https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-na-berouska-a-dalsi-2-obvinene-v-kauze-s-tygry-uvalil-vazbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud na Berouska a další dva obviněné v kauze s tygry uvalil vazbu

18.7.2018 17:27 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Trojici obviněných mužů prozatím policisté stíhají v souvislosti se třemi tygry, zvířat však zřejmě bylo více.
Trojici obviněných mužů prozatím policisté stíhají v souvislosti se třemi tygry, zvířat však zřejmě bylo více.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Celní správa
Soud v České Lípě poslal dnes do vazby tři muže, které policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. Jedním z nich je i Ludvík Berousek. Všem hrozí trest vězení od šesti měsíců do pěti let, řekl novinářům českolipský státní zástupce Michael Dohnal.
 

Sedmašedesátiletý Berousek podle policie choval tygry a dodával je pětatřicetiletému preparátorovi Miloši Hrozínkovi. Muž tygří těla zpracovával na bujón nebo například tygří víno. Třetím obviněným je šestapadesátiletý Vietnamec, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

Předseda soudu v České Lípě Milan Vencl novinářům řekl, že důvodem vazby je obava, že by mohlo být pokračováno v trestné činnosti. "U obviněného cizince byl pak shledán důvod, že by se mohl skrývat, případně vyhnout se trestnímu stíhání," řekl Vencl. Státní zástupce navrhoval vazbu i z důvodu možného ovlivňování svědků, to ale soud neakceptoval.

Hrozínek i Berousek si proti uvalení vazby podali stížnost. Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: "Ne, opravdu." S vazbou ani s obviněním nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. "Nesnáší to (Berousek) úplně dobře. Samozřejmě vnímá to velmi citlivě v osobní rovině, v rovině pověsti a v neposlední řadě on se o ta zvířata, že jich je nemálo, stará osobně sám," řekl Šťastný novinářům. Rodina Berouska provozuje zoopark Bašť severně od Prahy i zoopark v Doksech na Českolipsku.

Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a policisté v Praze, středních a severních Čechách. Provedli sedm domovních prohlídek, tři prohlídky nebytových prostor včetně dvou stánků v areálu pražské tržnice SAPA. Zajistili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako jsou masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti.

Trojici obviněných mužů prozatím policisté stíhají v souvislosti se třemi tygry, zvířat však zřejmě bylo více. U nejmladšího z obviněných objevili 20 těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. U preparátora našli policisté také mrtvolu tygra, střeleného do oka a krku z důvodu, aby střela neporušila jeho cennou kůži. Je pravděpodobné, že vyšetřovatelé vůči preparátorovi rozšíří stíhání vzhledem k tělům jiných zvířat, které přechovával v mrazácích. Muž už byl v podmínce za pytláctví a nedovolené ozbrojování.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

20.7.2018 13:02
Myslím, že se tady stát montuje do soukromých věcí, po nichž nikomu nic není a jeho úředníci dělají bouři ve sklenici vody v okurkové sozóně a kriminalizují uměle lidi, jež nic zas tak závažného neprovedli. Tady naleznete velmi zajímavou diskusi i s několika málo názory vysoce rozumnými:

https://www.novinky.cz/krimi/478110-cerstve-zabity-tygr-a-neuveritelny-smrad-vylicili-celnici-zatah-na-obchodniky-se-zveri.html
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist