https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovni-komise-k-becve-se-chce-zabyvat-zejmena-pripadnymi-upravami-zakonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovní komise k Bečvě se chce zabývat zejména případnými úpravami zákonů

2.8.2021 01:05 | PRAHA (ČTK)
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě chce zejména zjistit, zda k reakcím na takové události nejsou potřebné úpravy zákonů. Vyplynulo to z vyjádření členů po úvodní schůzi. Komise si stanovila plán práce i seznam lidí, které chce vyslechnout. Místopředsedou zvolila lidovce Mariana Jurečku, řekla novinářům předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM). Příští schůze se uskuteční v pondělí 9. srpna na krajském úřadu ve Zlíně.
 

Pěnčíková připomněla, že komise má vzhledem k blížícím se sněmovním volbám na svou práci málo času. "Ale máme v plánu pracovat intenzivně a k závěrům dojít. Cílem komise je zjistit, zda není potřeba další úprava legislativy," uvedla. Podle Aleny Gajdůškové (ČSSD) se ukazuje, že není úplně zřejmé, jak má který úřad při ekologických haváriích postupovat. "Ekologické katastrofy ještě neumíme až tak dobře zvládat," míní. Petr Gazdík (STAN) zdůraznil, že úkolem komise není zasahovat do živé policejní kauzy a vyšetřit, kdo Bečvu otrávil. "Naším úkolem je zjistit, proč fatálním způsobem selhaly při této havárii orgány státní správy," prohlásil.

Komise chce vyslechnout například poslance ANO Margitu Balaštíkovou a Pavla Pustějovského. Balaštíková měla v době havárie na starosti v radě Zlínského kraje životní prostředí a Pustějovský působí ve vedení společnosti DEZA. Před komisi by měli předstoupit také třeba ředitelé Povodí Moravy Václav Gargulák, krajské policie Jaromír Tkadleček a krajské hygienické stanice Eva Sedláčková, vyjmenovala Pěnčíková.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným. Vyšetřovatel koncem června obvinil jednoho člověka a jednu firmu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi následně vyplynulo, že obviněnou je právě tato firma. Havelka ČT řekl, že firma podá proti trestnímu stíhání stížnost.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

2.8.2021 08:03
Takhle to dopadne vždycky, když to vezmou do ruky komunisti:

"Cílem komise je zjistit, zda není potřeba další úprava legislativy,"

Což je samozřejmě úplná pitomost, protože tohle je starosr vlády a parlamentu. Ta komise byla zřízena proto, aby vyšetřila otravu Bečvy a úlohu státních orgánů, které to měly řešit.
Je to zase další důkaz, že státní mafie ovládá už prkaticky vše. Vůbec nevěřím tomu, že podzimní volby něco vyřeší.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.8.2021 10:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Vzhledem k tomu, že Bureš má prsty všude, komise dělá vše pro to, aby jej nenaexkrementovala. Takže se nebude řešit původ otravy, ale jak by se měla změnit legislativa.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2021 12:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Já to vidím naopak jako potřebnou věc, viz. např. neznalost vyústí kanalizací starostou obce, ani odkud vlastně vede. Tam se v prvních dnech po havárii prohospodařil čas, a zpětně něco zjišťovat už svádí k více interpretacím. Buďto by mapy kanalizací měli mít na obci, nebo na dispečinku hasičů.
Odpovědět
V

Vít Marada

8.8.2021 21:28
Myslím, že soudní znalec je buď diletant nebo pracoval na zakázku Agrofertmafie. Pro mě už viníka našli novináři a je s podivem, že havárii v Deze nikdo neprošetřoval a zřejmě ani nezjišťoval odkud přitéká tajemná kanalizace. Tam je dle mého názoru potřeba pátrat, ne se snažit odvádět pozornost na Teslu Rožnov.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist