https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skleniky-v-kvetne-zahrade-v-kromerizi-ozdobily-rozkvetle-kamelie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži ozdobily rozkvetlé kamélie

19.2.2020 00:07 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících od minulého pátku obdivovat rozkvetlé kamélie. / Ilustrační foto
Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících od minulého pátku obdivovat rozkvetlé kamélie. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících od minulého pátku obdivovat rozkvetlé kamélie. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920. Na výstavě jsou k vidění desítky kamélií, v expozicích našly uplatnění také rozkvetlé a vonící citrusy nebo klívie, řekla minulý týden Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži.
 

Z roku 1920 podle ní pochází první ucelený seznam rostlin, které zahradníci ve sklenících Květné zahrady pěstují. "Většina ze zaznamenaných rostlin je stále u nás, máme z té doby i fotografie. Pokusili jsme se rostliny seskupit tak, jak na těch obrázcích jsou umístěny. Výstavu tedy letos pojímáme jako návrat do minulosti. Chceme ukázat sbírku v podobě, jak ji viděli návštěvníci skleníků před sto lety," uvedla Křesadlová.

Jádro kroměřížské sbírky kamélií tvoří čtyři desítky původních rostlin, některé z nich dosahují výšky přes pět metrů. "Lidé, kteří se k nám chystají, by to neměli moc odkládat. Díky teplu nám kamélie vykvetly, teď v únoru jsou velmi krásné. Kvetou nám i vonné kamélie," řekla Křesadlová. Část vystavovaných kamélií pořadatelé znovu přivezli ze zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku.

K dobové atmosféře výstavy přispívají i historické předměty zakomponované do květinových aranžmá. "Podařilo se nám znovu získat a restaurovat starou kovanou klec pro ptáky, která bývala perlou expozice. Máme tady i válec plný starých plakátů, vydali jsme také retronoviny, které ukazují, jak Kroměříž žila před sto lety," doplnila Křesadlová.

Mladé kamélie včetně návodu na pěstování si lze na výstavě zakoupit. V prodejně jsou k dostání také další jarní květiny a suvenýry. Výstava zůstane přístupná do 15. března. Nabídne i doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, výtvarné dílny, korzo v dobových kostýmech, prezentaci historických automobilů nebo ples v rytmu 20. let minulého století. Na nádvoří zahrady si návštěvníci prohlédnou výstavu o dřevěném škopku, ve kterém rostliny žijí.

Kamélie se v minulosti na českém území pěstovaly především ve šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety. Kamélie je dlouhověká a v tuzemsku rozkvétá každou zimu. Aby však kvetla, potřebuje vhodné podmínky a citlivou péči. V Kroměříži má pěstování kamélií tradici spadající do druhé poloviny 19. století.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist