https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-se-vrati-ke-kvotam-na-ceske-potraviny-v-retezcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna se vrátí ke kvótám na české potraviny v řetězcích

12.4.2021 02:20 | PRAHA (ČTK)
Senát v polovině března odmítl povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Novelu vrátil Sněmovně s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu, který do zákona navrhli poslanci za SPD.
Senát v polovině března odmítl povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Novelu vrátil Sněmovně s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu, který do zákona navrhli poslanci za SPD.
Foto | Anna Shvets / Pexels
Průmyslové, ale i potravinářské organizace napsaly v tomto týdnu poslancům, aby schválili senátní verzi novely zákona o potravinách. Ze sněmovního návrhu mimo jiné vypouští povinnost, aby maloobchodní řetězce prodávaly od příštího roku minimálně 55 procent českých potravin. Novelu vrácenou Senátem projedná v úterý Sněmovna, verzi dolní parlamentní komory podporuje kvůli stanovisku sjezdu například Agrární komora ČR.
 

Senát v polovině března odmítl povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Novelu vrátil Sněmovně s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu, který do zákona navrhli poslanci za SPD. Kvóty na potraviny by se měly vztahovat na obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních a na zákonem stanovené potraviny. Očekává se, že Sněmovna návrh znovu nepodpoří. Přesto se snaží mnohé organizace poslance přesvědčit, aby skutečně sněmovní návrh nepodpořili.

Proti kvótám na potraviny se postavila například i prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. "Kvóty jsou v rozporu s principy jednotného vnitřního evropského trhu," píše se v dopisu, který kromě ní podepsal i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák nebo prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Případné schválení kvóty by podle nich přineslo ČR pouze ostudu.

Proti se naopak staví Agrární komora ČR, kterou sjezd zavázal k podpoře. "Pozměňovací návrh o povinném podílu českých potravin na pultech velkých obchodů jasně pojmenoval dlouhodobý problém, který je potřeba řešit. Tím je nízké zastoupení domácí produkce v regálech. S tím přímo souvisí nízká soběstačnost ČR u některých potravin, jako je ovoce a zelenina, a nutnost nastavení férovějších podmínek pro odbyt produkce českých zemědělských prvovýrobců," sdělil ČTK prezident komory Jan Doležal. Objektivní důvody pro podobný zákon tak podle něj existují.

Aktivitu podpořil i bývalý ministr zemědělství Jiří Milek. "Minimální podíl tuzemských potravin ve velkých obchodech by podpořil české zemědělství a potravinářství a také by přispěl ke zlepšení životního prostředí. Dnes dosahujeme přibližně 50procentního podílu českých potravin a před vstupem do EU jsme v těchto potravinách byli plně soběstační. České zemědělství má skvělý potenciál, například vyvážíme miliony tun obilí jako surovinu," uvedl Milek, který je místopředsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků.

Kvóta, kterou při jednání původně podpořili poslanci, se nemá týkat maloobchodních prodejen do 400 metrů čtverečních a specializovaných prodejen. Přesnou definici specializované prodejny by mělo určit ministerstvo zemědělství. Kvóty se mají týkat potravin, které se dají v ČR vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale ČR není soběstačná, jde například o květák, brokolici, jahody nebo vepřové maso. Zákon původně zakazuje dvojí kvalitu potravin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 08:37
Je to zase jen byrokratická buzerace ve prospěch Agrofertu, která má potenciál vytvořit problém v EU. A o to jim přece jde.
Ale naděje je tu velmi silná, Piráti a STAN mají dle posledního průzkumu 30%, ANO 20% a Trojkoalice 19%. To by mělo stačit!!
Jen přežít tu extrémně sprostou kampaň, která nás čeká.
Odpovědět
JM

Jan Marján

12.4.2021 19:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Když vidím tu šílenou hysterickou, lživou kampaň proti kvótám, vedenou Tomášem Prouzou, na www.drahejidlo.cz, reklamní spoty v televizi za šílené peníze, tak nemohu uvěřit, že je to vedeno starostí o blaho občana. Prostě to platí nadnárodní obchodní řetězce. Prouza a možná i někteří další z toho mají a ne málo, a zbytek těch co to podporují jsou jen užiteční idioti.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.4.2021 09:23
Jakékoliv kvóty jsou pitomost. A je jedno, zda jde o české potraviny v obchodech, nebo o migranty.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:29
bych to tak skepticky neviděl, jen se zdá, že byrokrati nedokážou nastavit reálnou politiku místních ekonomik vzhledem ke spotřebě. To také záleží i na naprosté neschopnosti ekonomiky jedna a to jak u politiků, tak u spotřebitelů. Zkrátka v ČR nefunguje zpracovatelský průmysl ani místní ekonomiky v regionu, tudíž není možné vytvořit efektivní vztah producent- zákazník. Unie je jeden velký bordel stánek, protože nedovoluje státní podporu malým podnikům a živnostníkům, proto má pokrytecký systém dotací, aby tak nějak měl Brusel vše pod kontrolou. ČR před vstupem do unie neměla životaschopný a obnovovaný vztah " regionálních" producentů k vlastním zákazníkům podobně, jako tomu je v Rakousku. Když se podíváte, jak vypadá hospodářská krajina v ČR a tam, je vám jasné, že ta tragédie se musí propisovat i do vztahu který jsem popsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 14:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Žádní byrokrati nemají co nastavovat žádnou reálnou politiku žádných ekonomik, tohle dělají komerční soukromé subjekty obchodní i výrobní. Byrokrati do toho nemají kecat vůbec. Ekonomika u nás funguje velmi dobře, pokud to nelikvidují právě byrokratické mafie buzeracemi typu EET nebo "klekání" na vybrané firmy a zajišťovacími příkazy.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

12.4.2021 10:28
Kvóty na potraviny = strašák na spotřebitele. Pokud by kvóty platily, znamenalo by to podporu odbytu pro české producenty. Dokážeme totiž vypěstovat/vychovat téměř cokoliv (nebojte, na pomeranče, avokádo a chilli papričky se kvóty vztahovat nebudou. A pokud nebude k sehnání český produkt, nikdo nezakazuje dovoz ze zahraničí), ale obrovským problémem je dostat svou produkci do řetězců a pokud se to podaří, tak to dlouhodobě udržet. Řetězce tolik tlačí na ceny, že se producentům nevyplatí výrobky dodávat. Příklad: zemědělský podnik plánuje výstavbu skleníků na rajčata, po rajčatech je poptávka, budou zralá, nebudou se muset tahat přes půl světa. Sežene si peníze, udělá projekt a začne hledat odbyt a ejhle, odběratelé by chtěli česká rajčata, ale za cenu, za kterou je v Čechách nevyrobíte (musíte uvažovat o tom, že investice do skleníků a dalších technologiích se musí v přiměřené době vrátit, takže cena musí reflektovat i tyto náklady). Takže projekt jde k ledu a obchodníci mohou vykřikovat, že česká rajčata nejsou. Stejné je to s vepřovým masem, které je cenově (ceny producentů, ne na pultech) už léta tak nízko, že jediným možným vývojem je postupný útlum chovu prasat až do jeho opuštění (to se stalo se lnem, bramborami, ovocem, zeleninou - čest všem, kdo to stále ještě dělají).
Ne, vůbec se nebojím, že by kvóty na české potraviny mohly způsobit hladovění českých spotřebitelů. Naopak by mohly otevřít tu zakletou cestu pro české výrobce do obchodů na českém území.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 14:15 Reaguje na Marcela Jezberová
Velmi hluboký omyl, ty kvóty by si obrátili k sobě pouze vybraní zemědělci (Bureš, Toman) a pár kamarádů stejně, jak nenárokové dotace.
Prostě Agrofert by mohl zdražit a zhoršit produkci, protože by mu odpadla konkurence. Jak to dělá doposud? Za co si postavil nejedno Čapí hnízdo???
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.4.2021 15:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Je vidět, že jste nikdy nezažil kdysi normální poválečnou vesnici - slepice, husy, prase v chlívku. To raději se cpete vejci z Belgie plné léků na choroby slepic v klecích, ty co běhají po dvoře je nemají (pokud chráněné divoce žijící ptactvo nezanese na dvůr ptačí chřipku). Agrofert hospodaří na 3% zemědělské půdy (podle ČSÚ), ale novináři a hanzlové o něm pořád dokola vykřikují a naznačují, že je snad jediným zemědělským podnikem v ČR. Není, je jich několik tisíc, těch zemědělských podniků.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.4.2021 15:25 Reaguje na Jiří Daneš
To, že Babiš hospodaří jenom na třech procentech zemědělské půdy, nic neznamená. Díky špinavým kontaktům nakupuje produkty, aby je později označil za domácí produkci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 19:17 Reaguje na Jiří Daneš
"Agrofert hospodaří na 3% zemědělské půdy (podle ČSÚ)" ale bere nejvíc zemědělských dotací. Fakt dobrý.
Ale ovládá celé zemědělství přes agrochemikálie (má monopol), přes dotace na biopaliva (má v tom taky monopol), vlastní rozhodujíci potravinářské firmy a má monopol na kontrolní orgány (ČOI, ČIŽP,Potravinářskou inspekci atd. atd.)
Takže o tom, co už dnes máme a budeme mít na pultech, rozhoduje prakticky on. Proto ty stížnosti na kvalitu potravin.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.4.2021 17:40 Reaguje na Marcela Jezberová
Takže jste pro, aby zákon nutil obchodníky prodávat dražší tuzemskou produkci, i když běžně existuje mnohem levnější produkt zahraniční?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

