https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-hledaji-podobu-ostrovniho-domu-mel-by-slouzit-rekreaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti hledají podobu domu bez připojení k sítím, měl by sloužit rekreaci

14.3.2016 10:11 | PRAHA (ČTK)
Neznamená to, že domy budou bez elektřiny, jen musí mít vlastní zdroj.
Neznamená to, že domy budou bez elektřiny, jen musí mít vlastní zdroj.
Studenti dvou vysokých škol budou v soutěži hledat podobu ostrovního domu, tedy stavby zcela nezávislé na připojení k inženýrským sítím. Dvě samostatné apartmánové jednotky by měly stát v šumavské obci Kramolín a měly by sloužit příležitostnému ubytování. Snahou organizátorů soutěže je ukázat, jak je možné stavět šetrně a v souladu s přírodou. Vítěz soutěže by měl být znám v červenci a v příštím roce by se v ideálním případě mohlo začít stavět, řekla ČTK za organizátory Dominika Janigová.
 

Podmínkou je však to, že soutěž přinese skutečně taková technická řešení, která nezávislost domu umožní. Pokud ne, bude se soutěž opakovat. Soutěž byla vyhlášena koncem dubna pod záštitou Českého vysokého učení technického (ČVUT) a s potvrzením regulérnosti od České komory architektů pro studenty zmíněné školy a Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích.

"Off-grid či ostrovní znamená to, že budovy budou zcela nezávislé na připojení k inženýrským sítím. Přirozenou cestou pro mě bylo oslovit vysoké školy a začít mluvit o této myšlence s novou, vznikající generací architektů. Tak vznikla studentská soutěž Český ostrovní dům 2016," říká zakládající autor projektu Pavel Podruh. "Šetrnost, nezávislost a udržitelnost vnímám jako budoucí normu," dodává.


Přečtěte si rozhovor s Pavlem Podruhem: Chci, aby studenti vyzvali normy na souboj a navrhli soběstačný a šetrný dům

Neznamená to ale, že domy budou bez elektřiny, jen musí mít vlastní zdroj. "Technologie je v tomto ohledu vnímána jen a pouze jako nástroj k dosažení soběstačnosti celého organismu. Výsledný projekt musí respektovat prostředí, do něhož vstupuje, krajinu, jejíž se stává součástí, a čistotu přírody, jejíchž zdrojů využívá. Objekty musí v krajině působit přirozeně, musí vycházet ze svého okolí a rozvíjet jeho kvality," stojí v podmínkách soutěže.

Dům či domy budou stát na soukromém pozemku. Záměrem je kromě propagace udržitelné architektury nabídnout lidem možnost vyzkoušet si bydlení v takovém domě. Ukázat, že šetrný životní styl nemusí znamenat nutně omezení.

"Životnímu prostředí nepomůžeme tím, že postavíme ostrovní dům v srdci Šumavy, ale pomůžeme mu tím, že se lidé prostřednictvím používání tohoto domu dozvědí více o základních principech udržitelnosti a energetické efektivity. Ostrovní dům, aby fungoval, musí tyto principy ctít, což jej dělá výborným prostředkem pro šíření osvěty a všeobecného povědomí mezi laickou i odbornou veřejností," říká Štěpán Mančík, architekt a specialista týmu pro udržitelnou výstavbu Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

16.3.2016 08:11
Pokud byla soutěž vyhlášena v dubnu 2015, proč s takovým předstihem pro rok 2016? O smysluplnosti takových akcí nelze pochybovat, pokud to není útok na veřejné peníze. Pokud se jedná o dotaci, tak je to další pokrytecká iniciativa.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist