Soud zamítl žalobu na stát žádající možnost odstřelu vlků
Vlk je chráněný, protože patří ke kriticky ohroženým druhům. Farmáři ale chtějí, aby stát chránil jejich právo na ochranu majetku. Vlci jim totiž zabíjejí ovce a ničí ohradníky. Požadují také, aby zákon reguloval počet vlků na území České republiky včetně toho, že na Broumovsku nebudou vlci vůbec. U soudů farmáři poukazovali na výrok Soudního dvora EU, který v některých přesně vymezených případech možnost odstřelu vlků připouští.
"Veškeré státy v okolí už přistoupily k určité regulaci," řekl u městského soudu starosta Vernéřovic a chovatel ovcí Tomáš Havrlant. "Desátého října 2019 bylo vyneseno usnesení Soudního dvoru Evropské unie, které potvrzuje možnost omezovat vlčí populaci. Jsme jediný stát, který striktně trvá na tom, že tu vlci budou v neomezeném množství na celé ploše území," dodal.
Podle Soudního dvora EU, který se vyjadřoval k případu z Finska, je možné povolit omezený odstřel vlků pouze v případě, že to obecně povede k jejich větší ochraně. Například tím, že lidé přistoupí na soužití s těmito divokými šelmami a nebudou je zabíjet svévolně, napsal server.
Právnička farmářů Jana Zwyrtek Hamplová uvedla, že cílem "odvážné a nestandardní" žaloby je upozornit na závažný problém. "Proto opět půjdeme k Nejvyššímu soudu. Očekáváme, že to s největší pravděpodobností zamítne ze stejného důvodu, jako teď učinil odvolací soud. Potom naše úsilí bude směřovat k Ústavnímu soudu," doplnila.
Broumovsko je jednou z oblastí v ČR, kde se vlci v posledních letech usadili. Podle ochranářů se zde pohybují vlci ze dvou smeček. Myslivecká komise Agrární komory ČR v srpnu doporučila, aby v novele zákona o myslivosti byl vlk přeřazen z kategorie přísně ohrožených živočichů do kategorie nižší. Ministerstva zemědělství a životního prostředí ale uvedla, že to kvůli mezinárodním úmluvám není možné. Mladá fronta Dnes (MfD) v úterý napsala, že Program péče o vlka připravovaný ministerstvem životního prostředí nastaví možnost výjimečně vlka odstřelit, pokud by ohrožoval lidi nebo opakovaně napadl domácí zvířata v zabezpečené ohradě.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
To, že na území ČR míří vlčí smečky nespadlo z nebe, ale muselo se vědět nebo důvodně očekávat , podle informací od sousedů z Polska a Německa.
Protože se problém týká také veřejného zdraví a ochrany vlastnictví v ČR , neměl být řešen nějakým Plánem péče o vlky , ale výslovně zákonnou normou - zákonem.
Zástupci voličů poslanci a senátoři, by se jednak předvedli v mediálně přitažlivé věci, ale co je podstatně důležitější - pod kontrolou veřejnosti by byl přijata pravidla regulující četnost vlků.
Vlk do naší krajiny nepatří . Pokud chceme zachovat přírodní dědictví a tam vlk právem patří , navrhuji vyčlenit ročně 30-50 mil. Kč a zaslat je tam,kde k tomu mají podmínky- Finsko,Rusko,Švédsko....
Srovnej s 1,2 mld Kč jako plánovanými výdaji za české předsednictví v EU .
Lukáš Kašpárek
17.10.2019 08:01 Reaguje naJinak váš názor je ubohý a věcí vůbec nepolíbený, demagogicko-nenávistný žvást...
Vlci tu (než je člověk-debil vyhubil) žil vždy a naopak vlci tu byli mnohem dřív než člověk-debil... to člověk-debil se musí umět přizpůsobit jiným formám života a nemůže neustále sledovat jen svoje egocentrické a bezohledné zájmy. My přírodu se všemi jejími formamy navíc potřebujeme!!! Nejsme bohové!!!
Burcujete tu proti vlkům, kterých je v ČR dejme tomu 20 jedinců a nepředstavují tak žádný opravdový problém. Újmy chovatelů jsou hrazeny státem a navíc je to často chyba chovatelů, kteří si neumí, nebo nechtějí zabezpečit svá stáda.
Na Slovensku (které je menší než ČR) je 300–600 jedinců, v Polsku 1300–1400 jedinců....
Tak co tu sakra řešíte??
Jste stejný slabomyslný chudák jako ti co tu řvali (a řvou dál, ikdyž už je vše jinak), že nás tu ohrožují migranti, kterých tu bylo pár a ani neprovedli žádný průser a ještě odsud většina utelka...
To je prostě ta typická ubohá česká povaha... ze strachu nenávidět všechno kolem sebe a všechno brát stylem, republiku si rozvracet nenecháme...
VZPAMATUJTE SE! NEJSME NA SVĚTĚ SAMI!!!
Jan Šimůnek
17.10.2019 09:10 Reaguje na Lukáš KašpárekMůj názor je, že odškodné za škody, způsobené vlky, by neměl stát platit ze své kasy, ale měl by je exekučně vymáhat od organizací a jednotlivců, kteří prosazují vlky ve volné přírodě (a v případě, že by peníze neměli, je zavřít do donucovacích pracoven na tak dlouho, dokud dlužnou částku nevydělají, třeba lepením pytlíků). Možná, že by pak ty ekologistickým totalitarismem vymozkované osoby dostaly náhled na problematiku.
Miroslav Vinkler
17.10.2019 09:38 Reaguje na Lukáš KašpárekJe zajímavé, že pokud se ekologové domáhají spravedlnosti u soudů,tleskáte jim.
Pokud se soudní ochrany domáhají chovatelé stád před predátory, jsou u vás "debilové".
Proč stejně usilovně nebrojíte proti záborům půdy nejvyšší bonity na Hané na nesmyslné rozvojové záměry nebo územnímu plánu města Olomouc ?
Znovu opakuji, vlk je nesporně součástí přírodního dědictví a je naší povinností jej chránit. Musíme však volit vhodnou formu jak tohoto cíle dosáhnout. A to určitě není nekontrolovaný vpád vlčích smeček na území naší republiky. Přijměte prosím fakt, že česká krajina počátku 21. století není vhodným územím pro experimenty několika nadšenců na úkor práv jiných .
Doložte nám, kde se v Evropě povedlo v rámci projektů realizovat soužití vlka a člověka, které by vedlo alespoň k veřejné toleranci tohoto predátora ze strany společnosti.
K důležitosti živočichů velký Darwin uvedl : " Může být pochyb o tom, zda existují další zvířata, která v dějinách světa hrála tak důležitou roli, jako tyto nízké bytosti.
– Charles Darwin, Tvorba rostlinné masy působením žížal (1881)
Pro vývoj lidské společnosti byly ,jsou a budou daleko důležitější zájmy chovatelů dobytka a jejich pastevců než horečnaté blouznění o navrácení rajského života v Edenu.
Přemýšlel jste někdy o tom, proč z některých živočichů se stala hospodářská zvířata, a z jiných ne? Jednou částí odpovědi je, že všechna naše zemědělská zvířata jsou býložravá. Chovat zvířata, která se živí jinými živočichy, je dost drahé a v případě vlka nemožné.
Jaroslav Štemberk
17.10.2019 11:10 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
17.10.2019 12:50 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkVlk,pes a liška měli společného prapředka - psovitou šelmu Cynodictis, která již trávila většinu času na zemi. Byla to první skutečná psovitá šelma, ze které se vyvinul předek vlků (měl již stejný počet zubů jako vlk), psů a lišek, Tomarctus. Tento prapředek psa se nejvíce podobal některým dnešním ovčákům.
(stalo se před 30-40 mil.let)
Jste na stejném omylu,jako lidé,kteří tvrdí, že se člověk vyvinul z opice. Nikoli, člověk a opice měli pouze stejného prapředka.
Jaroslav Štemberk
17.10.2019 13:09 Reaguje na Miroslav VinklerPředmětem zkoumání je, zda pes domácí je čisté domestikovanou formou vlka (Canis lupus) nebo se na jeho vývoji podílelo i křížení s jinými druhy z rodu Canis.
Jan Šimůnek
18.10.2019 08:06 Reaguje na Miroslav Vinklerdavid matoušek
17.10.2019 07:17Lukáš Kašpárek
17.10.2019 08:03 Reaguje na david matoušekJaroslav Štemberk
17.10.2019 11:22Miroslav Vinkler
17.10.2019 13:08Útok vlka ve Vernéřovicích ráno mezi 5 a 7 hodinou ve čtvrtek 17.10.2019, uprostřed vesnice za barákem, cca sto metrů od obydlí pana L.O.
Dvě ovce - jedna i přes otevřené břicho a prokousnuté žebra ještě žila, další měla prokousnutý krk a nemohla dýchat. Obě se musely utratit.
Velký černý beran prokousnuté hrdlo, jinak žádné stopy po snaze o konzumaci.
Koza zadávená a otevřené břicho, roztahané vnitřnosti po okolí. Podle známek zápasu ji trhali vlci zaživa
Další dvě ovce pokousané na krku, ale ty pravděpodobně přežijí.
=================================================================
Už vám dochází ,co je koexistence vlka a člověka ?
Jaroslav Štemberk
17.10.2019 13:18 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
18.10.2019 08:09 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkMiroslav Vinkler
18.10.2019 10:42Připravuje se žádost o udělení výjimky na odstřel vlka (vlků), požádáno o odběr DNA.