https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprejer-v-prachovskych-skalach-ponicil-skalu-pripad-resi-policie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sprejer v Prachovských skalách poničil skálu, případ řeší policie

31.8.2018 00:25 (ČTK)
Škody způsobené sprejerem v Prachovských skalách na Jičínsku jsou nevyčíslitelné. / Ilustrační foto
Škody způsobené sprejerem v Prachovských skalách na Jičínsku jsou nevyčíslitelné. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Škody způsobené sprejerem v Prachovských skalách na Jičínsku jsou nevyčíslitelné. Neznámý pachatel tam na dvou místech postříkal barevnými spreji skálu. Správa majetku rodiny Schliků, kterým skály patří, zvažuje bezpečností opatření. Včera to řekl Vladimír Tekverk ze správy majetku rodiny.
 

Podle něj má každé poškozené místo pískovcového masivu plochu asi dva až tři metry na délku a necelý metr na výšku. "Jeden je větší, jeden menší. Můj soukromý názor je, že bez poškození povrchu skály to odstranit nejde. Snad by to šlo nějakým kartáčem, zkrátka technicky. Chemické čištění je nesmysl. Otázka je, jestli se do toho vůbec pouštět. Nejraději bych toho pachatele chytil, aby to tím kartáčkem na zuby vyčistil," řekl Tekverk. Nic takového ve skalách nepamatuje. "Objevují se vyryté nápisy, ale tohle je možná ještě horší, je to více vidět," dodal.

Poničená skála.
Poničená skála.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Případem vandalství v Prachovských skalách se zabývá policie. Škoda je předběžně vyčíslena na více než 5000 korun, podle Tekverka je ale nevyčíslitelná. "Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro možné spáchání přečinu poškození cizí věci, za což provinilci v případě dopadení a prokázání viny hrozí až tříletý trest odnětí svobody," uvedl v tiskové zprávě mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Správa skal nevylučuje ve skalách vznik bezpečnostního opatření proti vandalům. "Uděláme to ve spolupráci s horolezci, které to také pořádně namíchlo. O co půjde, nebudu blíže specifikovat," dodal Tekverk.

Prachovské skály leží asi sedm kilometrů severozápadně od Jičína a patří do turisticky atraktivního Českého ráje, který leží v Královéhradeckém a z části v Libereckém kraji. Prohlídkové okruhy v Prachovských skalách jsou zpoplatněné.

V minulosti byly Prachovské skály součástí Velišského panství, které Schlikové získali už v 17. století po zavraždění Albrechta z Valdštejna při konfiskaci a novém dělení vévodova majetku. Skalní město patřilo šlechtickému rodu až do dubna roku 1948. Vrácení skal se Schlikové dočkali při restituci na počátku 90. let. K provozování prachovského skalního města se šlechtický rod naplno vrátil v roce 1999. Do té doby jej zajišťovali členové Klubu českých turistů.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

1.9.2018 11:19
Zajímala by mne statistika uložených trestů za sprejerství a úspěšnost vymáhání škody. Zdá se , že obojího se sprejeři bát nemusí, neboť tato činnost vesele pokračuje.
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist