https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sloni-jsou-v-pobrezi-slonoviny-na-pokraji-vyhynuti-uvedla-mistni-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dali zemi jméno, nyní jsou sloni v Pobřeží slonoviny na pokraji vyhynutí

29.4.2021 11:54 | ABIDŽAN (ČTK)
Populace slonů se snížila z 1100 jedinců v roce 1990 na současných méně než 500," uvedl Martial Kouamé Mé z ministerstva lesů a vod.
Populace slonů se snížila z 1100 jedinců v roce 1990 na současných méně než 500," uvedl Martial Kouamé Mé z ministerstva lesů a vod.
Foto | Guillaume Mignot / Flickr
Sloni jsou v Pobřeží slonoviny na pokraji vyhynutí, oznámilo místní ministerstvo lesů a vod. Počty velkých savců, kvůli nimž dostala tato západoafrická země i své jméno, se za posledních 30 let snížily o více než polovinu. Na vině je zejména odlesňování a pytláctví, napsala agentura AFP.
 

"Zvířata jsou v naší volné přírodě v nebezpečí, 208 druhů je na pokraji vyhynutí. Populace slonů se snížila z 1100 jedinců v roce 1990 na současných méně než 500," uvedl Martial Kouamé Mé z ministerstva lesů a vod.

"Populace tlustokožců činila 100 000 jednotlivců v 60. letech minulého století, kdy mělo Pobřeží slonoviny 16 milionů hektarů lesů," doplnil Kouamé. Pobřeží slonoviny kácí prales převážně kvůli pěstování kakaa, jehož je největším světovým vývozcem. Od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Francii, se lesní porost snížil na dva miliony hektarů, tedy téměř o 90 procent.

Populaci slonů v zemi také ohrožují pytláci a rostoucí počet obyvatel a s ním spojená urbanizace, která omezuje jejich přirozené prostředí. Úřady západoafrické země v roce 2016 zahájily operaci na ochranu národního parku Mont Péko, který je domovem posledních slonů pralesních, menších příbuzných slonů afrických.

Agentura AP připomíná, že ilegální obchod se slonovinou je třetí nejvýnosnější formou nezákonného obchodování po drogách a zbraních. Poptávku vytvářejí hlavně státy v Asii a na Blízkém východě, kde se sloní kly používají v tradiční medicíně a také k výrobě dekoračních předmětů. Slonovina na černém trhu dosahuje ceny až 7000 eur (přes 181.000 korun) za kilogram.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

29.4.2021 12:37
Bohužel sloni v Pobřeží Slonoviny to mají již spočítané. Abnormální přírustek obyvatelstva a jeho potřeby zlikvidují i ten poslední zbytek lesa co tam zbyl a tudíž i slony. Bohužel úplně stejné je to všech ostatních státech na západním pobřeží Afriky snad s vyjímkou Gabonu, kde je relativně nízká hustota obyvatel. Neznám jiný druh na Zemi, který by si vědomě ničil prostředí, ve kterém musí žít, jsme opravdu parazit této planety.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.4.2021 14:09
Psst, nerušit! Probíhá baby boom...
Odpovědět
Sl

Slovan

29.4.2021 16:59
Zrovna v Pobřeží slonoviny je situace opravdu kritická a to nejenom u slonů. Doufejme, že se alespoň podaří ochránit a zvýšit populace v Camoé NP, což do budoucna může být, spolu s NP Tai, taková Noemova archa země. Podobně jako již dnes Zakouma v Čadu.

Pro celou Západní Afriku je, a do budoucna i bude, kriticky důležité udržet complex WAP - 26 500 km2 divočiny není málo. Spolu s Niokolo-Koba NP v Senegalu, Mole NP v Ghaně a Boucle Baoulé NP v Mali.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist