https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sterilizovane-kocky-ziji-dele-zjistila-francouzska-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sterilizované kočky žijí déle, zjistila francouzská studie

7.7.2019 01:00 (ČTK)
Sterilizované kočky žijí déle a lépe. Kromě nekontrolovaného množení totiž sterilizace předchází také tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. / Ilustrační foto
Sterilizované kočky žijí déle a lépe. Kromě nekontrolovaného množení totiž sterilizace předchází také tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. / Ilustrační foto
Foto | Mike D / Flickr
Sterilizované kočky žijí déle a lépe, zjistila francouzská studie, z níž cituje list Le Figaro. Kromě nekontrolovaného množení totiž sterilizace předchází také tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. Více než 65 procent ze sta oslovených veterinářů by proto bylo pro zavést ji povinně.
 

Francouzská společnost pro ochranu zvířat (SPA), která studii provedla, majitelům sterilizaci jejich domácích miláčků doporučuje. "Sterilizace není volba, je to nutnost, jediný zodpovědný krok pro ochranu a blaho kočky a celého společenství," tvrdí šéfka SPA Emilie de Marcová. Kromě zlepšení zdraví totiž také prodlouží délku jejího života.

"Na rozdíl od obecně panující domněnky je život pouličních koček mizerný a jejich délka dožití se odhaduje mezi dvěma a pěti lety," uvádějí autoři studie. Partnery pro páření si nesterilizovaná kočka hledá na rozsáhlém teritoriu, kde jí hrozí četná nebezpečí: bitky, úrazy, týrání... Kočka chovaná v domácnosti se naproti tomu podle studie dožívá až 20 let.

Majitelé koček si někdy nepřejí své zvíře vidět trpět. Někdy také namítají, že operace je příliš drahá. Ve Francii se náklady na ni pohybují v rozmezí 60 až 90 eur (asi 1540 až 2300 Kč) u kocourů a od 140 do 180 eur (asi 3600 až 4600 Kč) u koček.

V České republice stojí sterilizace nebo kastrace podle informací na webu zoohit.cz asi 800 až 1500 Kč pro kocoura a 1500 až 2500 Kč, když ji podstoupí kočka. Cena nezahrnuje náklady na anestezii, léky a infuze a liší se podle místa, kde se provádí, obtížnosti a okolností zákroku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist