https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snazim-se-netvorit-zadny-odpad-rika-americanka-lauren-singerova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Snažím se netvořit žádný odpad, říká Američanka Lauren Singerová

23.3.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Nejde mi jen o to omezit množství plastových věcí, které používám. Prostě věci z plastu nebo balené v plastu nekupuju," říká Lauren Singerová.
„Nejde mi jen o to omezit množství plastových věcí, které používám. Prostě věci z plastu nebo balené v plastu nekupuju," říká Lauren Singerová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už dva roky se Lauren Singerová snaží, aby kvůli ní neskončil na skládce či ve spalovně žádný odpad. Co je možné vytřídit a dát na recyklaci, vytřídí. Co je možné dát na kompost, zkompostuje. Ale hlavně se vyhýbá všemu, co je na jedno použití a co jako odpad skončí na skládce či ve spalovně.
 

Lauren Singerové je 23 let, žije v New Yorku, kde studuje doktorát z environmentálních studií. Ve svém jednopokojovém bytě nemá žádný odpadkový koš. Na kuchyňské lince má malou skleněnou dózu, naplněnou kousky plastů. „To je můj odpad za dva roky,“ říká Singerová. K bezodpadovému pokusu ji přivedlo její studium. Nechtěla si jako studentka environmentalistiky připadat jako pokrytec a sama na sobě zkouší snížit svou ekologickou stopu.

O svém bezodpadovém životě si vede blog Trash is for Tossers a YouTube kanál. Založila také společnost The Simply Co., na kterou jí přispěla řada lidí na crowfundingovém serveru. Společnost nabízí jednoduchý prací prostředek, složený ze sody a jádrového mýdla.

Singerová dává k dobru i recept na zubní pastu. Jde o směs jedlé sody, kokosového oleje a aromatického oleje. Podle ní pasta chutná trochu víc slaně, než je člověk zvyklý, i jeho konzistence je jiná. K čištění zubů podle ní postačí – a nezbude žádný odpad, žádná zbytečná tuba. Svou pastu si skladuje ve sklenici, kterou po vyprázdnění znova naplní.

Lauren Singerová se vyhýbá plastům a věcem na jedno použití. Místo kávovaru na jednorázové kapsle doporučuje aeropress či frenchpress. Místo plastového zubního kartáčku používá kartáček z bambusu. Místo tamponů a vložek doporučuje menstruační kalíšek. Ve své domácnosti nahradila plastové vybavení za alternativy ze dřeva, které je obnovitelný zdroj, nebo ze skla či kovu, které mají velkou životnost a mohou vydržet roky.

„Nejde mi jen o to jen omezit množství plastových věcí, které používám. Prostě věci z plastu nebo balené v plastu nekupuju. Takže si nekupuju běžné zubní pasty nebo deodoranty,“ říká Lauren Singerová s tím, že se snaží hledat alternativy. Nekupuje průmyslově balené potraviny, ale kupuje potraviny od farmářů.

„Je možné žít a nevytvářet odpad, který skončí na skládce. Každopádně je možné produkovat méně odpadu,“ říká Singerová. Zcela bezodpadový životní styl podle ní není pro každého, ale každý se může naučit používat látkové nákupní tašky, kupovat velká balení, při kterých vzniká méně odpadů a vyhýbat se věcem na jedno použití.

Každý si podle ní může čas od času udělat jakési vyhodnocení, kolik a jaké odpady jeho domácnost produkuje. A zkusit množství odpadů omezit.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

23.3.2015 12:49
Bože, bože kam jsem se to dostal.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist