Správa CHKO Železné hory zkouší dotace pro zemědělce za šetrnou péči o louky

Podle Peřiny po více než třech desítkách let od vzniku CHKO neexistují výraznější třecí plochy mezi ochranou přírody a krajiny a zájmy místních obyvatel a obcí. Při nedávném setkání se starosty nezazněly žádné vážnější výhrady, padaly hlavně dotazy na územní plány, obnovitelné zdroje energie, cyklostezky a výskyt vlka, kterého zachytila fotopast, zatím je ale spíše zajímavostí. Dosud se v CHKO neobjevil žádný útok na hospodářská zvířata.
S běžnými turisty CHKO potíže většinou nemá. Na území nežijí živočichové, kteří by byli extrémně citliví na vyrušování lidmi, jako jsou například sokol stěhovavý či tetřívek obecný. Problematickou skupinou jsou motorkáři a jezdci na čtyřkolkách.
Chráněnou krajinnou oblastí neprochází dálnice ani se nechystá její výstavba. Na území také nevznikla žádná fotovoltaická elektrárna na zemědělské půdě nebo větrná elektrárna. Chráněná oblast však byla v posledních několika letech postižena rozpadem smrkových hospodářských lesů vlivem klimatické změny a následnou kůrovcovou kalamitou. Pro obnovu lesů na rozsáhlých vytěžených plochách představuje zásadní riziko poškozování sazenic a semenáčků dřevin okusem od přemnožené spárkaté zvěře. "Snížení jejich početních stavů, zejména pokud jde o nepůvodní muflony, je jedním z hlavních cílů aktuálně platného plánu péče o CHKO,“ uvedl lesník Aleš Kopecký.
Chráněná krajinná oblast Železné hory o rozloze 284 kilometrů čtverečných se může pochlubit velmi pestrou geologií, která je unikátní i celoevropsky. Leží zhruba mezi městy Slatiňany na severu, Chotěboř na jihu, Třemošnice a Podhořany na západě a Trhová Kamenice a Nasavrky na východě. Na území CHKO je jedna národní přírodní rezervace (Lichnice), jedna národní přírodní památka (Kaňkovy hory), 15 přírodních rezervací, deset přírodních památek a 14 památných stromů. Do CHKO zasahuje správním obvodem 49 obcí, což je vzhledem k ploše oblasti nadprůměrná hodnota.
reklama