12.4.2021 20:27 Reaguje na Marcela Jezberová
A jak by jste popsala jogurty vyrobené v Bavorsku z českého mléka. Je to Německý nebo Český produkt ?
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.4.2021 18:01
Dokonalou ukázkou hlouposti návrhu tohoto zákona byla kvóta na droždí ... ono totiž žádné tuzemské droždí neexistuje, takže při dodržení zákona by na trhu nebylo vůbec žádné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 19:19 Reaguje na Viktor Šedivý
Takového zboží by bylo něurékom.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2021 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyrovnalo by se to makem, toho produkujem 100%. Ale vazne. CR neni jedina, co se snazi vyvleknout z chomoutu navleknuteho nadnarodnimi obchodnimi retezci, ktere trh deformuji a neprispivaji ke zdravym potravinam. Videl nekdo kure u malochovatele, ktere by behem 10-12 tydnu vazilo 1,5 kg, coz jsou napr. pozadavky retezcu na dodavatele, zjednodusene, dodat kazdy den napr. 10 000 takovych kurat? Babis tento zakon nepodporuje, tak myslim, ze se nemusi nadavat, ze by to byl zakon pro nej.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.4.2021 23:00 Reaguje na Jarka O.
Babiš je grázl, nikoli však blbec - nepodporuje tedy něco, co nemá šanci na úspěch.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.4.2021 20:57
Kvóty jsou nesmyslná blbost...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.4.2021 21:10
Tahle celá diskuze je naprosto k ničemu.Kvóty jsou blbost,ale podstata řešení celého problému spočívá v tom,že by musela být jednotně nastavena dotační politika, což není ani omylem a dále by se musely řetězce vzít nemilosrdně u držky, což také není reálné, protože by se to obratem vrátilo jak bumerang v jiných odvětvích. Takže je to jen plácání a ztráta času.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2021 22:10 Reaguje na pavel peregrin
To je ale skoda, ze je ta diskuze k nicemu. Takze nemuzem delat nic. Budem cekat, az omezeni retezcu vybojuje treba Francie pro celou EU a mezitim budem papat to, co sem retezce navezou.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.4.2021 12:23 Reaguje na Jarka O.
Jistě, že je k ničemu. Protože ČR se svými deseti miliony obyvatel je EU leda tak pro smích a ne jen v oblasti zemědělství. Ale pokud víte něco málo o řízení států, tak by vám to mělo být jasné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.4.2021 13:31 Reaguje na pavel peregrin
Take si nekdy rikam, proc CR vlastne ma ministerstva a "vladu", kdyz staci telefon na home office, kterym se prijmou narizeni. A taky manual Great reset.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.4.2021 23:03
Prý by čeští spotřebitelé preferovali české zboží. Nesmysl. Občas se zastavím a dívám se, jak zákazníci vybírají z několika obdobných výrobků. Málokdy hledají výrobce. A rozhodně spíš sáhnou po výrobku levném, než po výrobku českém.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.4.2021 06:44
Kvóty jsou nebetyčná blbost. V diskusi zazněl správný názor o správném vyrovnaném dotačním systému, ale problém je širší a na co diskutující zapomněl je skutečnost, že existuje i něco jiného co křiví tržní prostředí nazval bych dumpingem, někteří čeští zemědělci jsou skrytě podporování nízkým nájemným (správně pachtovným).
Takže napravit v zemědělství trh je tak obrovský úkol, že se snad ani nikdo nepokouší ten bordel napravit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.4.2021 12:24 Reaguje na Vladimír Hošek
Nezapomněl jsem na to, dumping je velkým problémem právě ze strany tzv. starých států EU.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

14.4.2021 07:43 Reaguje na pavel peregrin
U nás je dumping spočívající ve velmi nízké výši pachtovného.
Nevím jaký dumping máte na mysli ve starých zemích, ale staré země podporují zemědělství mnohem vyššími dotacemi než jsou u nás.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.4.2021 10:49
Vyroba parmske sunky: certsve narozeni cunici se ze slovenska odvezou na 4 mesice do Svedska, kde se zivi hormony a jinymi lahudkami. Kdyz maji 400 kg, jedou na tydenni zajezd do Italie do oblasti Parmy, kde dostanou nahnojenou travu z parmskych luk. Pak jedou do Polska, kde je porazi a privezou Svedovi parmskou sunku. Zjednodusene. Ale je to priklad toho, jak nadnarodni retezce organizuji zivocisnou i rostlinnou vyrobu. Minimalizovat naklady jim jde. Neni lepsi byt prasatkem na 1 louce se 100 dalsimi a byt porazeno na nedalekych jatkach? I to by byl jeden z nasledku potravinoveho zakona, snizeni neekologickych a nelogickych prejezdy chudaku zvirat Evropou. Kvoty vypadaji jako blbost, ale to bychom mohli pitvat kazdy zakon, vsude jsou nejake kvoty, nejprisnejsi maji prave ty retezce. Dotace jsou v cele Evrope. A ze Agrarni komora chce zakonem podporit ceske zemedelce? Je to spatne?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist