https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stav-skaly-v-ceskem-krumlove-posuzuje-znalec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stav skály v Českém Krumlově posuzuje znalec

18.7.2018 00:19 | Č. KRUMLOV (ČTK)
První část prací na skále (na obrázku), kde podle statika hrozilo, že se zřítí tisícitunový blok, dělala firma Strix v červnu, odlomila asi 1000 tun kamene.
První část prací na skále (na obrázku), kde podle statika hrozilo, že se zřítí tisícitunový blok, dělala firma Strix v červnu, odlomila asi 1000 tun kamene.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | horosvaz.cz
Znalec v tomto týdnu posoudí stav zvětralé Barevné skály v Českém Krumlově, kde 15. července skončila druhá část záchranných prací. O dalším postupu rozhodnou Lesy ČR, jimž skála patří, v srpnu. Náklady za odstranění nebezpečné horniny budou do deseti milionů korun. Minulý týden to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Část skály byla v havarijním stavu, řeka Vltava je v místě pro vodáky částečně zavřená.
 

První část prací na skále, kde podle statika hrozilo, že se zřítí tisícitunový blok, dělala firma Strix v červnu, odlomila asi 1000 tun kamene. V druhé fázi šlo asi o 500 tun. Znalec Jiří Růžička doporučil, aby se některé bloky ukotvily, jiné vyspárovaly a místy daly sítě.

"Do 15. července bylo odlomeno 500 tun, celkem tedy 1500 tun. Kámen se nyní odváží, na místo byl pozván znalec, aby posoudil stav skály. Jeho výstupy posoudí v druhém srpnovém týdnu komise a rozhodne o dalším postupu. Další informace uvedeme na tiskové konferenci," řekla minulý týden Jouklová. Odborná komise v srpnu rozhodne, kdy se řeka pro vodáky zcela zpřístupní a kdy se otevře cesta pod skálou.

Firma Strix má těžící práce hotové, nyní dělá dokončovací práce, spárování a kotvení. Ředitel firmy Strix Dušan Dufka se k situaci nevyjádřil, odkázal na mluvčí Lesů ČR. "Nyní skálu kotvíme a spáry zpevňujeme cementovou výplní, vše kvůli stabilizaci masivu," uvedla Jouklová. Podle statika hrozilo, že se část masivu zřítí.

Kvůli rizikovému stavu skály omezila Státní plavební správa provoz na Vltavě. Povodí Vltavy zahradilo propust pod skálou pomocí trámů, před jez, který se sjíždět nesmí, umístilo síť. Vodáci projedou pod skalou jen do pěti metrů od levého břehu. Lodě přenášejí po levém břehu, někteří jez sjíždějí přes korunu. Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist