https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-chko-zelezne-hory-zkousi-dotace-pro-zemedelce-za-setrnou-peci-o-louky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa CHKO Železné hory zkouší dotace pro zemědělce za šetrnou péči o louky

8.3.2025 00:45 | NASAVRKY (ČTK)
Foto | Matyáš Havel / Wikimedia Commons
Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory zkouší ve spolupráci s ministerstvem zemědělství novou dotační metodu, která zemědělcům za větší ohleduplnost k přírodě umožňuje získat vyšší platby. Agroenvironmentální program Platba na výsledek mohou zemědělci využívat dobrovolně, velkou část zodpovědnosti za vhodný způsob hospodaření nechává na nich. Příplatek dostanou, pokud na loukách v jejich péči rostou vybrané druhy květin. Pilotní projekt funguje druhým rokem a je poměrně úspěšný, řekl ČTK Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), který vede správu CHKO.
 
Intenzivní zemědělství přírodu vážně ohrožuje. Velkoplošné hospodaření, agrotechnika a chemie mají negativní dopady zejména na populace hmyzu a drobných živočichů.

Podle Peřiny po více než třech desítkách let od vzniku CHKO neexistují výraznější třecí plochy mezi ochranou přírody a krajiny a zájmy místních obyvatel a obcí. Při nedávném setkání se starosty nezazněly žádné vážnější výhrady, padaly hlavně dotazy na územní plány, obnovitelné zdroje energie, cyklostezky a výskyt vlka, kterého zachytila fotopast, zatím je ale spíše zajímavostí. Dosud se v CHKO neobjevil žádný útok na hospodářská zvířata.

S běžnými turisty CHKO potíže většinou nemá. Na území nežijí živočichové, kteří by byli extrémně citliví na vyrušování lidmi, jako jsou například sokol stěhovavý či tetřívek obecný. Problematickou skupinou jsou motorkáři a jezdci na čtyřkolkách.

Chráněnou krajinnou oblastí neprochází dálnice ani se nechystá její výstavba. Na území také nevznikla žádná fotovoltaická elektrárna na zemědělské půdě nebo větrná elektrárna. Chráněná oblast však byla v posledních několika letech postižena rozpadem smrkových hospodářských lesů vlivem klimatické změny a následnou kůrovcovou kalamitou. Pro obnovu lesů na rozsáhlých vytěžených plochách představuje zásadní riziko poškozování sazenic a semenáčků dřevin okusem od přemnožené spárkaté zvěře. "Snížení jejich početních stavů, zejména pokud jde o nepůvodní muflony, je jedním z hlavních cílů aktuálně platného plánu péče o CHKO,“ uvedl lesník Aleš Kopecký.

Chráněná krajinná oblast Železné hory o rozloze 284 kilometrů čtverečných se může pochlubit velmi pestrou geologií, která je unikátní i celoevropsky. Leží zhruba mezi městy Slatiňany na severu, Chotěboř na jihu, Třemošnice a Podhořany na západě a Trhová Kamenice a Nasavrky na východě. Na území CHKO je jedna národní přírodní rezervace (Lichnice), jedna národní přírodní památka (Kaňkovy hory), 15 přírodních rezervací, deset přírodních památek a 14 památných stromů. Do CHKO zasahuje správním obvodem 49 obcí, což je vzhledem k ploše oblasti nadprůměrná hodnota.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.3.2025 06:46
No pro obnovu lesů hospodářských je vhodné omezit okus, ale u lesů jiného určení je okus součástí potřebné zásahovosti. Vhodné zavést i pastvu megafauny (koně...). Udrží se biodiverzita řídkého pastevního lesa.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.3.2025 06:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vhodná šetrná pastva pomůže i lukám. Například koně málo žerou dvouděložné, ale za to hodně trávy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist