https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skolka-jako-farma-italsti-designeri-navrhli-netradicni-misto-pro-uceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Školka jako farma: Italští designeři navrhli netradiční místo pro učení

7.3.2016 01:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nursery Fields Forever, jak autoři netradiční typ školky nazývají, by rádi viděli především ve velkých městech, kde jsou děti častěji izolovány od přírody
Nursery Fields Forever, jak autoři netradiční typ školky nazývají, by rádi viděli především ve velkých městech, kde jsou děti častěji izolovány od přírody
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve „farmářské školce“ budou děti mít větší kontakt s přírodou, naučí se pěstovat zeleninu i chovat zvířata. Návrh netradiční mateřské školy od týmu italských designerů ocenili odborníci v soutěži AWR International Ideas Competition.
 

„Myslíme si, že by si děti měly přírodu užívat,” řekl designér Edoardo Capuzzo Dolcetta magazínu co.exist. “Proto jsme navrhli tuto zvláštní školu: bez učeben, zato s otevřeným prostorem, ve kterém roste zelenina a mohou do něho přijít i zvířata.“

Podle autorů návrhu farmářské školky malé děti přirozeně tíhnou ke studiu rostlin a živočichů a škola toho může využít a jejich zvědavost podpořit. Díky názorným ukázkám v zahradě si toho děti zapamatují o fungování přírody více a vlastnoručně vypěstovaná zelenina podpoří chuť jíst zdravě i doma, míní designeři. Na návrhu se podíleli Gabriele Capobianco, Edoardo Capuzzo Dolcetta, Jonathan Lazar a Davide Troiani.

Školu tvoří skupina budov se sedlovou střechou, obklopenou zahradou se záhony a ohradami pro zvířata. Kromě zemědělství, se předškoláci dozvědí i poznatky o moderních technologiích, jako je větrná a solární energie, které udržují školu v chodu.

Nursery Fields Forever, jak autoři netradiční typ školky nazývají, by rádi viděli především ve velkých městech, kde jsou děti častěji izolovány od přírody. Ačkoli je nápad zatím pouze na papíře, zaujal římského dětského psychologa, který by myšlenku na neotřelé předškolní zařízení rád zreazoval. Velkou výzvou bude podle zúčastněných splnění všech právních předpisů pro mateřské školy.

Není to nereálné, škola společně s farmou funguje už v Norsku. Na přelomu 20. a 30. let 20. století existovala i v Praze. Dětskou farmu tehdy založil na Libeňském ostrově pedagog, spisovatel a archeolog Eduard Štorch.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist