https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strazci-prirody-v-moravskem-krasu-loni-ulozili-mezirocne-o-neco-vice-pokut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strážci přírody v Moravském krasu loni uložili meziročně o něco více pokut

11.3.2024 19:30 (ČTK)
Foto | Michal Klajban / Wikimedia Commons
Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras za loňský rok uložili na místě 43 pokut, ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o sedm více. I tak je to výrazně méně než v covidovém roce 2020, kdy jich uložili bezmála 150. Na webu strážců o tom informoval zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
 

Právě v roce 2020 strážci přírody v Moravském krasu uložili dosud nejvíce pokut, bylo jich 142. Do přírody totiž tehdy kvůli koronavirovým opatřením vyrazili i lidé, kteří se v ní neuměli chovat. O rok později počet na místě uložených pokut klesl na 53, v roce 2022 jich bylo 36. Tedy v desítkách zhruba jako před covidem, kdy v roce 2019 strážci uložili 49 pokut. "Je pozitivní, že zůstáváme počtem pokut ve stavu před rokem 2020 a extrém covidu, rok 2020, se neopakuje," uvedl Tůma.

Strážci i loni nejčastěji trestali nepovolené vjezdy vozů mimo silnice, a to v 29 případech. Dvanáctkrát případech ukládali pokuty za rozdělávání ohně v chráněné krajinné oblasti či v národní přírodní rezervaci. Ve dvou případech pokutovali vstup do národní přírodní rezervace. Oproti roku 2022 ubylo obytných vozů na parkovištích, kde se nocovalo. "Ve srovnání s rokem 2022, kdy v měsíci srpnu nocovalo na parkovišti u Kateřinské jeskyně celkem 36 obytných vozů a na parkovišti u Macochy dokonce 60 obytných vozů, je rok 2023 návratem k normálu a k ukázněnosti řidičů obytných vozů v CHKO Moravský kras. Jistě je to i díky spolupráci s Asociací kempování a karavaningu probíhající formou konzultací a vzájemné informovanosti. Parkoviště v chráněné přírodě prostě nejsou kempy," uvedll Tůma.

Zdůraznil, že strážci přírody pokutovali pouze nejkřiklavější přestupky. Malé přestupky řešili domluvou, všechny pak s vysvětlením a poučením. Na místě mohou uložit pokutu až 10 000 korun.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně do nich zavítá kolem 300.000 návštěvníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist