https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-nejspis-schvali-zmeny-v-kontrolach-dovozu-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna nejspíš schválí změny v kontrolách dovozu dřeva

18.4.2019 00:15 | PRAHA (ČTK)
Novela má ochránit evropský trh před dřevem a dřevařskými výrobky, které pocházejí z nelegálních zdrojů. / Ilustrační foto
Novela má ochránit evropský trh před dřevem a dřevařskými výrobky, které pocházejí z nelegálních zdrojů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kontroly dovozu dřeva se zřejmě pozmění v návaznosti na předpisy EU, které se zaměřují hlavně na nezákonnou těžbu dřeva. Změny přinese novela o obchodování se dřevem, kterou včera Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování jen s dílčími úpravami.
 

Novela má ochránit evropský trh před dřevem a dřevařskými výrobky, které pocházejí z nelegálních zdrojů. Je zaměřena především na dovoz z rizikových oblastí, například tropických, s vysokým podílem nelegálních těžeb. V Česku jsou podle předlohy nejrizikovější skupinou v souvislosti s nezákonnou těžbou dřeva a s jeho prodejem vlastníci lesa s výměrou do deseti hektarů.

Předloha například stanoví, že v případech, kdy nejsou splněny podmínky pro dovoz dřevařských výrobků, rozhodne celní úřad o zničení zboží. Za přestupky budou moci krajské úřady uložit vedle pokut i trest zákazu činnosti do jednoho roku.

Novela má také kontroly zjednodušit. Například krajské úřady nebudou nuceny opakovat kontroly provedené Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist