Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
Města a obce také nabídly vhodná místa a objekty pro informační středisko a návštěvnické centrum, takzvaného Domu přírody. S nabídkou se přihlásily Mikulčice, Lanžhot a Břeclav. Na rozdíl od správy CHKO tyto projekty uskutečňuje a provozuje vždy místní partner s podporou státu. Podle institucí je nejvíce připravený projekt návštěvnického centra v zámku v Břeclavi, záměr Mikulčic zřídit informační středisko CHKO vyhodnotily jako také vhodný. Další obce a partneři, například Lednice, Podivín či Národní památkový ústav, projevili zájem o vybudování menších prvků pro návštěvníky.
"Je dobře, že v případě vyhlášení CHKO vznikne hned v prvních letech infrastruktura informující, orientující a usměrňující návštěvníky. Kromě Domu přírody Soutoku se vybudují naučné stezky či ptačí pozorovatelny, které zájemcům usnadní poznávání zdejší jedinečné přírody," doplnil Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR.
Budoucí CHKO Soutok zaujímá nekompaktní území o rozloze přes 120 kilometrů čtverečních. Součástí je část Lednicko-valtického areálu severozápadně od Břeclavi a oblast jižně od Břeclavi a Lanžhota, která hraničí s Rakouskem a Slovenskem. Do CHKO bude patřit také území od Lanžhota na severovýchod mezi hranicí se Slovenskem a tokem Kyjovky. Ve střední Evropě jde o unikátní systém lužních lesů.
V Česku je kromě čtyř národních parků 26 CHKO, přičemž naposledy vznikla v roce 2016 CHKO Brdy na ploše bývalého vojenského prostoru.
reklama