https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-geneticke-sledovani-muze-prispet-k-ochrane-biologicke-rozmanitosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Genetické sledování organismů může přispět k ochraně biologické rozmanitosti

17.1.2024 01:00 | PRAHA (ČTK)
Vědci upozornili, že v Evropě se genetická různorodost nedostatečně sleduje zvláště v jihovýchodní části kontinentu. "Přitom právě tam se nacházejí krajní klimatické podmínky pro velký počet druhů," uvedla Rolečková. Genetici se podle ní navíc více zaměřují například na velké šelmy, které dokážou žít v poměrně široké škále klimatických podmínek, zatímco monitoring obojživelníků ohrožených klimatickými změnami výrazně více je velmi vzácný.
Vědci upozornili, že v Evropě se genetická různorodost nedostatečně sleduje zvláště v jihovýchodní části kontinentu. "Přitom právě tam se nacházejí krajní klimatické podmínky pro velký počet druhů," uvedla Rolečková. Genetici se podle ní navíc více zaměřují například na velké šelmy, které dokážou žít v poměrně široké škále klimatických podmínek, zatímco monitoring obojživelníků ohrožených klimatickými změnami výrazně více je velmi vzácný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Genetické sledování živých organismů zejména v teplejších a sušších oblastech by mohlo s ohledem na klimatickou změnu přispět k ochraně biologické rozmanitosti. Variabilita genů v populacích dává jednotlivým druhům šanci přizpůsobit se novým podmínkám. Mezinárodní studie ale ukázala, že v některých evropských zemích se takzvaných genetických monitoringů uskutečnilo velmi málo, uvedl Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR (AV ČR).
 

Individuální rozdíly mezi jedinci a schopnost se přizpůsobit pomohly živým organismům v dnešní době přežít. Čím více je v populaci různých genů, tím větší mají šanci na život v nových podmínkách nebo jiném klimatu, uvedla akademie. Proto pozorování genetické různorodosti může být klíčem k její ochraně.

"V naší studii, na které spolupracovalo 52 autorů z celé Evropy, bylo zjištěno, že množství provedených genetických monitoringů se v různých evropských zemích významně liší, a že v řadě zemí jich bylo dosud realizováno jen velmi málo," upozornila spoluautorka studie z Ústavu biologie obratlovců Barbora Rolečková.

Živé organismy na planetě jsou nucené reagovat na to, že se mění teplota a množství srážek v jejich regionu. Studie předpokládá, že populace v nejteplejších a nejsušších podmínkách mohou mít mezi sebou jedince, jež mají už nyní genetickou výbavu k přežití v takovém klimatu.

Vědci upozornili, že v Evropě se genetická různorodost nedostatečně sleduje zvláště v jihovýchodní části kontinentu. "Přitom právě tam se nacházejí krajní klimatické podmínky pro velký počet druhů," uvedla Rolečková. Genetici se podle ní navíc více zaměřují například na velké šelmy, které dokážou žít v poměrně široké škále klimatických podmínek, zatímco monitoring obojživelníků ohrožených klimatickými změnami výrazně více je velmi vzácný. "Naše studie přináší pro genetický monitoring jakousi výchozí informaci - ukazuje, jak to s ním v Evropě v tuto chvíli reálně vypadá. A navíc předkládá způsob, jakým by mohl být tento monitoring v případě některých druhů významně zefektivněn, tedy jak při něm zohlednit klimatickou změnu," dodala.

V České republice vědci v roce 2021 geneticky monitorovali například vlky anebo rysy. "Věnujeme se ale zde i dalším druhům, pro něž také postupně získáváme údaje o genetické diverzitě v různém čase, tedy je geneticky monitorujeme. Patří mezi ně například tetřívek obecný nebo sýček obecný, tj. druhy, které jsou ohroženy činností člověka," přiblížila vědkyně.

Studie vznikla jako součást evropského projektu, který po několik let sdružoval výzkumníky zaměřené na ochranářskou genetiku. Jejím cílem je genetickou různorodostí ochraňovat druhy živých organismů na planetě. Ochranu biologické rozmanitosti na úrovni druhů, genů a ekosystémů zastřešuje mezinárodní Úmluva o biologické rozmanitosti z roku 1993, k níž přistoupilo 196 smluvních stran, včetně České republiky, uvedlo na svém webu ministerstvo životního prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.1.2024 06:28
tihle to asi ve svém volném čase či zadarmo dělat nebudou. Jsme zkrátka pošahaný všechno a vše kontrolovat. Proč se na to už jednou nev.....m a necháme to plynout.
Odpovědět
Pe

Petr

17.1.2024 11:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kapitalismus nás zdeformoval do představy, že vše je majetek. Nechat přírodu svobodně žít je tak proti našemu myšlení a už toho nejsme schopní.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist