Sněmovní výbor podpořil s úpravami novelu k omezení havárií na vodách
Největším znečišťovatelům, kteří vypouští odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných závadných látek, má zákon uložit podle zemědělského výboru povinnost stálého sledování, a nikoli měření, jak navrhuje vláda. Výjimku z tohoto sledování by měly mít podle doporučení výboru elektrárny a teplárny.
Norma upravuje pravomoci jednotlivých aktérů řešení případných havárií. Právě jejich nejasné rozdělení podle části odborníků stálo za zpožděnou reakcí na otravu Bečvy. Likvidaci havárií má napříště řídit a organizovat hasičský záchranný systém, výbor doporučil zakotvení jasného vymezení jeho účasti při těchto pracích. Vyšetřování budou mít na starosti vodoprávní úřady a Česká inspekce životního prostředí. Inspekce pak má mít možnost vstoupit do jakéhokoliv vyšetřování problému na vodách. Práci všem zapojeným institucím má zjednodušit chystaný digitalizovaný registr výpustí. Novela také zvyšuje sankce v případě havárie až pětinásobně, z maximální výše deseti milionů korun na 50 milionů korun.
Zemědělský výbor doporučil nad rámec novely stanovit jednorázovost náhrady za omezení vlastnictví pozemku, na kterém se nachází vodní dílo.
V Česku je 16 326 kilometrů významných vodních toků a 86 533 kilometrů drobných vodních toků. Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2021 na vodních zdrojích 297 havárií, z toho pětinu tvořily úniky ropných látek. V 13 případech šlo o únik chemických látek mimo těžkých kovů a v 22 případech o havárii odpadních vod.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Bohužel vodohospodářský úřad Zlínského kraje, který vydal DEZE integrované povolení k vypouštění odpadních vod, ani ČÍŽP v DEZE žádnou kontrolu, i když jediná DEZA byla jediná, která zpracovává tak velká množství toxických látek, které havárii mohly způsobit.
Dle provedených rozborů při havárii se odhaduje množství uniklých kyanidů do Bečvy na cca 40 kg. DEZA má povoleno vypouštět denně 1 kg kyanidů.
Enegoaqua by musela 2 - 3 měsíce shromažďovat všechny kyanidové vody a potom je všechny najednou vypustit do Bečvy, což je prakticky vyloučeno.
Vodohospodářský úřad Zlínského kraje je zodpovědný za kontrolu provozu ČOV DEZY a může nařídit on line monitoring provozu a není potřeba vymýšlet nové zákony.
V současné době DEZA provádí v souladu s integrovaným povolením rozbory 24 hod slévaných vzorků 1 x měsíčně, což je s ohledem na provoz s vysokým rizikem žalostně málo. Nejhorší je že vodohospodářský orgán nenařídil ani po třech letech zpracovat havarijní plán likvidace havárie při úniku kyanidů z DEZY do Bečvy. Pokud by se havárie opakovala zřejmě by se opakoval i caos před třemi roky. zřejmě to někomu vyhovuje.