https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-dnes-budou-opet-stavkovat-za-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti dnes budou opět stávkovat za ochranu klimatu

20.9.2019 02:05 | PRAHA (ČTK)
V Praze se dnes dopoledne sejdou stávkující studenti na Staroměstském náměstí, odkud se vydají na průvod centrem Prahy. Ilustrační snímek.
V Praze se dnes dopoledne sejdou stávkující studenti na Staroměstském náměstí, odkud se vydají na průvod centrem Prahy. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlak Vrabec / a2larm
Čeští studenti se dnes na různých místech v zemi přidají k celosvětovému protestu za ochranu klimatu. Navážou tak na předchozí čtyři stávky, kterými se letos na jaře připojili k ekologické iniciativě Fridays for Future. Tentokrát by se do akce na výzvu mladých mohli zapojit i dospělí. Začne tak zároveň Týden pro klima, který potrvá do 27. září a nabídne kromě protestních shromáždění i vzdělávací, debatní či kulturní program.
 

V Praze se dnes dopoledne sejdou stávkující studenti na Staroměstském náměstí, odkud se vydají na průvod centrem Prahy. Odpoledne na protest naváže Festival pro budoucnost na Střeleckém ostrově, kde vystoupí kromě hudebníků také odborníci na klimatické změny. V Brně se bude demonstrovat na Moravském náměstí. Protesty a další akce se chystají i v dalších zhruba 40 městech.

Iniciativu Týden pro klima v ČR podpořily mimo jiné organizace Greenpeace nebo NaZemi, ale i některé kulturní instituce. Třeba Institut umění - Divadelní ústav (IDU) dnes na své budově v Celetné ulici v Praze vyvěsí černé vlajky, do stávky v Brně se zapojí Divadlo Husa na provázku nebo HaDivadlo.

Švédská iniciátorka celosvětového hnutí Greta Thunbergová se dnes zúčastní manifestace u sídla OSN v New Yorku, kde se bude konat klimatický summit. Velká demonstrace za důslednější boj proti klimatickým změnám se chystá také v Berlíně, kde má dnes německá vláda schválit sérii opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). V Bruselu budou ministři dopravy zemí EU jednat o snižování emisí z dopravy s cílem dosáhnout v polovině století uhlíkovou neutralitu.

Podporu dnešní stávce za klima vyjádřila rovněž organizace Amnesty International, která nedávno Thunbergové udělila ocenění Velvyslankyně svědomí. Podle zástupců organizace se klimatické změny začínají dotýkat lidských práv, protože mohou mít negativní dopad na dostupnost čisté pitné vody, bydlení nebo zdravotní péči.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

23.9.2019 06:09
Mělo by nás zajímat spíš to, kdo to organizuje a platí, a jaké má vazby na naše ekonomické konkurenty a politické nepřátele.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist