https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-policie-obvinila-cesku-z-pytlactvi.podezira-ji-z-uloveni-medvedice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská policie obvinila Češku z pytláctví. Podezírá ji z ulovení medvědice

14.6.2024 15:11 | PŘEROV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovenská policie obvinila z trestných činů pytláctví a porušování ochrany rostlin a živočichů 33letou Češku. Podezírá ji z toho, že loni na jaře protiprávně ulovila na Slovensku medvědici a následně ji rozporcovala, informovalo slovenské policejní prezídium. Medvědi jsou na Slovensku chráněni. Po opakovaných střetech těchto šelem s lidmi slovenský parlament letos v květnu schválil zákon o jednodušším odstřelu problémových medvědů.
 
Obviněné v případě prokázaní viny u soudu hrozí podle policie pětileté vězení. Vyšetřoval ji podezírá z toho, že loni v dubnu na severu Slovenska ulovila medvědici pomocí vlastní dlouhé kulové zbraně s tlumičem. Podle policie pak zvíře rozřezala a jeho části vložila do plastových nádob a pytlů. Při přesunu vozidlem do vlasti ji na Slovensku zastavila policejní hlídka.

Takzvaná společenská hodnota medvěda je ve slovenském právním řádu stanovena na 5000 eur (123 500 Kč).

Slovenská policie neuvedla, zda nynější obvinění souvisí s případem z loňském dubna, kdy strážníci zadrželi tři Čechy kvůli tomu, že ve svém vozidle podle jejího tehdejšího sdělení převáželi nelegálně ulovenou medvědici. Pak policie informovala, že zadržené propustila na svobodu.

Slovenský parlament v květnu zavedl výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem bude ohrožovat život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. V praxi by v dotčených lokalitách měla být vyhlášena mimořádná situace, což úřadům usnadní vydávání povolení k likvidaci medvědů.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

14.6.2024 16:05
"Při přesunu vozidlem do vlasti ji na Slovensku zastavila policejní hlídka." ... ono to z článku není tak úplně zřejmé, zejména v případě respektování principu presumpce nevinny, ale pokud tu naporcovanou medvědici měla v tom autě, nejlépe i s tou kulovnicí s tlumičem, tak je prostor pro nějaké pochybnosti prakticky nulový.
A těch 5 let bych jí přál.

Ale abych nebyl svině, připouštím hypotetickou možnost, že toho naporcovaného medvěda a kvér vezla v autě pro někoho jiného, prostě z dobrého srdce. A nebo jí to někdo dal potají do auta a ona si toho nevšimla. V tom případě je situace zcela jiná rozhodně by neměla být odsouzena k trestu odnětí svobody. Otázkou jen zůstává, zda by nařízená ústavní léčba měla být taky pět let, nebo pro sichr raději víc.
Odpovědět
Pe

Pepa

14.6.2024 19:20 Reaguje na Radek Čuda
10 let pro tu svini je málo. Ale vzhledem k tomu ze šéf Klatovských myslivců byl usvedcen z usmrcení rysa a podnikatel rybníkar z obce Velký Bor byl usvedcen z umyslneho trávení orlu a jiných dravců a oba odešli s podmínkami tak je pravděpodobně že i tahle svine bude pokračovat v pytlactvi.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.6.2024 23:48 Reaguje na Pepa
Proč u toho "šéfa Klatovských myslivců" což je samo o sobě blbost neuvedete, že byl i vedoucím ZO Českého svazu ochránců přírody? Nepasuje do krámu?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.6.2024 00:32 Reaguje na Jarek Schindler
pro info

V dubnu 2021 založil myslivec B.M. ze Skelné Hutě základní organizaci Českého svazu ochránců přírody s názvem Skelná Huť s údajným cílem „chránit přírodu, les a čistotu vody, vodních toků a pramenů“ a stal se jejím předsedou. Následně v červnu 2021 u něj Celní správa ČR objevila mrtvé chráněné živočichy. Český svaz ochránců přírody ho brzy nato vyloučil ze svých řad, protože samotné držení těl těchto živočichů bez patřičných povolení je porušením zákona. ZO ČSOP Skelná Huť vzápětí na své členské schůzi odsouhlasila své zrušení.
Myslivcem pan B.M. zůstal.
Odpovědět
Ra

Radek

15.6.2024 11:15 Reaguje na Majka Kletečková
Myslivcem podle zákona se stane člověk složením odborné zkoušky z myslivosti .

Každý opravdový myslivec je ochránce přírody , na to nepotřebuje být členem ČSOT .
Odpovědět
DA

DAG

16.6.2024 08:25 Reaguje na Majka Kletečková
Dost slabé. Člověk se "stane" myslivcem složením zkoušek. Tento člověk ani nebyl členem cmmj.
A poznámka výše, že byl šéfem Klatovských myslivců je také nesmysl. Byl hospodářem jednoho spolku z okresu Klatovy. Což není ani nejvyšší osoba ve spolku, natož v celém okrese.
Takže pan Pepa a paní Kletečková jsou dnešními vítězi trolingu a dezinformací na Ekolistu.
Jinak k tématu. Takovéto pytláctví je samozřejmě naprosto odsouzení hodné. Medvědi jsou sice na Slovensku přemnožení, ale vše má svá pravidla. Navíc paní asi k lovu nevedla starost o kvalitní populaci medvěda.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 11:39 Reaguje na Majka Kletečková
Kletečková, Kletečková.... je vidět že tomu opravdu rozumíte. On myslivcem se stane každý kdo složí dle zákona potřebné zkoušky. Je to stejné jako například u řidiče. Splní předepsané náležitosti, stane se řidičem. No a řidičem je do té doby něž o ten řidičský průkaz z nějakého důvodu přijde. S ČMMJ to nemá nic společného a pan jejím členem nebyl. Byl ale jasně vašim členem. Je vidět že ČSOP v tom má prostě bordel a členem se může stát každý. Navíc k tomu stát se členem ČSOP, na rozdíl od myslivosti, nejsou potřeba ani žádné vědomosti, že paní Kletečková.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.6.2024 21:31
S ohledem na to, že medvědi jsou na Slovensku silně přemnoženi, měla by spíše dostat metál.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

15.6.2024 13:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To, že žena uloví medvědici v době, kdy má pravděpodobně mladé, to je opravdu trestuhodné.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.6.2024 14:57 Reaguje na Josef Střítecký
Kde berete jistotu, že měla medvíďata a že byla tak malá, že bez matky zahynou? Odpovím Vám podobnou úvahou - pokud je pravda, že je na Slovenku 2.400 - 2.700 medvědů, jak tvrdí Lesy Slovenské republiky, polovina z nich jsou samice. Medvědice má každé 2 - 3 roky mladé. Aby se medvědí samci mohli pářit se samicemi, obvykle mladé zabijí. Protože je na Slovenku přemedvědováno, samice nemají s mláďaty kam utéci a každoročně tak na Slovensku zahynou stovky medvědích mláďat. To je v pohodě?
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.6.2024 00:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Šeděnko - porušila zákon zabitím chráněného druhu! Chápeš? Je to ZLOČIN.

Když si představím, že tvorové jako ty mohou volit, a ovlivňovat tak celou společnost... volební právo by fakt mělo být minimálně podmíněno psychotestem :/ (-_-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.6.2024 07:57 Reaguje na Anyr
A co práva lidí, které ti medvědi denně ohrožují? Je snad normální, že se lidé na vesnici bojí vyjít na vlastní zahradu? Sám se nechej vyšetřit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.6.2024 11:08 Reaguje na Anyr
Stav, kdy medvěd je podle zákona chráněný, vůbec neodpovídá realitě - ve skutečnosti by měl být intenzivně lovený.
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2024 15:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Intenzivně lovený být klidně může, ale v souladu s platnými zákony. Tohle je prostě pytláctví a nic víc.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.6.2024 09:42
Lov bez povolení je samozřejmě pytláctví a to se prostě trestá. K tomu nemám co dodat, protože pytláctví se trestalo vždy a v minulosti i velmi přísně.
Jinak smekám nad tím, co dnes některé emancipované ženy dokážou provést. Ono
zastřelit medvěda budiž, ale pak ho vyvrhnout a naporcovat je sakra kousek,
který nezvládnou mnozí muži neschopní zabít a naporcovat vánočního kapra.
Každopádně jsem zvědav na soud, zda na to byla pouze sama a nebo byla
součástí nějaké pytlácké party, která ji pověřila převozem toho masa. Ze
své předchozí praxe znám totiž případy napráskané "volavky" s paběrky,
kterou se orgány "zabaví" a kolem prosfiští daleko závažnější zboží. Na
hranicích nás tak zkoušeli velcí pašeráci a bonz malé ryby byl důvodem
zbystřit pozornost, zda nejede před ní a nebo po ní rovnou velryba.
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.6.2024 06:49
Nebyla to ta praštěna Fialová - superčuper česká bouchačka? :D
Odpovědět
DA

DAG

17.6.2024 08:33 Reaguje na Petr Elias
Tak to leda, že by nestihla foto ve spoďárech na medvědí houni. Jinak by to už bylo na instáči :)
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2024 15:51 Reaguje na DAG
Tak teď aspoň víme, kdo ji na tom instáči sleduje ;-)))

Sorry, to se nedalo ... ;-)
Odpovědět
DA

DAG

19.6.2024 07:39 Reaguje na Radek Čuda
Však v pohodě :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist