https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sklenik-na-prazskem-hrade-predstavi-kvetiny-a-rubense
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skleník na Pražském hradě představí květiny a Rubense

5.3.2020 00:07 | PRAHA (ČTK)
Už po osmé představuje výstava Předjaří na Pražském hradě rozkvetlé rychlené květiny.
Už po osmé představuje výstava Předjaří na Pražském hradě rozkvetlé rychlené květiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Gloc / Správa Pražského hradu
Už po osmé představuje výstava Předjaří na Pražském hradě rozkvetlé rychlené květiny. Letos je doplňuje obraz Petra Pavla Rubense. Výstavu minulý pátek zahájil její hlavní autor a kurátor Jaroslav Sojka. Expozice v empírovém skleníku Královské zahrady budou k vidění do 8. března. Akci zaštiťuje Ivana Zemanová.
 

Květiny tradičně doprovází téma spojené s dějinami umění na Pražském hradě. Tím je v tomto roce dílo Petra Pavla Rubense s názvem Shromáždění olympských bohů. Vžité jsou i zkrácené názvy Rada bohů a Olympští bohové.

"Letos máme výročí od úmrtí Petra Pavla Rubense. Obraz Shromáždění olympských bohů je chlouba obrazárny Pražského hradu," řekl Sojka. "Skleník mi nedovoluje vystavit originál, ale dovolí mi přiblížit ho v narativní výstavě. Dozvíte se o životě malíře, o způsobu malování, o používaných technikách, o restaurování i o tom, co je námětem tohoto obrazu," doplnil kurátor výstavy.

Barokní obraz, patřící do kmenového fondu Sbírek Pražského hradu, je mezi květinami prezentován fotoreprodukcí. Originál je nyní vystavený v italském Forli, řekl novinářům kurátor výstavy. Velkoformátovou malbu vytvořil Rubens v Mantově mezi lety 1601 a 1602.

Květinová expozice nabízí rozkvetlé tulipány, narcisy, modřence či řebčíky přirychlené zahradníky Správy Pražského hradu. Připravili je floristé pod vedením Vladimíra Šeby.

Desetidenní výstava je zájemcům přístupná denně od 10:00 do 18:00. Vstupné je 20 Kč.

Peter Paul Rubens byl vlámský malíř, tvořící v 17. století. Rubensovo dílo spojuje pozdní renesanci, tedy manýrismus, s vrcholným barokem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist