https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zimbabwe-vyplatilo-prvni-odskodneni-belosskym-farmarum-kteri-prisli-o-majetek
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zimbabwe vyplatilo první odškodnění bělošským farmářům, kteří přišli o majetek

13.4.2025 18:01 | HARARE (ČTK)
Cukrová třtina.
Cukrová třtina.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zimbabwe ve středu vyplatilo tři miliony amerických dolarů (67,5 milionu Kč) coby první finanční odškodnění bělošským farmářům, kteří v zemi před čtvrt stoletím přišli o půdu a majetek, napsal web stanice BBC. Jihoafrický stát s farmáři uzavřel dohodu o finančních kompenzacích v roce 2020, v níž se odsunutým bělochům zavázal vyplatit 3,5 miliardy dolarů (78,6 miliard Kč).
 
"Jedním z našich závazků při snaze reformovat zimbabwskou ekonomiku a vyrovnat nedoplatky je odškodnit bývalé vlastníky farem, kteří o ně přišli během pozemkové reformy. Tuto dohodu jsme nyní začali plnit," řekl ministr financí Mthuli Ncube.

Středeční platba je určená pro 378 farem z celkových 740. Je to zároveň pouhé jedno procento z 311 milionů dolarů (bezmála sedm milionů Kč), které v první várce bělochům náleží. Zbytek bude uhrazen v podobě státních dluhopisů v amerických dolarech, dodal Ncube.

Vláda nicméně podle zástupce zemědělců souhlasila pouze s tím, že bývalým majitelům farem vyplatí náhradu za "vylepšení" na pozemcích. Kabinet totiž odmítá zaplatit za samotnou půdu s odůvodněním, že ji neprávem zabrali kolonialisté.

Veškerá zemědělská půda v současnosti patří státu a zájemci si ji mohou pouze pronajmout.

Zimbabwe získalo nezávislost v roce 1980, kdy většinu nejúrodnější půdy vlastnilo asi 4000 bělošských farmářů. Někdejší prezident Robert Mugabe pak v roce 2000 zahájil program přerozdělování zemědělské půdy, aby tím napravil majetkové nerovnosti pramenící z koloniální éry. Během často chaotické a násilné vyvlastňovací kampaně, v jejímž čele stáli veteráni z války za nezávislost ze 70. let minulého století, běloši o své domovy a rozsáhlé pozemky přišli.

Konfiskace půdy měla negativní dopad na zemědělskou výrobu v zemi, která bývala klíčovým producentem v regionu i vývozcem. Zimbabwe se postupně muselo spoléhat na potravinovou pomoc ze zahraničí a jeho ekonomika se dnes potýká s obrovským zahraničním dluhem.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist