https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-ma-byt-proti-zakazu-spalovacich-motoru-v-autech-ulozil-vybor-snemovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko má být proti zákazu spalovacích motorů v autech, uložil výbor sněmovny

16.3.2023 11:15 | BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovensko se má přidat v Evropské unii k zemím, které jsou proti zákazu prodeje nových osobních vozů se spalovacími motory po roce 2035. Ministrovi životního prostředí Jánu Budajovi to uložil výbor slovenské sněmovny pro evropské záležitosti, který schvaluje stanoviska Slovenska k návrhům právně závazných aktů EU. Ministerstvo uvedlo, že rozhodnutí výboru vylučuje jakoukoliv možnost kompromisu.
 

Podle usnesení se má Slovensko bezodkladně přidat k Česku, Německu, Polsku a Itálii, jež požadují dodatečné záruky především v souvislosti s možným dalším využíváním syntetických paliv ve spalovacích motorech.

"Co je ovšem závažnější, poslanci usnesením ukládají povinnost hlasovat proti úplnému zákazu uvádění nových spalovacích motorů po roce 2035, a to i v situaci, kdy by se Slovensku a ostatním státům blokující menšiny vyšlo plně vstříc v otázce syntetických paliv nebo technologické neutrality," informovalo ČTK ministerstvo životního prostředí. Dodalo, že takový postoj nevysílá dobrý politický signál o Slovensku jako o důvěryhodném a předvídatelném evropském partnerovi.

Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska. Země si i loni udržela v přepočtu na obyvatele pozici největšího výrobce automobilů na světě. Na Slovensku montují vozidla automobilky Jaguar Land Rover, Kia, Stellantis a Volkswagen. K nim se v budoucnu zařadí švédská automobilka Volvo Cars, která loni v létě oznámila, že postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.

Podle už opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) bývalého ministra hospodářství Richarda Sulíka by zákaz spalovacích motorů mohl ohrozit slovenské hospodářství. Strana uvedla, že na Slovensku je registrováno jen asi 6000 elektromobilů, což označila za důsledek toho, že vozidla s elektrickým pohonem jsou pro běžné obyvatele příliš drahá.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist