https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-zelivi-na-vysocine-tvrdi-ze-v-sobotu-videl-pumu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta Želivi na Vysočině tvrdí, že v sobotu viděl pumu

24.6.2019 00:40 | ŽELIV (ČTK)
V Želivi na Pelhřimovsku v sobotu starosta obce Miroslav Buňata (STAN) viděl pumu. / Ilustrační foto
V Želivi na Pelhřimovsku v sobotu starosta obce Miroslav Buňata (STAN) viděl pumu. / Ilustrační foto
Foto | Bas Lammers / Wikimedia Commons
V Želivi na Pelhřimovsku v sobotu starosta obce Miroslav Buňata (STAN) viděl pumu. Řekl to novinářům. Případ oznámil policii, varoval obyvatele i starosty přilehlých obcí. Policie věc vyšetřovala. Výskyt pumy nyní nelze potvrdit, ani vyvrátit, řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Puma se podle dřívějšího sdělení jiočeské policie od dubna pohybuje i na Jindřichohradecku.
 

Starosta řekl, že šelmu viděl na okraji obce a jen chvíli, než k ní přijel na vzdálenost 50 až 60 metrů. "Potom mě zpozorovala, skočila na mez a zmizela v poli s řepkou. Byla světle hnědá až zrzavá, ale menší než je vidíme v zoologických zahradách," řekl Buňata. Na případ v sobotu upozornil Český rozhlas.

Buňata případ na doporučení policie oznámil obecním rozhlasem včetně sdělení, jak se chovat. Informoval i starosty okolních obcí. Kroutilová řekla, že na místo vyjela policejní hlídka a vyšetřovala, jestli se tam mohlo takové zvíře objevit. "V současné době nelze výskyt potvrdit, ani vyvrátit," řekla mluvčí.

Velká kočkovitá šelma, puma americká, se od dubna pohybuje na Jindřichohradecku. Jihočeská policie si opatřila odchytové zařízení, o uplynulém víkendu lidé šelmu spatřili u obcí Deštná a Rosička. Policie, krajský úřad, veterináři ani hygienici neplánují kvůli výskytu pumy žádná omezení letních táborů v regionu. Jihočeská policie varuje obyvatele a turisty před pohybem v přírodě a hledá svědectví o pohybu zvířete, jehož chování může být nevyzpytatelné. Kriminalisté se radí s odborníky ze zoologických zahrad jak postupovat, aby pumu v přírodě odchytili, případně aby ji odborníci uspali a převezli k dalšímu chovu. S největší pravděpodobností utekla dosud neznámému chovateli. Zprávy o pohybu zvířete přijme na telefonním čísle 158.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist