https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-opet-projednava-stavebni-zakon-opozice-pokracuje-v-kritice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna opět projednává stavební zákon, opozice pokračuje v kritice

12.5.2021 12:26 | PRAHA (ČTK)
Poslance čeká hlasování asi o osmi desítkách pozměňovacích návrhů.
Poslance čeká hlasování asi o osmi desítkách pozměňovacích návrhů.
Foto | Michal Biskup / Sdružení pro Vinoř
Sněmovna dnes na třetí pokus pokračuje v závěrečném kole projednávání návrhu nového stavebního zákona, který má za cíl urychlit a zjednodušit stavební řízení. Jeho projednávání doprovázejí kritické projevy opozičních poslanců, kterým se nelíbí úprava prosazovaná vládou. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes v úvodu schůze neuspěla s návrhem, aby Sněmovna zákon ve třetím čtení projednávala i mimo dobu, kterou dovoluje jednací řád Sněmovny. Uspěla ale s návrhem, aby poslanci mohli vystoupit pouze dvakrát, a to nejvýše deset minut.
 

Poslance čeká hlasování asi o osmi desítkách pozměňovacích návrhů. Jen v elektronické podobě mají sebrané pozměňovací návrhy pouze ke stavebnímu zákonu na 390 stran. Je mezi nimi i komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru, který zavádí model čistě státní stavební správy, kdy budou veškeré stavební úřady pod státem. Opozice to kritizuje a tvrdí, že to poškodí stavební řízení, a poukazuje i na náklady, které to přináší. Ministryně Dostálová už dříve poukázala na to, že již nyní stát posílá obcím ročně čtyři miliardy korun jako příspěvek za agendu, kterou pro něj ve stavebním řízení vykonávají.

Opozice pokračovala v kritice i dnes. "Zákon se neopírá o široký konsensus, není dobře připraven,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zákon je podle něj jako celek špatný, výrazně nahrává stavitelům a řešení systému nepřináší. Dominik Feri (TOP 09) varoval před tím, že u zákona panují zásadní rozpory, a proto se nelze divit, že v něm případná další vláda bude chtít dělat změny ještě předtím, než vstoupí v účinnost.

Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že koalice Spolu má s vládou společný cíl, kterým je jednoduché, transparentní a digitální stavební řízení, které bude moderní a přívětivé vůči stavebníkům a hlavně vůči občanům. Nechce však stavební zákon, který by preferoval pouze určitou skupinu stavebníků, například developerů. Nechce však slibovaného cíle dosáhnout destrukcí toho, co mnoho let funguje, vytvořením jednoho superúřadu a centralizací stavebního řízení.

Dostálová ale jeho kritiku odmítla. Řekla, že na modelu čisté státní stavební správy trvá z toho důvodu, že přinese rychlejší řízení a vymahatelnost lhůt. Pokud lhůty budou ze zákona, ale úředník nebude mít nástroje na jejich vymahatelnost, budou nevymahatelné, varovala. Zdůrazňovala, že stavební řízení je už nyní v gesci státu, ale pro stát to vykonávají úředníci obce, kteří existují již nyní a na různých úřadech je jich celkem asi 13 000. Vzhledem k tomu, že se agendy zjednodušují, pak už jich nebude tolik zapotřebí. Pokud budou státní úřady státní, budou úředníci zastupitelní, argumentovala.

Ministerstvo pro místní rozvoj původně navrhlo model s čistě státními stavebními úřady. Po jednání se zástupci Svazu měst a obcí loni v lednu z něj ale ustoupilo a na základě uzavřené dohody navrhlo hybridní model, kde část úřadů zůstala samosprávám. Svaz měst ale k tomuto návrhu dal negativní stanovisko, uvedla. Ministryně proto odmítla kritiku, že dohodu se svazem nedodržela. Ve Sněmovně se během projednávání objevil komplexní pozměňovací návrh, který právě čistou státní stavební správu zavádí. MMR ho podpořilo a Sněmovna ho vzala jako základ projednávání místo původní vládní předlohy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist