https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavbu-energeticky-efektivnich-skolnich-budov-umozni-dotace-modernizacniho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavbu energeticky efektivních školních budov umožní dotace Modernizačního fondu

4.10.2023 01:25 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výstavbu energeticky efektivních školních budov usnadní zřizovatelům mateřských, základních a středních škol nová dotace z Modernizačního fondu. Dotace podpoří energeticky pasivní budovy nebo budovy úspornější podle energetického standardu. Jeden projekt může získat maximálně 200 milionů korun, celkově jsou na výzvu vyčleněny tři miliardy korun. Žádosti bude možné podávat od poloviny října do konce listopadu, informovalo ministerstvo životního prostředí.
 

Výzva je zaměřená na výstavbu školních budov, které jsou navrženy tak, aby minimálně zatěžovaly životní prostředí. Uspět může výstavba pasivních budov využívající ve vyšší míře energii z obnovitelných zdrojů, dále výstavba takzvaných nulových budov, které samy pokryjí veškerou svou spotřebu energie z vlastních obnovitelných zdrojů, ale i budov takzvaně plusových produkujících více energie, než samy dokáží spotřebovat. Maximální finanční podpora jednoho projektu je 30 až 50 procent nákladů v závislosti na energetické efektivitě budovy.

"Tato výzva má jednoznačný cíl, podpořit energetickou soběstačnost mateřských, základních a středních škol. Zřizovatelům škol přispějeme až 200 milionů korun na výstavbu budov s vysokou úsporou tepelné energie a nízkými náklady na svůj provoz, které poskytují studentům a učitelům zdravé a komfortní prostředí. Zároveň chceme přispět k řešení nedostačující kapacity základních i středních škol, se kterou se aktuálně potýkají například obce v prstenci kolem Prahy a ve středních Čechách,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

O dotaci na výstavbu nových ekologických školských budov se mohou ucházet obce, svazky obcí, kraje, městské části hlavního města Prahy, výzkumné instituce, nadace, církve a další subjekty. Příjem žádostí bude spuštěn 16. října 2023 ve 12:00 a ukončen 30. listopadu 2023 také v poledne. Projekty musí být realizovány nejpozději do pěti let od vydání rozhodnutí, žádosti mohou žadatelé podávat on-line na webu zadosti.sfzp.cz.

Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jedná se o finance z Evropské unie (EU) získané prodejem emisních povolenek. Cílem fondu je podpořit deset zemí EU s nižšími příjmy při přechodu na klimatickou neutralitu. Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v deseti dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist