https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-stale-marne-dohaduji-jak-na-vysoke-ceny-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se stále marně dohadují, jak na vysoké ceny energií

3.12.2021 11:15 | BRUSEL (ČTK)
Eura
Eura
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Země Evropské unie stále marně hledají společnou cestu, jak se vyrovnat s vysokými cenami energií, které řadu z nich přiměly sáhnout ke krokům zmírňujícím jejich dopad na obyvatele a firmy. Některé státy jako Francie či Španělsko zopakovaly na dnešním jednání unijních ministrů energetiky požadavky na zavedení společných nákupů plynu či na reformu trhu s energiemi. Druhá skupina zemí reprezentovaná Německem či Nizozemskem ovšem nadále odmítá v zájmu hladkého fungování trhu měnit jeho pravidla či zastropovat ceny. Evropská komise přislíbila, že připraví podmínky pro společné nákupy strategických rezerv plynu.
 

Sedmadvacítka se bez výraznějších výsledků snaží o jednotný přístup již od začátku podzimu, kdy v souvislosti s hospodářským oživením a nedostatkem zásob plynu začaly ceny výrazně růst. Unijní země se shodly na podpoře krátkodobých opatření jako jsou daňové úlevy či přímá finanční podpora nejzasaženějších skupin obyvatel. Na kroky, které mají zamezit dlouhodobě vysokým cenám či jejich výrazným výkyvům v budoucnu, však mají státy odlišný pohled.

"Myslíme si, že je třeba řádně zvážit reformu energetického trhu," řekla novinářům španělská ministryně energetiky a životního prostředí Teresa Riberaová, jejíž země patří k nejaktivnějším zastáncům změny určování cen elektřiny. Spolu s Francií, Itálií, Řeckem a Rumunskem dnes zveřejnily výzvu požadující úpravu energetických pravidel EU.

Německo, Nizozemsko a šest dalších zemí se naproti tomu podepsaly pod společné prohlášení, podle kterého je výkyv cen pouze dočasný a není kvůli němu třeba měnit dosud fungující pravidla.

Česko se řadí spíše k první skupině států, když požaduje hlavně stanovení horní hranice cen emisních povolenek. Evropský regulátor ESMA, jehož lídři států pověřili kontrolou fungování trhu s povolenkami i energiemi, však koncem listopadu uvedl, že nezjistil žádné manipulace vedoucí k umělému růstu cen, o kterých hovořil český premiér Andrej Babiš.

Ministr průmyslu Karel Havlíček po jednání s unijními kolegy prohlásil, že z dlouhodobého hlediska je pro Česko v rámci zachování dostupných cen energií důležitá zejména unijní podpora jádra a plynu jako čistých či přechodových zdrojů, z nichž budou moci v příštích letech členské státy vyrábět energii namísto uhlí. "Podle posledních indicií to vypadá, že se nám, Francii a několika dalším zemím podařilo zlomit do značné míry i odpor Evropské komise k tomu, aby byly jádro a plyn uznány jakožto udržitelné zdroje," řekl Havlíček. Dodal, že apeloval na komisi, aby systém klasifikace zdrojů označovaný jako taxonomie zveřejnila během nejbližších dnů. Unijní exekutiva to zejména kvůli dlouhodobým diskuzím o jádru a plynu již několikrát odložila, naposledy měla být pravidla známa do konce listopadu.

Komise zatím kvůli rozdílnému postoji států nehodlá navrhovat změny fungování trhu s energiemi, zato však chce státům umožnit vybudovat větší rezervy plynu pro krizové doby. "Předběžná zpráva (ESMA) ukázala, že současný cenový model, kdy jsou levnější zdroje energie využívány jako první, je nejlepší variantou pro domácnosti a firmy v EU," prohlásila po jednání s ministry eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Zároveň přislíbila, že unijní exekutiva v polovině prosince navrhne možnost, jak by státy mohly společně nakupovat plyn do strategických rezerv, aby zajistily dostatečné zásoby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.12.2021 12:15
EK pouze dále prokazuje svoji zoufalou neodbornost na poli energetiky a její transformace.
V souvislosti s výsledkem voleb v Německu se zelené fantasmagorie budou utužovat a nás čeká zelená energetická chudoba.

Realita je taková, že vyrobíme v ČR kwh za 16 haléřů elektřinu. Ovšem skrze burzu energií v Lipsku ji jako domácnost dostanu zpět za mnohonásobek původní hodnoty.

S pádem Bohemia Energy a desítek dalších dodavatelů napříč Evropou a zmrzlé unijní domácnosti od Pyrenejí po Karpaty se ptám "Kde soudruzi z NDR udělali chybu ?"

To je tak ,když odbornou práci dělají fušeři - ideologové /Timmermans,Leyenová,Jpourová.../ a odborníky k tomu nepotřebují.

Ja, wir schaffen das !
Odpovědět
ig

3.12.2021 16:22
Přestat blbnout s nesmyslnými kravinami :-)
Odpovědět
pa

pavel

3.12.2021 17:21
kdo se dohaduje banda dementů co nemají ponětí co je to normální život a ničí svým idiotským chováním životy stamilionů lidí jak to vše může asi skončit až někomu rupnou nervy
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.12.2021 20:08
Se nám ta nerozborná jednota nějak bortí:-).

A EU v praxi ukazuje, již podruhé, že je v případě potřeby úplně na pikaču:-).
A ta velkorysost ... "... zato však chce státům umožnit vybudovat větší rezervy plynu pro krizové doby."
To jako bez ní státy nemohou, či co?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.12.2021 21:38
Politik s příjmem v řádu statisíců nedokáže pochopit, že pro jistou vrstvu obyvatel může být nárůst cen energií o stovky procent doslova likvidační.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist