https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-asi-umozni-zrizovat-stanove-tabory-v-zaplavovych-uzemich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna asi umožní zřizovat stanové tábory v záplavových územích

27.2.2018 07:00 | PRAHA (ČTK)
Návrh, aby v záplavových oblastech podél řek mohly vznikat stanové tábory, se mohl do zákona dostat už v minulém funkčním období Sněmovny. Dolní komora to ale nestihla projednat. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách záplav zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. / Ilustrační foto
Návrh, aby v záplavových oblastech podél řek mohly vznikat stanové tábory, se mohl do zákona dostat už v minulém funkčním období Sněmovny. Dolní komora to ale nestihla projednat. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách záplav zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. / Ilustrační foto
Sněmovna pravděpodobně umožní zřizovat stanové tábory v záplavových územích. Doporučily to její výbory zemědělský i pro životní prostředí v novele vodního zákona. Piráti chtějí z novely naopak odstranit pasáž, která bere občanským sdružením právo připomínkovat vodní stavby. Poslanci by měli změny projednat tento týden.
 

Návrh, aby v záplavových oblastech podél řek mohly vznikat stanové tábory, se mohl do zákona dostat už v minulém funkčním období Sněmovny. Dolní komora to ale nestihla projednat. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách záplav zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení.

Piráti navrhli, aby občanská řízení nebyla vyloučena z připomínkování vodních staveb. Podle předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti) pro toto vyloučení není důvod, sdružení se znalostí místních podmínek "mohou zabránit zbytečným fatálním dopadům vodních děl na životní prostředí".

Piráti chtějí také navrhnout, aby v chráněné oblasti vodních zdrojů byly ze zákona zakázány některé činnosti. Důvodem je spor o těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku, proti níž místní protestují i formou petice. Obávají se znehodnocení vodního zdroje pro 100.000 lidí.

ODS chce do novely vložit ustanovení, které by umožnilo bezplatné čerpání povrchových vod také pro lesní školky, nejen pro zemědělce. Jan Zahradník (ODS) chce také upravit ve prospěch malých obcí podmínky pro osvobození od poplatku za odběr podzemní vody.

Vládní novela oproti její někdejší verzi nemění poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody. Spravovat poplatky bude nově Státní fond životního prostředí místo České inspekce životního prostředí.

Vlastníci bezodtokových jímek budou muset stejně jako nyní prokazovat úřadům, jak zajistili zneškodnění odpadních vod. Nově mají mít povinnost předložit příslušné doklady za poslední dva roky. Provozovatelé fekálních vozů jim o tom budou muset vydávat potvrzení v němž bude mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist