Star: Malajsie je centrem nelegálního obchodu s dřevinami, tvrdí ochránci
Cesta pralesem zničená dešti. Sumatra, Indonésie | |
Foto: Pavel Činčera/EkoList
|
Tisková konference začala patnáctiminutovým videem, kde vypovídali lidé označení jako malajští obchodníci, o porušování Dohody o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy (CITES). EIA tvrdí, že desítky tisíc kusů pokácených dřevin Gonystylus, vzácné dřeviny, která roste především v Indonésii, se každoročně pašují do Malajsie. Místní obchodníci obvykle používají zfalšované dokumenty státní správy, umožňující dřevo vyvážet do světa.
EIA spolu s dalšími nevládními organizacemi zaslala dopis americkému ministrovi zahraničí Colinu Powellovi s požadavkem, aby Spojené státy uvalily na Malajsii ekonomické sankce. Představitelé Malajsie proti tomuto kroku protestují, podle nich je jednostranný a nijak neřeší problém nelegálního kácení. Chee Yoke Ling z malajské pobočky mezinárodní organizace ochránců přírody Third World Network dodává, že není dobré začít ihned sankcemi a přiklání se k méně radikálnímu řešení.
Datuk Suboh Muhammad Yasin z malajského ministerstva průmyslu zopakoval, že Indonésie by si měla nejdříve vyřešit svůj vlastní problém s nelegálním kácením vzácných dřevin, než začne obviňovat Malajsii. I zastánci myšlenky sankcí o nich sami hovoří jako o krajním případě, ačkoli Malajci nedokázali nijak odpovědět na porušování dohody o obchodu se vzácnými druhy, i když na jednotlivé případy byli upozorňováni od roku 2001.
Podle řady nevládních organizací je velmi problematické sledovat cesty pašovaných dřevin, které putují z pobřežních přístavů na jiné lodi a do dalších zemí. Někdy překládka probíhá přímo na širém moři. Podle WWF a Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) bude v blízké době potřeba provést důkladnou analýzu ve všech třech státech, Malajsii, Indonésii i Singapuru. Ta by měla ukázat míru dodržování dohody CITES.
Podle článku Hilary Chew The Star 13. 02. 2003.
reklama