Studie: Slony v Africe ohrožuje pytláctví a ztráta prostředí
Slon pralesní je o něco drobnější a IUCN původně oba druhy v aspektu ohroženosti posuzoval společně.
Zpráva uvádí, že za 31 let se počet slonů pralesních snížil o 86 procent, v případě slona afrického je to 60 procent za padesátileté období. Afrika je nyní domovem 415 000 slonů bez rozlišení druhů.
Sloni afričtí žijí spíš na otevřených pláních v subsaharské Africe. Ve větším počtu se nacházejí v Botswaně, Jihoafrické republice a Zimbabwe. Sloni pralesní mají, jak je z jejich jména patrné, raději tropické pralesy, jež se nacházejí v západní a centrální Africe. Větší stáda jsou v Gabonu a Kongu.
Gabonský ministr vodního a lesního hospodářství Lee White, jehož citovala agentura AP, řekl, že "boj proti pytlákům v Gabonu je více než boj za přírodu bojem za stabilitu" země. "Existují země jako Středoafrická republika, kde se z pytláků stávají zločinci a povstalci a destabilizují celou zem," řekl ministr.
Větší část pytláckých aktivit podle něj spadá na vrub mezinárodních gangů. "Až 80 i 90 procent slonoviny pocházející od nás se dostává do Nigérie a pomáhá financovat (radikální skupinu) Boko Haram. Takže jde o boj proti organizovanému zločinu, dokonce proti terorismu," řekl White ke stíhání pytláků. Ochranu slonů přirovnal k válce. "Přeškolili jsme biology na válečníky. Z lidí, kteří přišli, aby hlídali slony a pracovali v národních parcích, jsme udělali vojáky, kteří vyšli bojovat za přežití slonů," dodal ministr.
Rudi van Aarde z fakulty zoologie na univerzitě v Pretorii považuje za problém západní a střední Afriky spolupráci zločineckých gangů se zkorumpovanými představiteli. "Většina africké slonoviny míří do Asie a pochází ze západní a střední Afriky. Obyvatelstvo trpí spíše tímto nelegálním obchodem se slonovinou než ekologickými problémy jako kácení lesů," sdělil van Aarde.
Populace slonů afrických se zredukovala za řádění pytláků v letech 2008 až 2012. Nejvíce jich zemřelo ve východní a jižní Africe. V Tanzanii a Mozambiku v tomto období pytláci zabili na 100 000 slonů.
Ředitel IUCN Bruno Oberle připomenul, že sloni afričtí jsou důležitou součástí ekosystému, hospodářství a kolektivního vědomí. Zprávu své organizace považuje za doklad "dramatického rozsahu ubývání těchto ekologicky významných zvířat".
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Michal Ukropec
1.4.2021 12:42Robert Jirman
1.4.2021 13:32 Reaguje na Michal UkropecZbyněk Šeděnka
1.4.2021 13:51 Reaguje na Michal UkropecMajka Kletečková
1.4.2021 16:04 Reaguje na Jiří DanešČlověk je jediný predátor na Zemi, u kterého je prokázáno, že dokáže na celé planetě vyhubit svou kořist.
Majka Kletečková
1.4.2021 21:57 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
2.4.2021 08:00 Reaguje na Majka Kletečkováběžný uživatel
2.4.2021 21:51 Reaguje na Michal UkropecZbyněk Šeděnka
1.4.2021 16:43 Reaguje na Jiří DanešSlovan
1.4.2021 22:33- Ano, je to regulérní válka a tak je k tomu nutné i přistupovat. Těm lidem v terénu patří naše díky. Jsou to hrdinové dnešní doby (a nejenom ti v Africe). Stále totiž je co zachraňovat, jsou tam obrovské plochy, kde ty zvířata mohou žít ale bohužel kvůli pytláctví nežijí. Věřím, že ten trend ochrany přírody jde v Africe správným směrem.