https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-londyna-tlumi-kritiku-rozsireni-nizkoemisni-zony-nabidkou-srotovneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta Londýna tlumí kritiku rozšíření nízkoemisní zóny nabídkou šrotovného

4.8.2023 12:17 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Londýnský starosta Sadiq Khan nabídne všem řidičům v britské metropoli finanční pobídky pro sešrotování jejich starých benzinových nebo naftových vozidel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se Khan snaží návrhem tlumit kritiku, kterou vyvolalo zamýšlené rozšíření nízkoemisní zóny (ULEZ) na prakticky celé hlavní město.
 

Khan uvedl, že takzvané šrotovné ve výši 2000 liber (53 300 korun) bude nyní nabízeno plošně a nebude již určeno pouze lidem s nízkými příjmy, zdravotně postiženým nebo malým podnikům. O vyšší finanční pobídku si nově budou moci zažádat také všechny firmy, nadace a další organizace.

Vjezd do nízkoemisní zóny, která nyní zahrnuje širší centrum města, je zatížen denním poplatkem 12,50 liber (352 korun) pro vozidla, která nesplňují přísné emisní požadavky. Podle Reuters byl odpor proti chystanému rozšíření ULEZ jedním z faktorů, proč Khanovi labouristé minulý měsíc neuspěli ve volbách v jedné z předměstských částí Londýna.

"V posledních měsících jsem nadále naslouchal stížnostem Londýňanů," uvedl Khan v prohlášení vydaném v noci na dnešek. "Každý Londýňan s vozidlem, které není v souladu s ULEZ, bude mít nyní nárok na finanční podporu," dodal.

Khan plánuje od 29. srpna rozšířit nízkoemisní zónu na téměř celý Londýn. Spadlo by do ní dalších pět milionů obyvatel žijících v okrajových čtvrtích. Radnice odhaduje, že 90 procent automobilů v těchto částech britské metropole již splňuje požadavky nízkoemisní zóny, odpůrci plánu tento údaj zpochybňují.

Po červencových doplňovacích volbách v londýnském obvodu Uxbridge and South Ruislip předseda labouristů Keir Starmer veřejně požádal Khana, aby se zamyslel nad tím, proč strana nezískala kýžené parlamentní křeslo.

Labouristé mají nyní podle průzkumů před vládnoucími konzervativci náskok přibližně 20 procentních bodů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist