https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-eu-zamitl-odvolani-ceske-chemicky-ohledne-klasifikace-latky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud EU zamítl odvolání chemičky DEZA ohledně klasifikace látky antrachinon

20.10.2020 13:52 | LUCEMBURK (ČTK)
DEZA, která je součástí koncernu Agrofert, se proti verdiktu odvolala.
DEZA, která je součástí koncernu Agrofert, se proti verdiktu odvolala.
Soudní dvůr Evropské unie zamítl minulý týden odvolání české chemičky DEZA ve sporu o klasifikaci látky antrachinon, kterou Evropská komise označuje za karcinogenní. Unijní soud už předloni v plném rozsahu zamítl žalobu firmy, která tehdy se domáhala rozhodnutí komise zrušit.
 

Chemička z Valašského Meziříčí je v EU jediným výrobcem antrachinonu, který se kromě jiného dá využít při výrobě barviv, ale usnadňuje také například zpracování dřeva při výrobě buničiny.

DEZA se na unijní soud obrátila v červnu 2017. Žádala zrušit rozhodnutí Evropské komise z počátku května téhož roku, kterým byl antrachinon zařazen mezi karcinogenní látky. Podle právníků firmy komise rozhodovala bez dostatečných důkazů ze spolehlivých studií.

V důsledku zařazení látky mezi karcinogenní pak byla porušena práva firmy na právní jistotu a možnost pokojně užívat majetek, uvedli právníci společnosti.

První důvod tehdy soud odmítl jako neopodstatněný, příslušné orgány komise podle něj naopak při posuzování nebezpečnosti látky splnily svou povinnost a vzaly v úvahu všechny relevantní skutečnosti a okolnosti.

Druhý důvod byl odmítnut s tím, že firma - s níž byla ostatně změna klasifikace látky konzultována - na podporu svých tvrzení nepředložila relevantní argumenty. DEZA, která je součástí koncernu Agrofert, se proti verdiktu odvolala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

21.10.2020 06:50
DEZA se hezky vybarvuje...
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.10.2020 09:16
Problém je, že karcinogenní je kde co, i kuchyňská sůl.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.10.2020 10:49
DEZA má vše v pořádku. ČIŽP vše dosvědčí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist