https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stenice-zily-na-zemi-uz-v-dobe-dinosauru-pred-100-miliony-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Štěnice žily na Zemi už v době dinosaurů před 100 miliony let Video

19.6.2019 01:00 (ČTK)
Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum.
Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum. Studie, kterou v polovině května zveřejnil časopis Current Biology, zjistila, že štěnice se vyskytují na světě zhruba 100 milionů let, což je podstatně déle, než se vědci původně domnívali.
 

"Bylo ohromující zjistit, že se parazité okupující naše postele vyvinuli před více než 100 miliony let a žili na povrchu Země společně s dinosaury. Ukazuje nám to, že evoluční historie štěnic je mnohem složitější, než jsme si mysleli," uvedl v tiskovém prohlášení profesor Mike Siva-Jothy z Sheffieldské univerzity, který se na výzkumu podílel.

Doktor Steffen Roth z norského Bergenského muzea, který studii vedl, dodal, že vůdci předpokládali, že úplně prvními hostiteli štěnic byli netopýři. Ti se ale vyvinuli až před 50-60 miliony let. "Bylo nečekané zjistit, že se evolučně starší štěnice specializovaly na jediný druh hostitele, i když zatím nevíme, kdo jím byl v dobách, kdy po Zemi chodil Tyrannosaurus rex," řekl Roth.

Vědci nicméně věří, že je nepravděpodobné, že by se tito parazité živili na dinosaurech, protože štěnice se obvykle krmí na tvorech disponujících "domem" - jako jsou ptačí hnízda nebo lidské postele. A nic podobného dinosauři neměli.

Roth a jeho kolegové strávili 15 let analyzováním různých druhů štěnic po celém světě. Studovali DNA 34 druhů z 62 míst.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist