https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spalovna-opatovicke-elektrarny-nebude-stat-v-katastru-opatovic-nad-labem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spalovna opatovické elektrárny nebude stát v katastru Opatovic nad Labem

16.3.2022 00:20 | OPATOVICE NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Velká spalovna komunálního odpadu, kterou plánuje vybudovat společnost Elektrárny Opatovice, nebude stát na katastrálním území Opatovic nad Labem. Obec v roce 2006 uspořádala referendum, které tento záměr odmítlo a na jehož základě byl změněn i územní plán Opatovic. Referendum je stále platné a obec je jeho výsledkem vázána, řekl ČTK starosta Opatovic Pavel Kohout.
 

"Oni to referendum překonávají tak, že tento objekt nebude stát v katastrálním území Opatovic nad Labem. Kde (bude), to mi neřekli, ale v našem ne. Tím se vypořádali s větou v územním plánu, že takovéto zařízení nemůže stát v areálu elektrárny v našem území," uvedl Kohout.

Elektrárna zasahuje také na katastrální území obcí Čeperka a Hrobice. Kde by měla budoucí spalovna stát, není jasné. "Zatím nejsem oprávněna to zmiňovat, protože jsme ještě ani nepodali zjišťovací řízení EIA. Jakmile ho podáme na příslušné úřady, bude to pravděpodobně zveřejněno na nových webových stránkách, které jsme k webu elektrárny Opatovice udělali, a bude to dohledatelné," řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová

O umístění spalovny zatím nevědí ani okolní obce, elektrárna s nimi o tom oficiálně nejednala. "Až budu mít podklady, určitě bych udělala veřejnou schůzi nebo, pokud budou lidé chtít, i místní referendum. Vím, že v minulosti byl proti tomu odpor," uvedla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová. Obec v současnosti pořizuje nový územní plán.

Informace nemá ani starosta Hrobic Libor Hrubeš. Jaký by byl postoj obyvatel, nechce v současnosti odhadovat.

Elektrárna počítá s tím, že by byla investorem i provozovatelem spalovny, poskytne pro ni pozemek i napojení na infrastrukturu. Zařízení by mělo mít kapacitu pro spálení 150.000 tun odpadu ročně. Spalovna by byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterým chce postupně nahradit dosavadní hnědé uhlí. Její výkon by měl pokrýt dodávky tepla a elektrické energie domácností krajského města. Výše budoucí investice elektrárna se odhaduje na několik miliard korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist