https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-zastupce-zamitl-stiznosti-dvou-obvinenych-v-kauze-otravy-reky-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní zástupce zamítl stížnosti dvou obviněných v kauze otravy řeky Bečvy

8.9.2021 12:54 | VSETÍN (ČTK)
Podle kriminalistů jde v kauze o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Podle kriminalistů jde v kauze o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Státní zástupce zamítl stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze loňské otravy řeky Bečvy. Stížnosti zamítl jako nedůvodné. Upozornil na to Deník N, ČTK to potvrdil státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně, které se kauzou zabývá. Stížnost podala společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, také její jednatel Oldřich Havelka. Policie je v souvislosti s případem v červnu obvinila ze dvou trestných činů. Zamítnutí stížností dnes ČTK potvrdil i Havelka.
 

"Vše je již doručené. Stížnosti byly zamítnuty jako nedůvodné," řekl ČTK bez dalších podrobností Bareš. Podle Havelky však nebylo zamítnutí nijak odůvodněné. "Naše právní zastoupení připravuje další kroky," uvedl Havelka.

Podle kriminalistů jde v kauze o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Pavelka

8.9.2021 17:08
No uvidíme, co na to řekne soud. Ale u znalce, který kdysi byl vedoucím pracovníkem chemické továrny na severu Čech vlastněné Agrofertem se dalo předpokládat, že bude hledat kdejaké možné viníky, jen ne chemičku vlastněnou Agrofertem. Dle mého názoru je tento člověk podjatý, předpokládám, že na tom obvinění postaví svoji obhajobu kromě dalších poznatků získaných z posudku tohoto znalce...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.9.2021 10:16
Přeji panu Havelkovi i společnosti Energoaqua, aby došla spravedlnosti a přestala být účelově zástupným viníkem katastrofy na Bečvě...

Jedna věc je, že se Agrofert chová podle toho, že v této zemi vládne její majitel (jako neurvalá banda hovad, které jdou přes mrtvoly), ale ještě touto svou činností zničit život těm, kterých se jejich hry vůbec netýkají, to už je opravdu odporné a trestuhodné..... jako by nestačilo, že mají tyto Agrofertí hry (potažmo i premiér této země) na svědomí sebevraždu zaměstnance společnosti Energoaqua.... člověku je zle z toho, kam až v této zemi může zajít bezpáteřnost některých jedinců jako je Babiš a jeho osobních hyen....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2021 10:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Policie je už zkorumpovaná, ČiŽP taky, státní zástupci jakbysmet. (Šaroch).
Tak proč proboha spoléháte na soudy, že jediní u nás budou odolávat tomu děsivému tlaku, když veřejnost to vůbec nezajímá??

V kauze Nečas - Nagyová se po SEDMI letech tahanic se soudy konečně dostaly k tomu, že se nic nestalo a byli osvobozeni.

Dobrý, jenže to je pouze bod A.

Bod B znamená (jako v normální demokracii) že budou postaveni před soud ti, kteři vytvořili policejní puč s vylhanou záminkou, falešně obvinili premiéra a dalších asi 8 osob, způsobili gigantickou materiální škodu atd. atd. prakticky fatálně poškodili demokracii této země.
Jak je možné, že nikdo nebyl ani obviněn a ještě kandiduje ve volbách jako "PROTIKORUPČNÍ" subjekt??
Paroubkův Mars je proti nám normální planeta a Kocourkov byla rozumně vedená obec.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist