.

Moravské zemské muzeum připravilo botanicko-entomologickou exkurzi na Kamenném vrchu a exkurzi na mechy do Soběšických lesů. Organizátoři v Uherském Hradišti budou letos pořádat jak páteční workshopy pro školní kolektivy, tak víkendové akce pro veřejnost v přírodních lokalitách. Jihočeský organizátor, Biologické centrum Akademie věd ČR, uspořádá v Českých Budějovicích večerní pozorování hmyzu na světelném lapači. Ostravské muzeum připravilo například expedici do městské divočiny či workshop s ornitology. Veselí nad Moravou nabídne tematické přednášky a exkurze pro základní školy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist