https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strany-slibuji-prisnejsi-tresty-za-poskozeni-prirody-ci-vyssi-ochranu-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strany slibují přísnější tresty za poškození přírody či vyšší ochranu vody

21.7.2021 01:45 | PRAHA (ČTK)
Například koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ČSSD požadují zakotvení ochrany vody přímo v ústavě.
Například koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ČSSD požadují zakotvení ochrany vody přímo v ústavě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ekologii slibují strany před volbami do Sněmovny zpřísnění pravidel pro nakládání s toxickými látkami i trestů za škody na životním prostředí. Také zdůrazňují potřebu nových protierozních opatřeních a rozvoje projektů pro zadržení vody v krajině. Strany se zaměřují i na téma snižování produkce odpadu a jeho efektivnější využití. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ČSSD také požadují zakotvení ochrany vody v ústavě. Vyplývá to z volebních programů stran a vyjádření jejich zástupců.
 

Vládní hnutí ANO dosud program nezveřejnilo. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale ČTK řekl, že klíčovými budou opatření pro adaptaci na klimatickou změnu. Ministr uvedl, že je program zaměřen na projekty pro boj se suchem a zadržení vody v krajině. "Máme tam věci, které se týkají konce uhlí, dalších opatření na úspory energie a přechodu na obnovitelné zdroje. Máme tam řadu bodů, které se týkají pokračování boje proti erozi zemědělské půdy i body, které se týkají většího podílu třídění a recyklace v oblasti odpadů," nastínil Brabec.

Koalice Spolu slibuje další změny v protierozní legislativě, motivaci zemědělců k zmenšení půdních bloků, posílení zodpovědnosti za stav půdy těch, co na ní hospodaří či omezení pesticidů. Na pozemkové úpravy ke zpomalení eroze, zadržení vody v krajině a budování cest k pozemkům chce koalice vyčlenit ročně nejméně tři miliardy korun. Chtěla by také revizi zákona o ekologické újmě a zpřísnění postihu viníků ekologických havárií a podmínek pro nakládání s nebezpečnými látkami. Dále zmiňuje nutnost obnovy mokřadů a tůní v krajině, digitálního monitoringu vod v rizikových oblastech či další rozvoj vodohospodářské infrastruktury, podporu elektromobility a recyklace. Budoucnost vidí v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů - zejména fotovoltaiky na střechách.

Vyšší postihy za znečišťování životního prostředí chce také koalice Pirátů a STAN. Slibuje veřejně přístupný on-line monitoring různých složek životního prostředí. Podle koalice je potřeba zvýšit poplatky za znečišťování a zábor přírodních zdrojů či přehodnotit metodiky pro výjimky z limitů pro emise znečišťujících látek. Koalice je také pro omezení hnojiv a pesticidů, podporu recyklace vody a novelizaci zákonů vedoucí k omezení znečišťování a zvýšení ochrany vod. V programu se píše také o nastavení rámce pro udržitelné fungování vodovodních systémů či pravidel krizového řízení v extrémních situací pro kraje a obce. Ohledně krajiny pak chce koalice snížit maximální výměry dílu půdního bloku, změnit protierozní vyhlášku a podpořit výstavbu tůní a mokřadů. Koalice v programu také uvádí, že podporuje odklon od uhlí do roku 2033, tedy nejrychlejší z projednávaných scénářů. Zmiňuje také, kolik na různé typy opatření potřebuje času.

Podle svých programových tezí chce KSČM prosazovat investice na rozčlenění lánů polí lesními pásy, obnovu lesů, revitalizaci vodních toků a zvýšení schopnosti půd zadržovat vodu. V programu se také píše o podpoře ekologické krajinotvorby a zemědělství, kontrole dávkování chemických prostředků pro ošetření půdy a plodin či ochraně vodních zdrojů před suchem a znečištěním.Také komunisté zmiňují revitalizaci toků a budování tůní a "důsledný postih" znečišťovatelů přírody. Podle dokumentu podporují "využívání jaderné energie s rozumným a ekonomicky výhodným užitím obnovitelných zdrojů". Chce, aby byla správa vodních zdrojů v rukou státu, krajů či obcí.

ČSSD ve svém desateru slibuje zakotvení ochrany vody v ústavě. Matěj Stropnický pak za sociální demokracii ČTK řekl, že k prioritám patří převedení vodárenství do státních nebo obecních rukou. Sociální demokracie by podle Stropnického také například ráda prosadila snížení maximální výměry monokultur na 20 hektarů a je pro to, aby spalování uhlí ve velkých zdrojích skončilo do roku 2030.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty by se zaměřilo na podporu zadržování vody v krajině, hospodárné nakládání s vodou či ochranu kvality půdy. S přímým odkazem na zářijovou otravu Bečvy pak uvádí, že znehodnocování a poškozování zdrojů "musí podléhat tvrdým trestům."

Také Zelení jdou do voleb s přísnějším požadavkem trestů za ekologickou kriminalitu a pravidel pro nakládání s chemikáliemi. Dvojnásobně by navýšili peníze pro péči o krajinu, prosazovali návrat vodohospodářských soustav do vlastnictví obcí a krajů a zpřísnili legislativu ochrany ovzduší pro velké i malé znečišťovatele. Zelení také chtějí konec skládkování odpadu do roku 2026, tedy o čtyři roky dřív, než je současný plán. Jsou pro zálohování PET lahví a plechovek a zdůrazňují potřebu plánu pro transformaci energetiky a teplárenství a odklon od uhlí do roku 2030 i rozsáhlou podporu a využívání obnovitelných zdrojů energie. Odmítají výstavbu nových jaderných bloků.

Svoboda a přímá demokracie ve svém programu vyjádřilo podporu postupům šetrným k přírodě a zvyšujícím biodiverzitu a kvalitu půdy. Hnutí odmítá Zelenou dohodu pro Evropu, která má unijní státy nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů. SPD požaduje, aby s vodou hospodařil stát. Slibují také další rozvoj vodárenské soustavy, či omezení nakládání s pesticidy. Rychlý odklon od uhlí je podle SPD "významnou hrozbou", požadují "postupné snižování emisí", kterého chtějí dosáhnout "postupným a uvážlivým" uzavíráním elektráren a tepláren spalujícím uhlí. Jeden z bodů se zabývá také snižováním odpadu.

Trikolora Svobodní a Soukromníci ve svém programu odmítají Zelenou dohodu pro Evropu v její současné podobě. Chtějí podporovat jadernou energetiku, "smyslupné dotěžení zásob uhlí" a "racionální využití" obnovitelných zdrojů jako doplňku energetického mixu. Slibují zrušení ekologické daně z prodeje starších osobních aut.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

21.7.2021 07:12
Všichni slibují, někteří své sliby i plní a někteří jako například ANO, SPD a KSČM dělají pravý opak toho co sami slibují... ale lidi jsou líní na to, aby si zjišťovali reálnou práci poslanců jednotlivých stran a raději dají na sliby a populistické žvásty.... a pak jsou naštvaní, že jsou obelháni.... můžou si za to ale sami... mají se víc zajímat!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.7.2021 08:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
už jsem slyšel i názor, že programy nikdo nečte a tak se s nima ani příliš nezaobírají, jen opakují nějaká všeobecná hesla aby se líbila. U ANO, které má ministra životního prostředí fádnost prohlášení je zarážející, ale ANO není strana nebo co to vlastně vůbec je, která funguje na vlastních invencích ale na požadavcích a připomíná mi to jako investiční plán státu do dopravní infrastruktury, sebrali plány druhým obcím městům, zařadili je do investic a tím pro ANO vše zhaslo. Ale tak nějak jsem nikdy nepochopil, proč je ministrem životního prostředí ředitel chemiček v Lovosicích. Ti politici na funkcích mají mít vlastní invence a ne takové, tak jim něco řeknu, aby odpálkovali zvědavce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2021 08:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Babiš není politik (jak sám stále tvrdí), ANO není politická strana, takže od nich nemůžeme čekat žádná politická rozhodnutí.
Zatím fungovali tak, že už nastartované systémy zrušili (důchodovou reformu, tendr na dostavbu Temelína) a nic neudělali, všechny palčivé problémy odložili.

Tím prohospodařili velmi dobrý růst ekonomiky po skončení krize a zadlužili zem naprosto fatálně, pokud to po nich někdo neuklidí, můžeme očekávat hluboký propad a možná i státní bankrot.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.7.2021 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
ANO není strana, ale hnutí jednoho muže. A co se týče Babišových aktivit, tak musíte pochopit, že den má pouze 24 hodin a pro něj je prioritou Agrofert. Loni pro něj na dotacích a státních posháněl asi dvě miliardy. To jej vyčerpalo natolik, že na funkci premiéra už prostě síly neměl.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.7.2021 18:08
Ano postihy za poškození přírody a ekosýstemu se musí zvyšit.Kandidují v říjnových volbách do parlamentu a slibuji vám toto.Pomém zvolení prosadím za poškozování výše uvedeneho trest smrti a po výkonu trestu dva roky ochranný dohled
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist