https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skanzen-rochus-v-uherskem-hradisti-zve-navstevniky-na-staveni-maje-a-pastvu-ovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí

28.4.2024 00:19 | UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
 

Brány skanzenu se první květnový den otevřou po 12:00, kdy členové Folklorního souboru Kalina začnou připravovat májku. "Návštěvníci se mohou zapojit do odkornění kmene májky nebo pomoci děvčatům z Kaliny s výrobou krepových růžiček a se zdobením májky," uvedla Maděričová.

Ve 13:30 se podle ní májka začne zvedat, a to postaru s pomocí žebříků, tyčí a provazů. "Pak se bude pod májkou zvesela zpívat a hrát. Doporučujeme si na tuto příjemnou podívanou vzít deku a uvelebit se na kopečku u vinařského domku z Tučap, odkud budou ty nejlepší výhledy," doplnila Maděričová.

V usedlostech se zájemci dozvědí zajímavosti o tradicích v období od svatého Jiří přes filipojakubskou noc a mariánské poutě až po letnice. V programu vystoupí Cimbálová muzika Olšavěnka, ze Slovenska přijede Folklórny súbor Váh Púchov s cimbálovou muzikou.

V první májový den začne ve skanzenu pastva ovcí, která se stala na Rochusu neodmyslitelnou součástí péče o krajinu. "Ovčácké téma doplní oblíbené ukázky práce s pasteveckým psem, které proběhnou vždy v celou hodinu. Návštěvníci mohou v průběhu dne nahlédnout do tajů zpracování ovčí vlny, stříhání ovcí nebo výroby sýrů," uvedli pořadatelé.

Součástí připravovaného programu je též ukázka kutí kosy. Pro děti připraví organizátoři tvořivé dílny nebo malou zoo hospodářských zvířat. Zamilovaným párům je určena dílnička, v níž si společně nazdobí poloviny srdcí, které pak spojí v jedno.

"Specialitou letošního ročníku bude slavnostní zahájení sezony v novém přírodním amfiteátru, který vznikl během loňského roku v těsném sousedství skanzenu," uvedla Maděričová. Program začne v 15:30 krátkým vystoupením Folklorního souboru Kalina s Cimbálovou muzikou Olšavěnka a Folklórneho súboru Váh Púchov s muzikou. Po slavnostním zahájení bude následovat koncert slovenské world music kapely Čendeš.

Pro návštěvníky bude přichystáno občerstvení v podobě vína, piva, chlebových placek nebo perníčků. Otevřena bude také kaple svatého Rocha, kde se od 10:30 uskuteční mše.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist