https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/supermarkety-iceland-a-waitrose-posiluji-ekologicke-snahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Supermarkety Iceland a Waitrose posilují ekologické snahy

11.4.2018 06:00 | LONDÝN (ČTK)
Řetězec Iceland uvedl, že rostoucí poptávka po palmovém oleji devastuje tropické pralesy v jihovýchodní Asii. Výkonní ředitel Richard Walker dodal, že zatím neexistuje nic takového jako správně udržitelný palmový olej, proto se firma rozhodla ho nepoužívat. Zvýší se tím sice náklady, firma je však neplánuje přesunout na zákazníky a ceny jejích výrobků se zvyšovat nebudou. / Ilustrační foto palmy olejné
Řetězec Iceland uvedl, že rostoucí poptávka po palmovém oleji devastuje tropické pralesy v jihovýchodní Asii. Výkonní ředitel Richard Walker dodal, že zatím neexistuje nic takového jako správně udržitelný palmový olej, proto se firma rozhodla ho nepoužívat. Zvýší se tím sice náklady, firma je však neplánuje přesunout na zákazníky a ceny jejích výrobků se zvyšovat nebudou. / Ilustrační foto palmy olejné
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britské maloobchodní společnosti Iceland a Waitrose podpoří ekologické iniciativy. Iceland včera oznámil, že jako první velký supermarket v Británii přestane používat ve svých značkových produktech do konce letošního roku palmový olej, který se nyní používá ve více než polovině jeho produktů od sušenek po mýdla. Waitrose pak přestane do podzimu používat ve svých supermarketech šálky na kávu na jedno použití, což by ročně mělo ušetřit 52 milionů šálků. Píše o tom server BBC.
 

V Británii se ročně vyhodí zhruba 2,5 miliardy jednorázových kávových šálků. Téměř žádný není recyklován kvůli jejich umělohmotné výstelce. Waitrose uvedla, že rozhodnutí zrušit jednorázové šálky je v souladu s jejím závazkem omezit umělé hmoty a obaly. Členové věrnostního klubu firmy budou stále moci dostat v samoobslužných automatech čaj nebo kávu zdarma, budou si však muset přinést vlastní šálek. Řetězec má v Británii více než 350 obchodů.

Omezit jednorázové šálky se snaží v Británii také kavárenský řetězec Starbucks. Ten od ledna účtuje ve svých 35 kavárnách v Londýně za každý jednorázový šálek poplatek pět pencí (1,5 Kč).

Řetězec Iceland uvedl, že rostoucí poptávka po palmovém oleji devastuje tropické pralesy v jihovýchodní Asii. Výkonní ředitel Richard Walker dodal, že zatím neexistuje nic takového jako správně udržitelný palmový olej, proto se firma rozhodla ho nepoužívat. Zvýší se tím sice náklady, firma je však neplánuje přesunout na zákazníky a ceny jejích výrobků se zvyšovat nebudou.

Iceland má pověst řetězce, který se již v minulosti rozhodl odstranit ze svých regálů kontroverzní produkty. Byl prvním supermarketem, který zakázal ve svých značkových produktem používání geneticky modifikovaných plodin. Na počátku letošního roku pak oznámil, že odstraní nebo výrazně omezí do konce roku 2023 plastové obaly u svých značkových produktů.

Palmový olej je kvůli obrovským výnosům jedním z nejlevnějších rostlinných olejů a díky svým vlastnostem jedním z nejpoužívanějších. Celosvětová poptávka po něm je veliká. Neustále se rozšiřující plantáže palmy olejné, z níž se palmový olej získává, mají ale za následek rozsáhlou devastaci přírody. Palmové plantáže se vysazují na úkor lesů a kvůli odlesnění přichází o své domovy řada zvířat. Mezi ohrožené patří třeba populace orangutanů. Některé palmové plantáže pak vznikají i bez konzultace s místními komunitami ohledně používání jejich území, či dokonce v některých případech byly tyto komunity nuceně vystěhovány.

V současnosti existují organizace, které se věnují hledání etičtějšího a udržitelnějšího způsobu produkce palmového oleje. Stále větší počet hráčů v odvětví se také zavázal k přijetí udržitelnějších postupů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist